banner851

banner955

HEPSİNİ TEŞHİR EDİN!

15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası'nda sahte ürünlerle halkı hem kandıran hem de sağlığı ile oynayan firmalara karşı dikkatli olunması istendi. Esnafları temsil eden büyük bir sivil toplum kuruluşu olan TESK, sahte üretim yapan firmaların denetlenip teşhir edilmesi çağrısı yaptı. Hileli ürünlere örnek olarak ise dana eti diye at ve eşek eti satılması, ballara glikoz karıştırılması ve bayat peynirlerin eritilerek tekrar peynir imalatında kullanılmasını gösterdi.

Gündem 18.03.2018, 13:54 19.03.2018, 10:48
2838

15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sahte ürünlerin insan sağlığını hiçe saymakla birlikte ülke ekonomisine de büyük zarar verdiğini vurguladı.

"Dana eti diye satılan at ve eşek etleri..."
Özellikle gıda ürünlerinde yapılan hilekarlıkların vatandaşın damak tadını bozduğunu belirten Palandöken, şöyle devam etti: "Sahte ile gerçeği ayırt edemeyen tüketiciler hileli gıdaların tadını benimsemeye ve gerçek tatları unutmaya başladı. Dana eti diye satılan at ve eşek etleri, glikoz karıştırılan ballar, bayat peynirleri eriterek yapılan peynir imalatı gibi hileler o kadar yaygınlaştı ki vatandaşlar farkında olmadan bu tatlara alıştı. Hem de çift tırnaklı hayvan yerine tek tırknaklı hayvan ürünleri karıtırılarak satılıyor. Çocuklarımız köy tavuğunun, organik yumurtanın ve tereyağının tadını yadırgamaya başladı. Gıda sektöründeki hilekarlıklar milyarlarca liralık pazar büyüklüğüne ulaştı. Uzmanların araştırmalarına göre ülkemizdeki gıda sanayisinin yüzde 50'si kayıt dışı üretim yapıyor."

"Hiçbir esnaf, kendi yemediği ürünü müşterisine yedirmez"
Tüketiciyi korumak adına vatandaşların alışverişlerinde bildikleri ve güvendikleri esnafı tercih etmesi gerektiğini söyleyen Palandöken, "Sahte üreticiler o kadar büyüdüler ki denetimli üretim yapan firmalarla rekabet eder hale geldiler. Üstelik bu hilekarlıklar yalnızca sağlığımızı bozmakla kalmıyor, kayıt dışılığı arttırarak ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Sahte üretim yapan firmalar denetlenip teşhir edilmeli ki vatandaşlar alışverişlerini buralardan değil de işini düzgün yapan esnaftan yapsın. Firmalar denetlenirken esnaf ve sanatkar da korunmalı ve yaşatılmalı. Çünkü hiçbir esnaf, kendi yemediği ürünü müşterisine yedirmez. Sahte ürünlerin teşhir edilmesinin yanı sıra vatandaşlar ne kadar dikkatli olursa hileli ürünlerin sayısı o derece düşer ve halkımız da sağlıklı gıdalar ile beslenmiş olur" şeklinde konuştu.

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (4)
Edep 5 yıl önce
Üretici tarladaki ürününü şehir dışına çıkarıp satamazken sahte ürünler nasıl şehir şehir gezip raflara geliyor Kimse boş konuşmasın çifciye nefes aldırmayanlar sahte sanayicilerden payını aldımı ürünü ihraç bile oluyor.
X 5 yıl önce
Madem zararlı piyasaya girmesine izin vermeyin.denetimler sadece kamera görüldüğünde yapılırsa olan bu.herkes görevini yapsın.
MIGHTY 5 yıl önce
Bu işleri vatandaş yapacaksa devlet kurumlari dükkanı kapatsin.Zira tek dertleri vergi.
Düzceli 5 yıl önce
Vatandaş düşmüş geçim derdine kardeşim bunlarımı takip edecek ancak şahit olursa müdahale etme şansı var.bu devletin işi tarım müdürlükleri ne işe yarıyor ofislerinde oturacaklarına denetlesinler ağır cezalar verilsin ki bidaha kimse yapmsn
21
parçalı bulutlu