banner851

banner955

Her binanın bir kimliği olacak!

Ev sahibi de kiracı da olsanız artık sahip olmanız gereken ortak bir belge var: "Enerji Kimlik Belgesi"... Özellikle "yüklü fatura ödemek istemeyenler" için şart! Peki nedir bu belge ve ne işe yarar?

Gündem 08.11.2009, 13:42
200
Her binanın bir kimliği olacak!
banner1032

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı`nın 1 yıl önce çıkardığı "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği", 5 Aralık 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor. Buna göre; yeni yapılacak binalar yönetmeliğe uygun olarak projelendirilecek, ısı yalıtımı olup olmadığı denetlenecek ve limitli yıllık enerji tüketimi miktarına göre ``Enerji Kimlik Belgesi``ne sahip olacak.

"Enerji tapusu" diye de nitelendirilebilen bu belge, `oturduğunuz evin senelik aydınlatma da dahil ne kadar enerji harcadığını` gösteriyor. Eğer siz ev sahibi olarak duvarlarınızı izole eder, camları çift cam yaptırır ve gerekli düzenlemeleri yerine getirirseniz ilgili yasal otoriteye gidip, enerji kimliğinizi yükseltmeyi talep ettirebilirsiniz.

Belge, binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor. Konutların yıllık enerji ihtiyacı hesaplanıyor. Bunun için konutun ısıtılması, soğutulması, sıhhi sıcak su üretimi ve aydınlatma için kullanılan enerji miktarı dikkate alınıyor.

Belge kapsamında konutlar A`dan G`ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı; tasarruflu ve SEG(Sera Gazları Emisyonu Göstergesi) emisyonu düşük konutları, G sınıfı ise enerji israf eden ve SEG emisyonu yüksek kapsıyor.

Bu belge, toplam kullanım alanı bin metrekare ve üzerinde olan ve işletmeye alınan yeni binalar için geçerli olacak. Mevcut binalara sisteme dahil olmaları için 10 yıl süre tanınacak.

Enerji Kimlik Belgesi`nin uygulanmaması veya şikayet konusu olması halinde bina sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Yalıtım sayesinde binaların ısıtma ve soğutma tüketiminde yüzde 50 oranında bir azalma söz konusu. Bu da her ay ödediğiniz elektrik ve doğalgaz faturalarının ciddi anlamda azalması demek.

banner844
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu