banner851

banner614

HEPSİ SULAR ALTINDA KALACAK

İstanbul’un içme suyunun karşılandığı Melen Suyu Barajı’nın hizmete girmesi ile su altında kalacak olan yerlerle ilgili DSİ 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri Cumayeri’nde incelemelerde bulundu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Danışmanı Hasan Zer’in de eşlik ettiği DSİ heyeti, köy yollarının nasıl yeniden revize edileceğine dönük planlamaları görüştü.

banner619
Gündem 30.11.2016, 15:10 01.12.2016, 16:15
5823
HEPSİ SULAR ALTINDA KALACAK

DSİ 14. Bölge Müdürlüğü, Melen Suyu Barajı sonrasında değişikliklerin olacağı Melen Havzası’nda incelemelerde bulundu. Büyük Melen Projesi kapsamında İstanbul’un içme suyunun karşılandığı Melen Suyu Barajı’nın hizmete girmesi ile su altında kalacak olan yerlerin gezildiği Cumayeri ilçesindeki incelemeye; DSİ 14. Bölge Müdür Yardımcısı Celaleddin Ensar Şengül ve teknik heyeti, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Düzce ile ilgili konuları takip etmesi için görevlendirdiği Danışmanı Hasan Zer, Yerel Yönetimler Başkanı Murat Ayyıldız, Ar-Ge Başkanı Şinasi Tuzluoğlu, Cumayeri İlçe Başkanı Musa Birdal, İGM üyeleri Kazım Sağlam ve Şaban Arslan katıldı.

Melen Suyu Havzası'nda yerinde inceleme yapan heyet, barajın faaliyete geçmesi ile birlikte su altında kalacak olan köy yollarının yeniden revize edilerek projelendirilmesini görüştü.

Büyük Melen Projesi

Melen Çayı'ndan İstanbul'a boru hatlarıyla su getirme çalışması olan Büyük Melen Projesi, Türkiye'nin en büyük su temini çalışması olarak kabul ediliyor. 1990 yıllardan itibaren İstanbul'da baş gösteren içme suyu sıkıntısına Trakya'dan su taşınarak çözüm aransa da artan ihtiyaca cevap verebilmek için daha uzaklardan su getirme fikri doğdu. Bu doğrultuda Sakarya ile Düzce illerinin sınırını oluşturan Melen Çayı projesi ortaya çıktı. İstanbul’un uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak depolama tesisi olan Melen Barajı’nın 6 Mart 2014 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşen temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dönemin Düzce Valisi Ali İhsan Su, dönemin Düzce Milletvekili Osman Çakır, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katılmıştı.

Yorumlar (3)
Cumayeri rafting 5 yıl önce
İstanbul düzcenin suyunu alıyor Karşılığında rafting için raftingten geçimini sağlayan Cumayeri ve düzce halkının mağdur edilmemesi ve rafting parkuru oluşturulması gerekir rafting için düzce senede 50 bin kişi geliyor ve büyük bir ekonomik girdi var cumayerinin bu duruma sahip çıkması gerekiyor
Bir yolcu 5 yıl önce
Ne proje be bitmedi gitti gerçekten bitecekmi bitecekse ne zaman .istimlaklar ne Oldu ilk etapta suların altında kalacak yerlere ödeme .tamamda suya 20 30 metrede olan yerlerin Durumu ne olacak .koruma havzasi meselesi ya hepsini alin yada köylüyü umutlandirmayinda koylu bahçesine sahip ciksin. Bu baraj meselesi çoğu insanı bahcesinden uzaklastirdi adam gibi bi açıklama yapilsinda millet önünü görsün.vaat değil gerçekler..umarım sahici bi açıklama duyarız.yorulduk artık yeter.
vatandaş 5 yıl önce
orda apartman dikilmiyor. koca baraj yapılıyor. kolay mı sanıyorsun?