banner851

banner955

İKİ SENDİKADAN ORTAK AÇIKLAMA: GEREKENİ YAPIN

Düzce Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’nde personel müdürü tarafından tehdit ve hakarete maruz bırakılarak darp edildiği iddia edilen arkadaşlarına destek olmak için yaklaşık 50 sağlık çalışanı servis önünde toplandı. Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş ve Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özel de yaptıkları basın açıklamalarıyla çirkin olayı kınayarak hastane yönetimini göreve davet etti.

Gündem 26.11.2021, 18:06
5835
İKİ SENDİKADAN ORTAK AÇIKLAMA: GEREKENİ YAPIN

Sabah saatlerinde göğüs ağrısı şikâyetiyle Düzce Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne başvuran Personel Daire Başkanı Mehmet Kütük’ün kendisiyle ilgilenilmediğini iddia ederek, sağlık çalışanlarına küfürler yağdırıp bir hemşireye yumrukla saldırdığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Darp edilen hemşire Kütük’ten şikâyetçi olurken, personel daire başkanının dahi personeline karşı çirkin davranışı sağlıkta şiddetin geldiği boyut gözler önüne serildi.

Olayın ardından sağlık çalışanları, ‘Sağlıkta şiddete hayır!’ demek için Düzce Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi önünde toplandı. Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş ve Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özel de yaptıkları basın açıklamalarıyla çirkin olayı kınayarak hastane yönetimini görevini yapmaya davet etti.

‘Kamu harekete geçsin derken kamu yöneticisi şiddet uyguluyor’

Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sağlık çalışanlarının pandemi döneminde gece gündüz verdiği mücadeleye dikkat çekerek, “Ülke genelinde olduğu gibi maalesef Düzce’mizde de Sağlıkta şiddet bir türlü bitmiyor. Biz sağlıkta şiddetin önlenmesi için kamunun hareket geçmesini sıfır toleranslı alan, şiddete ağır yaptırım ve şiddet uygulayanların kamu sağlık hizmetlerinden acil haller dışında belirli bir süre ücretli yararlanması gibi tedbirlerin hayata geçmesi beklerken, bakıyoruz ki kamu yöneticileri bizzat şiddetin faili oluyor. Bugün böylesine kabul edilemez bir olay üniversite hastanemizde yaşanmıştır.” dedi.

‘Hakaret etti, tehditler savurdu, fiziki müdahalede bulundu’

Çavuş, “Üniversitede görevli bir bürokrat rahatsızlığı sebebiyle önce acile gelmiş kendisine gerekli yönlendirmeler yapıldığı halde sağlık çalışanlarına ağır hakaretlerde bulunmuş, tehdit etmiştir. Bununla da yetinmemiş isteyerek ya da istemeyerek bir hemşire arkadaşımıza da fiziki müdahalede bulunmuştur. Kendisinin yaptıklarına karşı yine de sağlık çalışanları onun tedavisini gerçekleştirmişlerdir. Yaşananlardan acilde bulunan bazı hasta ve yakınları da son derece rahatsız olmuşlardır ki, yaşanan bu çirkin olayla ilgili tutulan tutanağa imza atmak istemişler ve şahitliklerini resmiyete dökmüşlerdir.” diye konuştu.

‘Üniversite yönetimi gerekeni yapmalıdır’

Üniversite yönetimini göreve davet eden Çavuş sözlerine şöyle son verdi:

“Üniversite yönetimine burada görev yapan fedakâr ve cefakar sağlık çalışanları adına sesleniyoruz; Şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının hakkının ve hukukun korunması güvenlik tedbirlerinin arttırılması tüm sağlık çalışanlarının ivedi beklentisidir. Bu olayın peşini bırakmayacağız. Kahraman sağlık çalışanlarımıza hiç kimse mevki ve makamı ne olursa olsun böyle davranamaz. Üniversite yönetiminden gereğini yapmasını bekliyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

‘Hain saldırı kabul edilemez’

Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özel de her gün bir yenisi eklenen şiddet olaylarının sağlık çalışanları açısından çekilmez bir hal aldığını belirterek, “Her kim tarafından ve her ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar, aslında sağlık çalışanlarına değil,  insanımızın topyekûn sağlığına yapılmış bilinçsiz ve ahmakça, kabul edilemez ve affedilemez çirkin hareketlerdir, kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı hastalıklı bir tavırdır” dedi.

‘Daha etkin ve önleyici tedbire bekliyoruz’

Hastaneyi ayağa kaldıran saldırı hakkında gerekenin yapılması gerektiğinin altını çizen Özal, “Tek görevinin, insan sağlığı ve hayatı ile ilgili konuda fedakârca çalışan, hekiminden, hemşiresine, hasta bakıcısından, acil servisi görevlisine kadar insanlarımızın sağlığına kavuşturmak ve hayatını kurtarmak olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına tanık oluyoruz, bakanlığı, sağlıkta şiddetle mücadele konusunda daha etkin önleyici tedbirleri almaya ve sağlıkta şiddetle mücadelenin alt yapısını oluşturmaya davet ediyoruz, saldırı kabul edilemez, nefretle kınıyoruz. Saldırının fail ya da failleri hakkında gereken yapılmalıdır.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından şiddete uğrayan arkadaşlarına destek olmak ve bir daha böyle hadiselerin yaşanmaması için toplanan yaklaşık 50 sağlık çalışanı hastanedeki görevlerine döndü.

Yorumlar (14)
Ahmet hakan 1 yıl önce
Yakanami destek oluyosunuz insan sagligindan onemli degilmi sizin o ise yaramaz uyeleriniz hic utanmada yokdimi insAllah bigun sizde yasarsiniz ayni olaylari universite hastanesi bitik personel ise yaramaz havali degisik tipler kimse sizi zorla doktor yapmiyor kibir hava en son sizde toprak olcaksiniz unutmayin kaf dagini birakin
Eski siyaseti 1 yıl önce
Acaba, memurun hakkını aramaktan aciz bu sendikalar. Olayın gerçeğini biliyorlardı. Hastanede vatandaş rezil. Ün. Pers. Daire başkanı na yapılan vatandaşa ne yapar. Özür dileyin sendikalar.
Vatandaş 1 yıl önce
Gerçekler ortaya çıkmış şimdi bu sendikacılar gidip adamdan özür dilesin milleti galeyana getirceklerine
Esnaf 1 yıl önce
Adam canıyla uğraşıyor sen kalp demiyor hemşire şaka gibi bu hastane incelenmesi gerekiyor bence
Esnaf 1 yıl önce
Adam kalp kirizi geçiriyor ilgilenilmiyor ordaki bayan sigortasız hasta diye benim kızıma müdehale yapmadı ve yanındaki kişilere sahitmisiniz diye sordu allah kimseyi ünivesite hastanesine dusurmesin
coşkun s. 1 yıl önce
EE ŞİMDİ NOLACAK KAMERA KAYITLARINDAN VE İFADELERDEN ÇIKAN SONUCA GÖRE DOKTOR VE STAJYER DOKTORLAR ADAMA İFTİRA ATMIŞ .BU 50 KİŞİ TEKRAR BİR ARAYA GELİP ÖZÜR KONUŞMASI YAYINLAYACAKLARMI.ADAM MAKAMINI KULLANMAYARAK İŞLEM YAPTIRMAK İSTEMİŞ AMA MALESEF ELİNDE PATLAMIŞ HALKIN NASIL ZULÜM GÖRDÜĞÜNÜ KESİNLİKLE ANLAMIŞTIR.EMİNİMKİ İÇİNDEN BİZ BU MİLLETE BUNU NASIL YAPTIK DEMİŞTİR.MESELE DOKTOR - SAVCI- HAKİM - MÜDÜR OLMAK DEĞİL İNSAN OLMAK ÖNEMLİ OLAN.NE ZAMAN BİR DEVLET DAİRESİNE GİRSEK YÜZÜMÜZE BAKAN YOK KİBRİN MERKEZİ OLMUŞLAR BİRİNE YARDIM ETMEK GİBİ AMAÇLARI YOK MALESEF.
Düzceli 1 yıl önce
Olayın iç yüzü ortaya farklı çıktı. Şimdi bu sendika başkanı olan zat bu iftira için ne cevap verecek.Bir basın toplantısı yapıp özür dilerim. Doktor ve hemşire mağdura kendilerini kurtarmak için iftira atmış diyebilecek mi.Demek ki neymiş her zaman sağlık çalışanları haklı olmuyor.
Ne 1 yıl önce
Adam bi hasta gibi gitmiş kim oşdugunu söylememiş ki sizler oturunda doktordan hesap sorun bee görevini söylemeyen bi hasta salık calışanları inşAllah Allah başinıza veririrde sizde ayni acıyı cekersiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız