banner614

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

banner619

Düzce’nin dört bir yanında projeleri yükselen Algün İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün, pandeminin inşaat sektörü üzerindeki etkileri ile ilgili Öncü Haber’e özel açıklamalar yaptı. Koronavirüs salgını sürecinde ne kadar olumsuz etkilenseler de iş yavaşlatma ya da durdurmaya gitmediklerinin altını çizen Algün, inşaatlara planlandığı şekilde devam ettiklerini ve virüse karşı tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti. Salgın sonrası inşaat sektörü için bir talep patlaması olacağını ifade eden Algün, “Salgından sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” dedi.

banner846
Gündem 04.05.2020, 13:38 04.05.2020, 15:18
4227
banner844

İnşaat sektöründe 25 yıllık tecrübesi ile Düzce’nin köklü şirketlerinden olan Algün İnşaat çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Algün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün Öncü Haber’e yaptığı özel açıklamalarda, koronavirüs salgını sonrası inşaat sektöründe oluşan dalgalanma ve Algün İnşaat’ın devam eden projeleri hakkında bilgi verdi.

“İnşaat sektörü olarak olumsuz etkilendik ama her inişin bir çıkışı olacaktır”

Koronavirüs salgının inşaat sektörünü de etkilediğini ifade eden Algün şunları söyledi: “Bizim sektörümüzü de ilk etapta etkilememesi mümkün değil. Tüm dünya bundan etkilendi. Tabii bizde etkilendik. Şuan tabloya baktığımızda Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üstün gayreti ile güzel bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Buralara gelmemizde sağlık alt yapımızın güçlü olması, özverili çalışan sağlık personellerimiz ve alının tedbirlerin etkili olduğunu düşünüyorum. Artık bu virüsün sonuna geldik diyebiliriz. Bu olaylardan sonra Türkiye dünya genelinde güvenli bir liman haline gelmiş oldu. İnşaat sektörü olarak biz de bu virüsten olumsuz etkilendik ama her inişin bir çıkışı olacağını düşünüyorum. Biz bu durumu fırsat olarak görüyoruz ve bunu fırsata çevirmeye çalışıyoruz. İnsanlar bu olaylardan sonra daha sakin yerlerde yaşamak istiyor. Bizi de çok arayan müşterimiz var bunun ile ilgili. Fiyat ve proje bilgisi alıyorlar. Bu olaylar tamamen ortadan kalktığında bir talep patlaması olacağını ve işlerin açılacağını düşünüyorum.”

“Konut faizinde bir düşüş bekleniyor”

Konut faizinde indirim beklediğini belirten Algün şunları aktardı: “Konut faizinde bir düşüş bekleniyor. Zaten faizler iyice düşmüş durumda.  Özel bankaların faizleri biraz yukarıda kalmıştı onlarda bu son dönemde indirime gitti. Ben inanıyorum ki biz tek haneli rakamları daha sık göreceğiz.”

“Hammadde fiyatlarında ciddi bir artış oldu”

Konut fiyatlarındaki artışı hammadde sıkıntısına bağlayan Algün şunları söyledi: “Koronavirüs sonrası konut fiyatlarında bir artış gözlemlenebilir. Biliyorsunuz iki yıldır ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntı konut fiyatlarında da bir baskı yapmıştı. Diğer taraftan salgın sonrası hammadde fiyatlarında ciddi bir artış oldu. İlk fırsatta bu konular açığa çıkacak ve fiyatlar ciddi anlamda fark edecektir.”

“Bir talep patlaması olacak diye düşünüyoruz”

Salgın sonrası konut talebinde patlama olacağını vurgulayan Algün şunları ifade etti: “Biz gelecek dönemden umutluyuz. Bir talep patlaması olacak diye düşünüyoruz. Çünkü insanlar virüs nedeniyle alımlarını durdurdu. Bu nedenle bir birikim oluştu. Bu birikim ilk fırsatta hayatın normale döndüğünde açığa çıkacağını düşünüyorum.”

“Bütün projelerimiz tüm hızıyla devam ediyor”

Koronavirüse karşı tüm önlemleri aldıklarını ve tüm projeleri askıya almadan devam ettiklerini belirten Algün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün şöyle konuştu: “Biz bu salgın sonra hiçbir projemizi askıya almadık. Bütün projelerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Ciddi bir operasyon yürütüyoruz. Tabii bunda aldığımız önlemlerin etkisi oldu. Virüsün başladığı ilk günden itibaren çok ciddi önlemler aldık.  Biz çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını çok önemsiyoruz. Gerek şantiyede gerek ofiste hijyene de çok önem veriyoruz. Tüm çalışanlarımıza maske, eldiven ve dezenfektan teminatı sağlıyoruz.  Bunun da meyvelerini görüyoruz. Satışlarımız da devam ediyor bu süreçte.”

Algün ayrıca inşaat sektörü de dahil olmak üzere ülkedeki tüm ekonomik dinamiklerin koronavirüs sürecinden etkilendiğini belirterek, “Salgından sonra birçok şey değişecek. İnşaat sektörü de yeni döneme göre şekillenecek. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” dedi.

Yorumlar (11)
aydın 1 yıl önce
arada sen patlamada...
Ali 1 yıl önce
Allah aşkına bu nasıl haber.yakistiriyormusunuz kendinize.
Talep değil fiyat patlama 1 yıl önce
Yanlış anlatmış.. Talep patlaması değil.. Hammaddeye gelen zamlarda sonra fitatlarda patlama olacak demek istedi sanırım...
YILMAZ 1 yıl önce
BÜTÜN PROJELER GERİDEN GELİYO ZATEN
2 ayda birikim olmaz 1 yıl önce
2 ayda insanlar alımı durdursa ne olur? 2 ayda ne alıyorduk birikim olsun
ERAY 1 yıl önce
ŞU ADAMIN REKLAMINI YAPMAYI BIRAKIN ARTIK...ABARTMAYIN.
vatandaş 1 yıl önce
Niye yapmasın, akrabası. Ne güzel bedavaya reklam, para yok, vergi yok!
Apo 1 yıl önce
Ticari partner.
Emin 1 yıl önce
İşlerin patlama yapacağı tahmini ile çok iyimser bir hal sergiliyorsunuz...
Esnaf 1 yıl önce
Bugün de reklam sırası Algün İnşaatta mı?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
parçalı az bulutlu