banner851

banner614

HER ŞEY BİR TELEFONLA BAŞLADI

DEAŞ’lı terörist baba tarafından henüz 4 yaşındayken Düzce’den Bağdat’a kaçırılan Alparslan Kazancı, Başbakan Binali Yıldırım’ın girişimiyle kurtarılarak yıllardır görmediği annesine kavuştu.

banner619
Gündem 22.12.2017, 17:20 22.12.2017, 22:40
4078

Düzceli Alparslan Kazancı 4 yaşındayken DEAŞ’lı terörist babası tarafından kaçırıldı. Annesi Mehtap Kazancı ilk başlarda Alparslan ile görüşüyordu ancak 1-2 ay sonra irtibatı kesildi.

Başbakan Yıldırım talimat verdi
AK Parti Milletvekili Ayşe Keşir’den edindiğimiz bilgilere göre, Alparslan’ın kurtarılma hikayesi anne Mehtap Kazancı’nın AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’e Eylül ayında ulaşması ile başladı. Keşir’in durumu Başbakan Binali Yıldırım ile paylaşması üzerine durumdan etkilenen Yıldırım tarafından ilgili birimlere, Alparslan’ın yerinin tespit edilmesi ve Türkiye’ye getirilmesi için talimat verildi.

Ortak girişimle düğmeye basıldı
Irak Başbakanı İbadi'nin Türkiye ziyaretinde Başbakan Yıldırım konuyu gündeme getirdi. Alparslan ve Alparslan ile aynı durumda olan pek çok çocuğun Türkiye’ye getirilmesi için ortak bir çalışma başlatıldı. Başbakan Yıldırım’ın girişimi Irak Hükümeti’nin desteği ve Dışişleri Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar sonucunda Alparslan’ın kurtarılması için düğmeye basıldı.İzini MİT buldu
Alparslan’ın babasının bir terör eyleminde öldüğü ve Bağdat’ta evlendiği kadının da başka bir terör eyleminde öldüğü öğrenildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından yapılan titiz çalışma sonucunda, adı Yusuf olarak değiştirilen Alparslan’ın DEAŞ’tan kaçanların bulunduğu bir kampta tutulduğu belirlendi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler sonucunda Alparslan kamptan alınarak Bağdat Yetimhanesi’ne yerleştirildi. Türk diplomatları küçük çocuğu yetimhanede teslim alarak Türkiye’ye gelmesini sağladı.

Annesini tanımadı
Başbakan Binali Yıldırım müjdeli haberi Bangladeş seyahatinde aldı. Düzce’de bulunan anne ve dede de mutlu haberi Ayşe Keşir'den aldı ve hemen yola çıktı. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda oğlunun geleceği uçağı sabırsızlıkla bekleyen anne, oğlu ile kavuştuğu sırada duygusal anlar yaşandı. 4 yaşında annesinden ayrılan küçük çocuğa psikiyatristler eşliğinde anne Kazancı, gerçek annesinin kendisi olduğunu anlatmaya çalıştı.

Yıldırım’ı ziyaret ettiler
Anne-oğul, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ve Başbakanlık yetkilileri ile birlikte Çankaya Köşkü’ne gelerek oğluna kavuşmasına vesile olan Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Alparslan bir sembol
Eşi Semiha Yıldırım ile birlikte anne oğlu makamında kabul eden Yıldırım, Alparslan’ın bir sembol olduğunu ve arkadaşlarının da birer birer geleceğini belirtti.

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (8)
kasabalı 4 yıl önce
Baba öfkeli gençlere karışıp (Türk askeri yakanlar) sonra pert çocuk mutlaka kurtarılması annesine teslim edilmesi gerekir
Adnan 4 yıl önce
Vatandaş adına tabiki bir başbakan bu tarz konu ile ilgilenip sonuçlandırmış, sevindirici bir konu. Tekrarlarını Allah kimseye yaşatmasın İnşAllah
nsm 4 yıl önce
o deas'lilara "azacik kafasi bozulmus gencler" diyen kimdi ve onlar oraya hangi ülkenin sinirini ellerini-kollarini sagllayarak gectiler? meak ettim de o yüzden soruyorum.
nasıl kandırıldılar a 4 yıl önce
işid abd,avrupa,çin,afrikadan eleman alırken cia,bnd,m16 vs ne yapabildi.her şeyi hemen hükümete yükle .güzel iş seninki.kolaya kaçma.iş olsun diye yorum atmışsın.canın sıkıldı heralde.
Ahmet hakan 4 yıl önce
Nasil kandirildi diyen arkadas sen neyiyiyon ne iciyon harbiden merak ettik bizi aydinlat bunuda tahip erdogana bagladinya harikasin simdi asil olan sen dogarken senin basinda kim vardi gibi deli sorular geliyor insanin aklina
Önce kendine sor 4 yıl önce
'' Fırat kenarında bir oğlak kaybolsa, korkarım hesabı Ömer'den sorulur'' diyen bir anlayışı nasıl anladın da yorum yaptın. Hayretki hayret..Sen anlamıyorsun diye susalımmı?
Nasıl kandırıldılar 4 yıl önce
Bu çocuğun babası Allah denilerek nasıl kandırıldı? İşid denen örgüt Ülkemizden militan toplarken, güvenlik olsun Mit olsun ne yapıyordu? Dahası başımızda kim vardı?
Dayi 4 yıl önce
Sen hükümete işbirlikçi mi diyorsun? Acık konuş bu suç teşkil ediyor.