banner851

banner614

‘İNSANLAR YİNE SOKAKLARDA’

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınının kontrol altına alınması için uygulanmaya başlanan tam kapanmada bir haftalık süre geride kaldı. Kısıtlamalar yapılan test ve vaka sayısında kısmi düşüşü sağlasa da Düzce’de durum insanlarla dolup taşan sokak ve araçların kuyruk oluşturduğu yol manzaralarıyla ‘Bu nasıl kapanma?’ dedirtiyor. Öncü Haber, tam kapanmada ihtiyaçlarını karşılamak üzere dışarı çıkan vatandaşlara mikrofon uzattı. Vatandaşların birçoğu ekonomik açıdan zor günler geçirdiğini dile getirirken “Tam kapanma salgın üzerinde etkili olacak mı?” sorusuna da yanıt verdi. İşte Düzceliler’in tam kapanma düşünceleri…

banner619
Gündem 06.05.2021, 16:38 06.05.2021, 18:38
2042

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 26 Nisan’da yapılan toplantıda, ülke genelinde zirve yapan yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında ülke genelinde 17 günlük tam kapanma kararı alınmıştı.

29 Nisan Perşembe günü başlayan ‘tam kapanma’ sürecinde bir haftalık zaman dilimi geride kaldı. Kısıtlamaların başlamasıyla birlikte ülke genelinde hem günlük test hem de günlük vaka sayıları düşmeye başlarken vefat sayıları halen yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.

Tam kapanma döneminde sağlanacak başarının sonrasında da sürdürülmesi için aşı seferberliğinin hızlanması gerekirken, aşı tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle aşılamada da istenen seviyeye henüz ulaşılamadı.

MİLYONLAR ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Öte yandan her ne kadar adı ‘tam kapanma’ olsa da milyonlarca vatandaş üretim, imalat ve lojistik sektöründe aksama olmaması için işlerinde çalışmaya devam ediyor. Ayrıca vatandaşlar bu süreçte en yakın market, bakkal, manav, kuruyemişçi, fırın ve kasaplara giderek ihtiyaçlarını giderebiliyor.

DÜZCE SOKAKLARI KALABALIK…

Kısıtlama sürerken dışarı çıkan vatandaşlar Düzce’de hem mahalle aralarında hem de ana arterlerde yoğunluk oluşturuyor. Ana güzergahlarda seyreden otomobiller de özellikle trafik lambalarının bulunduğu yerlerde zaman zaman uzun araç kuyruklarının oluşmasına sebep oluyor.

Bir hafta geride kalırken Öncü Haber ekibi, dışarıda olan Düzceliler’e mikrofon uzatarak tam kapanmanın nasıl geçtiğini sordu. Yaşanan ekonomik bunalımdan dem vuran Düzceliler, tam kapanma döneminde sokakların dolu olmasından yakındı. Vatandaşların ortak dileği ise 17 günün ardından yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede yol kat edilmesi oldu.

“KISITLAMALAR BİZİ MAĞDUR ETTİ”

Cüneyt Kurtuluş isimli vatandaş ekonomik darboğazdan dert yanarken, “Düzce’ de oturuyorum. Tam kapanma benim açımdan iyi geçmiyor. Kısıtlamalar nedeniyle çalışamıyorum. Maaş alamıyoruz, destek alamıyoruz. Ramazan ayındayız ama mağdur kalıyoruz” dedi.  17 günlük tam kapanmanın vaka sayılarının düşmesi için faydalı olmasını dileyen Kurtuluş, “Vaka sayılarında bir düşüşte var zaten bildiğim kadarıyla. Tedbirlere uyuyoruz, temizlik ve hijyene elimizden geldiği kadarıyla dikkat etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“HERKES SOKAKTA…”

Düzce sokaklarındaki insan yoğunluğuna atıfta bulunan Onur Aydın, “Tam kapanma diye bir şey yok. Millet hep sokakta, geçen sene tam kapanmada ekmek almaya bile gidemiyorduk. Şimdi herkes dışarıda geziyor. Bu tam kapanma değil. Ben esnaflık yapıyorum. Biz bittik. Zenginlere tam kapanma var ama fakire yok. Fakirler bitik ama zenginler daha da zengin olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. Tam kapanma sözünün gerçeği yansıtmadığını savunan Aydın, “Ben tam kapanma olduğuna inanmıyorum. 17 günlük tam kapanmanın etkili olacağına inanmak istiyorum. İnşallah herkes için etkili olur ve virüsü bitiririz” dedi.

“SALGINI KISITLAMA DEĞİL AŞILAMA BİTİRİR”

Emir Yamanoğlu isimli esnaf ise pandemi döneminde mağdur olduklarını kaydederek, “Kızılay Meydanı’nda esnafım, Pandemi mağdurlarındanız. 17 günlük tam kapanma milletimiz adına iyi olur mu bunu kestiremiyorum ama bunun önemli olanı aşılama kısmı diye düşünüyorum. Aşılama daha hızlı olsaydı ve herkes aşılansaydı tam kapanmaya gerek kalmazdı. Fakat biz aşı konusunda bu işin altından kalkamadık.” sözleriyle salgının kontrol altına alınabilmesi için günlük çözümler yerine aşılamanın etkili olacağını belirtti.

“VAKA SAYILARI DÜŞÜYOR AMA İNSANLAR YİNE SOKAKLARDA”

Vaka sayılarının düştüğünü ancak vatandaşların dışarıda gezdiğini söyleyen Yamanoğlu, “Tam kapanma da vaka sayıları düşüyor ama insanlar yine sokaklarda,  insanların evlerde kalması gerekiyor. Devletimizin de vatandaşlarımıza destek olması gerekiyor. İnşallah bu 17 günlük tam kapanma kapandığımıza değer” diye konuştu.

“SALGIN ÖĞRENCİLERİ DE VURDU”

Üniversite öğrencisi Resul Kacar ise pandemi sürecinde eğitimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, Şu an dışarıda ders çalışma gibi bir durumumuz olmuyor. Evden çalışıyoruz ama onda da internet sorunu yaşıyoruz. Ders çalışma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Onun haricinde pandemi döneminde ekonomik sıkıntılar da var. Örnek olarak abimin dükkânı var. Pandemi döneminde çalışamıyor. Ekonomik olarak zor zamanlar yaşıyoruz. Virüs hepimizi hem maddi açıdan hem de manevi açıdan çok etkiledi” dedi.  

“VİRÜS BİR SÜRE AZALIP SONRA TEKRAR YÜKSELECEK”

Tam kapanma sürecinin etkili olacağını düşünmediğini söyleyen Kacar, “Çünkü bence herkesin aşı yapılması gerekiyordu. Herkes aşı olmazsa virüs bir süre azalıp sonra tekrar yükselecek ve bu şekilde bir döngü içerisinde olacaktır diye düşünüyorum. Mesela 2 senedir pandemi var, yasakların azalması gerekirken aksine daha da artıyor. Bence yasaklar etkili olsaydı bundan önce yapılan yasaklar vaka sayılarını düşürürdü hatta belki virüsü bitirebilirdi. Virüsü bitirebilmemiz için herkesin aşılanması şart diye düşünüyorum” sözleriyle aşı sürecine dikkat çekti.

“ÜZÜLÜYORUM, DÜZCE BÖYLE OLMAMALIYDI”

Tam kapanma sürecinin artık bir zorunluluğa dönüştüğünü kaydeden Yılmaz Kayıkçı ise,Biz tam kapanma sürecini hak ettik. Hafta sonu Gaziantep Caddesi’nde ortalama 100-150 kişi maskeleri çenelerinde birbirlerine yakın bir şekilde çay içiyorlardı. Bir kaçını uyardım ama ukalalık yaptılar. Şu anda biz bunu hak ettik ki yaşıyoruz. Kurallara uymamız gerekiyor. Ben kurallar konusunda hassasım, insanlardan kaçarak yürüyorum. Genç ve yaşlı gruplarında umursamaz olan vatandaşlar var. Üzülüyorum, Düzce böyle olmamalıydı. Bir ara ülke genelinde ilk sıralardaydık vaka konusunda o da gündemdeydi.” dedi.  

“TAM KAPANMA OLMASAYDI ÖLÜMLER ARTACAKTI”

Tam kapanma sürecinin salgının kontrol altına alınması için etkili olduğunu belirten Kayıkçı, “Çünkü vaka sayıları ve ölümler düşüyor. Devletimizin bir politikası var, bunu göz ardı etmemek lazım. Turizmden bizim milyarlarca dolar gelirimiz varken şu an durma noktasında. Turizmi canlandırmak için devlet büyükleri tarafından alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önemli olan sağlımızdır. Ben bu işin başarılı olacağına inanıyorum. Olması da gerekiyor, çünkü bu gidişat daha kötü günlere gebe. Eğer bu tam kapanma olmasaydı biz ölümlerde binleri görecektik diye düşünüyorum.   İnşallah vaka sayılarının ve ölümlerin azalmasını umut ediyorum” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (8)
Baris 5 ay önce
Ne yapacaktı adamlar zengin değiliz ki Bodrum'a tatile gidip villamiza kapanalim 1 seneyi aşkındır bu insanlar yasakla yatıp covid ile kalkiyo ne olacak nasıl durulacak dört duvar arasında bu virüsün basladigi yerler bizim kadar sikmiyo hergun salgın hergun covid yasak MİLLET BUNALDİ . adamın mesire alanı var tatil diye gideceği gidemiyor .
düzce li 5 ay önce
bence siz azrail'le sakın dalga gecmeyin vakti saati gelen gidecek ama virüs laneti diye bişey yok ölüm Allahın emri siz bu kadarmı geri zekalı oldunuz her ölümü corona sanıyorsunuz Allahın emri ölüm
Yunus 5 ay önce
Aşı olmadan bu iş cozulmez.. idareciler eksiklerini vatandaş a yükledi ..aşı yok kapat ..ee ne zaman kadar. Ekonomik olarak bundan sonra esnaf da toparlanma çok zor..döngüye girmek en az iki sene ..o sürede çok batik vatandaş çıkar iyi değil durum sonrası hiç iyi degil
. 5 ay önce
Tam kapanma diye birsey yok insanlar artik ayakta uyutuluyor olan cocuklara fakir kesime esnaflara oldu devlet memurlari 17 gun resmen tatile cikti ve maaslarida kesintisiz yatiyor ama diger insanlar calismadigi gunlerin paralarini alamiyorlar bu hakmi yazik gunah
Düzceli81 5 ay önce
Spikeri değiştirin sesinden haberi dinleyemedim.
Düzceli 5 ay önce
Düzce’yi başından sonuna geçtim, dişçiye gitmek için, bırakın durdurup evrak sormayı, bir tane polis yada kolluk kuvveti görmedim. Akçakoca yolunu çevirmekle bu iş düzene girmez. Polis kontrol noktaları sabit olarak kurulmalıydı. Ama artık çok geç.
Esnaf 5 ay önce
Tam kapama corono azalsın bitsin diye deyil.Küçük esnaf bitsin diye bunu anlatıcam bir sey yok .Büyük şirketler fabrikalar bankalar devlet daireleri acik. Bir aylık bile olsa esnafın vergisi almayan bir sistem bu Esnaf çalışma devlete vergini ver
Nuri 5 ay önce
İyiki tam kapanmışız herkes izinli sokakta dolaşıyor bu nasıl kapanma Allah sonumuzu hayretsin