banner851

banner614

HÜKÜMET HAREKETE GEÇTİ

banner619

Okul servis araçlarında her öğrenci için "üç nokta emniyet kemeri" ve "oturmaya duyarlı sensör" zorunlu olacak. Böylece çocuklar servislerde unutulmayacak.

banner846
Gündem 28.09.2017, 09:24 28.09.2017, 18:13
1730
banner844

Okul servis araçlarında yaşanan ölüm olayları va kazalardan sonra harekete geçen hükümet, servis araçlarının sahibi olarak taşımacılık yapan kişileri de güvenlik soruşturmasından geçirecek. Okul servis araçlarında her öğrenci için “üç nokta emniyet kemeri” ve “oturmaya duyarlı sensör” zorunlu olacak. 

Eğitim yılı açılış döneminde yaşanan tartışmalar sonrasında yeni düzenleme çalışması başlatılan okul servis araçları yönetmeliğini taslağı ana hatlarıyla belli oldu. İçişleri, Milli eğitim ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı uzmanlarının katılımıyla oluşturulan çalışma grubu, değişiklik maddeleri hazırlamak yerine tamamen yeni bir yönetmelik metni oluşturdu. 

Son hali verilecek yeni yönetmelik değişikliğinde servis araçlarındaki teknik düzenlemelerin yanı sıra okul yönetimleri ile milli eğitim müdürlüklerine sorumluluk verildi. Halen yürürlükteki yönetmelikten daha kapsamlı hazırlanan yeni yönetmeliğe göre servis araçlarında görevlendirilen çalışanların yanı sıra servis firmalarının sahipleri de belli suçlara karşı güvenlik soruşturmasından geçecek. 

Milliyet’in ulaştığı yeni hazırlanan metinde yer alan ve okul servis araçlarının güvenliğini sağlamayı hedefleyen yeni değişikliklerden bazıları şunlar: 
Araç takip sistemi zorunlu

Okul servis araçlarında “araç takip sistemi” bulunacak. Araçlarda her öğrenci için üç nokta emniyet kemeri bulunacak, klima sistemi zorunlu olacak. Her koltukta oturmaya duyarlı sensörler bulunacak. 

Araçlarda standartlara uygun iç ve dış kamera ile en az 7 günlük kayıt yapabilecek cihazı bulunacak.

Güvenlik soruşturması
Araçların bağlı bulunduğu firma sahipleri, affa uğramış ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olamayacak.

Servisleri valilik komisyonları denetleyecek
Okul yönetimleri taşıma faaliyetlerini planlayacak, servis araçlarının okul alanındaki indirme bindirme yerlerini belirleyecek. Milli eğitim müdürlükleri taşıma işinde çalışan şoför ve rehber personele polis ve Jandarma ile koordine ederek okul taşıma faaliyetiyle ilgili mevzuat, görev ve sorumlulukları ile iletişim becerileri ve davranış kuralları konularında eğitim vermek ve bununla ilgili tutacak.

Araçlara 12 yaş sınırı 
Okul servisi olarak kullanılacak taşıtların yaşları 12 yaşından büyük olamayacak. Yürürlükteki yönetmelikte araçlar 10 yaşla sınırlandırılmıştı. 

Gerçek ve tüzel kişiler birlikte taşıma yapabilecek. Ancak bu durumda taşımacının taşımayı gerçekleştireceği taşıtların üçte birinin taşımacı adına tescilli olması zorunlu olacak. 

Okul servislerinin taşıma faaliyetleri, her eğitim ve öğretim yılında her iki sömestre dönem başlangıcında valilik ve kaymakamlıklar tarafından oluşturulacak denetim komisyonu tarafından denetlenecek. (Kaynak: Milliyet)

Yorumlar (9)
..... 4 yıl önce
serviscıler yavas ve dıkkatlı olsun yeter farzetsınler kendı cocukları var aracta....!!! zaten duzcede yapmazlar bunu herkes bı acayıp olmus
GULEN SAHIS 4 yıl önce
Sadece guluyorum duzcede kımse uymaz buna..kımse yaptırmazda..
şöferlere de denetim 4 yıl önce
can taşıyan insanların da özel bir eğitimden geçmelerini istiyoruz. aşırı hız, öfke, yanlış davranış, kötü müzik hepsi var servislerde
... 4 yıl önce
Hostes diyo sensor diyo servis ucretlerine yansiyinca a bole b sole diye 10 laf yaparlar.Bence olacak is degil onu yaptiricak kadar buyuk firmalar yok duzcede belli baslilar hariç
. 4 yıl önce
HOSTES YOK DİYEN VE ÜCRETE YANSISIN DİYEN CÖMERT VATANDAŞ ÖYLE DERSİN AMA ÜCRETE YANSIYINCA 1 SAAT PAZARLIK YAPARSIN.
Esin 4 yıl önce
Para çocukların hayatından daha mı önemli?
eğitim sistemi 4 yıl önce
100 tane okul var ama herkes 4 tanesine vermeye çalışırsa olacağı bu 47 yaşındayım.Bizim zamanımızda herkes şehirde evinin yanındaki ilkokulda okurdu.. servis falan da yoktu..biz köyden 15 km gittik de okuduk mühendisim.Köy okulları olmalı.
Kaos geliyor 4 yıl önce
Düzce il bünyesinde bunu yapabilecek çok az sayıda kişi var
hostes yok 4 yıl önce
Servislerde hostes yok servisçilere sorulduğunda da maliyet yükseliyor o zaman servis ücretine yansır diyor. tamam yansısın çocuklarımızdan dahamı önemli diyorum o zaman başka servise ver diyor ama okul sizinle anlamış diyorum cvp yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın