banner851

banner614

İMAR BARIŞI ÖNCE ONLARA ANLATILDI

Tüm Türkiye’de 18 Mayısta uygulamaya koyulan imar barışı hakkında Düzce Valiliği’nde muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan muhtarlar, Vali Zülkif Dağlı ile Çevre Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal’ı imar barışı konusunda soru yağmuruna tuttu.

banner619
Gündem 13.06.2018, 12:54 13.06.2018, 18:04
1110

Özellikle ruhsatı bulunmayan binalar için büyük önem taşıyan imar barışıyla ilgili Düzce Valiliği Konferans Salonu’nda merkeze bağlı köy ve mahalle muhtarlarına konferans verildi.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, kaymakamlar ile Cevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal’ın yanı sıra muhtarların a katıldığı konferansında muhtarlara imar barışıyla ilgili slayt eşliğinde bilgilendirme yapıldı.

“Vatandaşımız ile devletimizi barıştırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.”
Toplantıda imar barışıyla ilgili muhtarlara bilgiler veren Kartal, bu konunun önemine değinerek şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde imara aykırı yapılar uzun süredir gündemi meşgul eden sorunların başında geliyordu. İmar barışı, ruhsatlı olan yapılar, ruhsatsız olup ruhsata aykırı yapılar, imara uygun olup iskan alamamış yapılar, iskan almış fakat daha sonra değişiklikler yapılmış yapıları kapsamaktadır. Yıllarca kangren olmuş bu soruna el atmak bakanlığımız için bir mecburiyet halini almıştır. Bir yıl gibi uzun bir çalışmanın ardından bakanlığımızca yürütülen çalışmaların ardından hayata geçirilen imar barışı sayesinde vatandaşımız ile devletimizi barıştırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız. İmar barışı dünün biriken sorunlarına çözüm getirirken kentsel dönüşümle geleceğinin çözümlerini şekillendirecektir.”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal’ın konuşmasının ardından konferansaa katılan muhtarlar, Kartal’ı merak ettikleri imar barışıyla ilgili soru yağmuruna tuttu. Kartal da sorulan sorulara içtenlikle cevap verdi.

“Yalan beyanda bulunulmamalı çünkü hapis cezası var, para cezası var”
Muhtarlar tarafından sorulan soruların ardından açıklamalarda bulunan Vali Zülkif Dağlı, muhtarların konuyla ilgili genel olarak bilgi sahibi olduklarını belirttiği konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Muhtarlarımız genel olarak bilgi sahibi oldular. Burada herkes kendisine göre mahallesindeki evi, köyündeki yapı sorunuyla ilgili burada muhtarlarımız 10-15 soru üretebilir. Burada genel olarak bilgi sahibi oldunuz. Bundan sonra her ilçemizde muhtarlarımızı toplayacağız fakat daha bilgilenmiş bir şekilde oraya gelmemiz lazım. Bugün buradaki amacımız genel bir farkındalık oluşturmaktır. Muhtarlarımız olarak böyle bir kanun çıktı vatandaşları bilgilendirin. Ön bilgilendirmeyi köylerimizde yapıyorsunuz. Broşürlerin muhtarlarımıza dağıtımını da yapacağız. Bayram sonu itibarıyla ilçelerimizde de bilgilendirme yapacağız. İmar barışı ülkemiz için, halkımız için, vatandaşımız için hayırlı olur inşallah. Bir imkan verildi ve bu imkan idarecilerimiz tarafından mutlaka değerlendirilecektir. Yalan beyanda bulunulmamalı çünkü hapis cezası var, para cezası var.” 

Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (6)
Düzceli.. 3 yıl önce
Bu kaçıncı imar affı..Batıda kaçak yapı rekoru Düzce de..Düzceyi il özel idareden kurtarmak lazım..Kaçak yapılara sebep orası..Keleş bile seçildiğinde ilk toplantıda kaçak yapılara af dedi..Kanuna uyan vatandaş, vergisini veren vatandaş için çalışın..
vatandaş 3 yıl önce
secim zamanı gelince vergi ağları emlak adları ve düzensiz yapılaşma hepsi oy için
konuralpli 3 yıl önce
bızde sevındık bızde barıstan yararlanalım dedık konuralpde 3,5 kat ıcın 17bın lıra cıktı kat ırtıfakıda yok sadece bına parası elektrık su dogal gaz var neden bu para verılsn bence hıc barıscıl degıl
Yapann yanına kar ha. 3 yıl önce
Zamanında yasaları yok saymış kişiler şimdi para verince barışmı olacak? Vatandaşın ormanına, parkına, kaldırımına konut yapan af mı olacak? Benim hakkım haramdır.
poyraz 3 yıl önce
KAYNAŞLI iLÇESİ BIÇKIYANI KÖYÜNDE 2B UYGULAMAYAN SAYIN ORMAN BÖLGE ŞEFİ NE DE BİRİLERİ SORSA NE YAPMAK LAZIM.
Mert 3 yıl önce
Durduk yere gelsin paraciklar...