banner851

banner614

HERKES ETEĞİNDEKİ TAŞLARI DÖKTÜ

S Plaka mağduru minibüsçüler sorunlarına çözüm bulunması için bu kez kendilerini temsil eden odanın kapısını çaldı. Ancak Düzce Otobüs, Minibüs ve Servis Araçları Odası Başkanı ile bir araya geleceklerini sanırken Başkan’ın kardeşi Gürkan Özbakır toplantıya katıldı. Özbakır, S Plaka uygulanması ile hedeflenen çalışmanın yapılamadığını kabul ederken, şoförlerin tepkisi ise “Düzce Belediyesi’nin S Plakası uygulamasını para kazanmak için yaptığını sonradan anladık.” oldu.

banner619
Gündem 04.11.2016, 11:06 05.11.2016, 12:36
3222
HERKES ETEĞİNDEKİ TAŞLARI DÖKTÜ

Düzce Belediyesi’nin 3 Eylül 2015 tarihinde dağıtımına başladığı ancak gelinen noktada bir çok sorunla adından söz ettiren S Plaka Uygulaması yüzünden mağdur olduklarını savunan minibüsçüler, bu kez Düzce TSO’da sorunlarına çözüm bulunması için toplandı.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya bazı şirket sahipleri, kooperatif temsilcileri ve servis işletmeciliği yapan minibüsçüler ile Düzce Otobüs, Minibüs ve Servis Araçları Odası Başkanı Hakan Bülent’in adına toplantıda yer aldığını belirten kardeşi Gürkan Özbakır katıldı.

Düzce Otobüs, Minibüs ve Servis Araçları Odası Başkanı Hakan Bülent Özbakır’ın kardeşi olan oda yöneticisi Gürkan Özbakır, S Plaka hakkında minibüsçülerin S Plaka hakkındaki sorularını yanıtladı. Özbakır, minibüsçüler odasına kayıtlı 250’den fazla üyenin S Plakayı dilekçeyle başvuru yaparak istediğini ifade ederek, “Odana yarısından fazla üyen bir talepte bulunursa, sen bunu göz ardı edebilir misin?” dedi.

1500 sayısı merkez ilçe için geçerliydi
S Plaka uygulanması ile hedeflenen çalışmanın yapılamadığını kabul eden Özbakır, çok tartışılan plaka sayısı için ‘S Plakanın 1500 olarak sınırlandırılması kararı, Düzce Merkez için alındı. Bu sayıya ilçeler dahil edilmedi.’ değerlendirmesinde bulundu.

Para için olduğunu sonradan anladık
Özbakır’ın plaka sayısı açıklamasına toplantıda bulunan minibüsçüler, ilçelerdeki plakalara rant için talip olunduğunu iddia etti. Şoförlerin, “S Plakası uygulamasını, belediyenin para kazanma amacıyla yaptığını sonradan anladık.” sözleri ile duruma tepki göstermesi dikkat çekti.

Herkese S Plaka verildi
Sektörde faaliyet göstermeyenlere S Plaka satışı yapıldığını savunan şoförler, belediyeden uygulama kapsamında verilen S Plakaların kimlere verildiğinin yeniden incelenmesini istedi. S Plaka için taraftarlarla görüş alışverişinde bulunulmadan yola çıkıldığının dile getirildiği toplantıda, S Plakaların ruhsatla başvuru yapılmadan dağıtılmasının minibüsçü esnafını mağdur ettiği değerlendirilmesi yapıldı. Minibüsçüler, Gebze’den minibüsçü esnafının çok sayıda plaka aldığını öne sürdü.

Karar aldılar
Minibüsçüler toplantıda, belediyeden beklentilerini de tek tek sıraladı. Toplantı sonucunda verilen plakaların tekrar incelenmesi, çalışan minibüsçülerin ödemelerinin yapılandırılması, son tescil tarihi 31 Aralık 2016 olan iptal olan plakaların kamuoyu önünde açıklanması, belediyenin minibüsçülerle iş birliğinde hareket etmesi, il genelinde şuana kadar kaç plaka satıldığının açıklanması, yapılacak yeni ihaleye sektörde faaliyet gösterenler dışında kimsenin alınmaması ve tescil tarihinde 6 Eylül 2015 tarihine dönülmesi kararları alındı.

Yorumlar (13)
Orhan 5 yıl önce
Belediye insanlara zulm ediyor.ve akp sesini çıkarmıyor. Keleşin ve yandaslarinin mal varlığı arastirilsin
Fatma 5 yıl önce
Devletin ve belediyelerin; kendi ekmek parasını kazanmak için çabalayan küçük ve orta ölçekli esnaflarına destek olması varlık sebebi ve görevidir. Minibüsçü esnaf da genel itibariyle ekmek parası için çabalayan, hakkını koruma gücü olmayan, kıt kanaat hayatlarını idame ettiren bir sınıftır. Bu zor şartlarda ödemek zorunda kaldıkları S plaka yükünün altında ezilmeleri, bu plakanın sınırlı dağıtılacağı sözünün havada kalmış olması, kriterler göz ardı edilerek alakalı alakasız vermeye devam edilmesi ve tüm bu sıkıntılarında da sahipsiz kalmış olmaları gibi onlarca sorunlarla karşı karşıya kalmış durumdalar.
SERVİSÇİ 5 yıl önce
Durmak yok servise devam daha çok S göreceksiniz.
Hasan Tahsin 5 yıl önce
Belediye kandırmış.Kasasını doldurmuş.Sanırım vatandaşın bir kısmı da bu plakaya yatırım olsun diye para yatırmış.Vatandaş kendince böyle hesap yapabilir ancak belediye kamu kurumudur.Devlet ciddiyeti ile çalışması lazım.Demek ki su çürümüş tuz kokmuş.
ferhat 5 yıl önce
DERLER YA YENİ GELİN GİBİ ZIPLAMA DİE YA SÖYMEDİK DİİMİ
servisci 5 yıl önce
S plaka çıktı ödeyemeyince minibüsümü sattım, işi bıraktım zaten 3 kuruşa servis çekliyor.
Servis ci murat 5 yıl önce
Sayın keleş ve yardımcısı ali bey tamamen doydular paralar cumayeri karadere köyü yol yapımında kullanılıyor
vehbi 5 yıl önce
ali güney gitmeden hiç birşey düzce belediyesinde birşey düzelmez.yirmi lira su parası fatura kırk üçlira ödemezsen suyuda keserler.eskiden bunlar yoktu.aligüney gelice hepsi çıktı.çok doğruya.ama öteki çep işleri neolacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın