banner851

banner614

İNSANLIĞIN UTANCI: KADINA ŞİDDET!

Kadına yönelik şiddet artan mücadele seferberliğine karşılık Türkiye'nin kanayan yarası olmaya devam ediyor. Bu toplumsal utancın her yıl bir kez daha yüze tokat gibi vurduğu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nden 1 gün önce Düzce sokaklarında bir kadının boşanmak üzere olduğu eşi tarafından dayağa maruz kalması, "İşte kadına şiddet gerçeği" derdirtirken, önleyici adımların yeterliliği yine tartışmaya açıldı.

banner619
Gündem 25.11.2016, 14:29 26.11.2016, 17:13
5064
İNSANLIĞIN UTANCI: KADINA ŞİDDET!

Bugün, tüm dünyada toplumsal bir sorun olan kadına şiddete dikkat çekmek için farkındalık amaçlı etkinliklere imza atılan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü... Henüz 1 gün önce boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından sokak ortasında tekme-tokat dövülen bir kadın, Düzce'de şiddetin çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sererken, Türkiye'nin bu kanayan yarasına hala köklü çözüm bulunamıyor. Mücadele amacıyla yürütülen sosyal projeler ve cezai yaptırımlar da kadının eşi, sevgilisi ya da aile bireylerinden şiddet görmesinin önüne geçmeye yetmiyor. Her 25 Kasım'da yayımlanan mesajlarda topyekün mücadelenin önemine işaret ediledursun, sorunda beklenen iyileşmenin gerçekleşmediği kadınların kurban gittiği cinayetler ve uğradıkları fiziksel şiddetlerin gazete sutünlarına sık sık taşınması ile acı şekilde görülüyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yayımlanan mesajlara bakıldığında, hükümetin kadına yönelik şiddet ile etkin mücadele edildiği üzerinde durduğu, muhalefetin ise aksine bir görüşle şiddet ve cinayetleri önlemeye yönelik gerekli adımların atılmadığını savunduğu ifadelere yansıyor.

AK Parti olarak şiddetin her türü ile 15 yıldır mücadele ediyoruz”

AK Parti Düzce Milletvekili, Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ayşe Keşir, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda yayımladığı mesajda; “Evde, okulda, sporda hasılı toplumun her kademesindeki şiddet, toplumların kara deliğidir. Şiddet, insan onuru ve haysiyetini alaşağı eder. AK Parti olarak şiddetin her türü ile 15 yıldır mücadele ediyoruz. İktidara geldiğimiz 2002 yılından bu yana kadına yönelik şiddet ile etkin mücadele öncelikli politikalarımızdan oldu.” ifadelerini kullandı. TCK’da yapılan değişiklikle töre ve namus gerekçesiyle işlenen suçların kişiye bağlı suçlar kapsamına alındığını ve cezaların ağırlaştırıldığını kaydeden Keşir, mesajına şu ifadelerle devam etti: “Şiddetle, sadece yasal düzenlemeler ile mücadele edilemeyeceği aşikardır. Hemen tüm toplumsal olayda olduğu gibi şiddetle mücadele de zihinsel dönüşüm ile birlikte topyekün bir çalışmayı, kurumlarlarası koordinasyon ve işbirliği gerektirmektedir. Şiddetsiz yarınlar dileğiyle…”  

“Kimsenin cinayetleri önlemeye niyeti yok!”

CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç ise 25 Kasım’ın dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günü olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağını ifade eden Karaüç, şiddeti dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yaşadığımız coğrafyada; kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik bir özelliği yok ise, ne basında ne de bültenlerde yer almaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki! Kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye... Aslında kimsenin niyeti de yok!”

Kadına şiddete karşı topyekün mücadele!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Düzce'de toplumsal farkındalığı arttırma amaçlı çeşitli etkinlikler de düzenlendi.Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi üyelerine bilgilendirme toplantısı yapıldı. İl müdürlüğü görevlileri tarafından muhtarlara çalışmalar hakkında bilgi verildi ve Sosyal Hizmet Merkezi’nin hizmetleri anlatıldı.

Problemlerin karmaşık hale gelmesi çözümün zorlaştırıyor”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, şiddet vakalarının toplumda örnekleriyle karşılaşıldığını ifade ederek, problemlerin karmaşık hale gelmesiyle çözümün zorlaştığını söyledi.

Yıldırım, zorlukların üstesinden gelmenin yolunu topyekün mücadele etmek olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Muhtarlarımız toplumun kılcal damarları olarak her kesime ulaşıyor. Göremediğimiz, ulaşamadığımız her şeyin farkındasınız. Vatandaşları bizden daha iyi gözlemliyorsunuz. Bu nedenle sizlerle yapacağımız işbirliğini çok önemsiyoruz. Sizlerden gelen ihbarlar, bilgiler titizlikle değerlendiriliyor. Değerlendirmeleri vatandaşlarımıza hizmet olarak yansıtmak için gayret gösteriyoruz. Şiddetin ortadan kalkmasını istiyoruz. Yasal düzenlemeler yapıldı. Bütün hedefimiz, birlikte koruyucu ve önleyici tedbirleri gerektiği şekilde alıp mücadele etmek gerekiyor.”

Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi Başkanı Yaşar Çengel ise desteklerinden dolayı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım’a teşekkür etti.

banner844
Yorumlar (6)
engin aydın 5 yıl önce
sayın vekilim başarılı olmanız için aile ferdi olan erkeğin işsiz kalması çözüm bulmanız lazım bayanlar iş imkanı varken erkekler işsiz kalıyor bayan çalışmaya başlayınca kazancı paşlaşmayı bilmiyor ve sen geziyon ben çalışıyorum deyıp erkekle kavgalar aile şiddetleri artıyor lütfen bazı fabrikaların 40 yaşından sonra erkekleri çıkarmaları engelleyın çünkü onlara iş veren fabrika çıkmıyor buda aile faciasına sebeb oluyor işkur bekar bayan ve erkeklere iş bulacağına evli erkek ve bayablara öncelik vermesini sağlayın saygılarımla
Düzceli 5 yıl önce
Adamım diye gezer ortalıkta. Böylelerini alıp hücreye kapatıp ölüme terk ediceksin
.. 5 yıl önce
Ya ben 16 yaşındayım böyle haberler görmek istemiyorum Benim TÜRKİYEM böyle olamaz lütfen şu insanlıktan hakkını alamamış erkeklere veya adamlıktan hakkını alamamış erkeklere eğitim verin...
Kadına Saygi 5 yıl önce
Kadın Allahın emanetidir. Karsindakini bır erkek gibi görüp o hissiyatla davranamazsin. Kadın erkek hiç bır zaman eşit değildir. Yalniz hakları eşittir. Kadınlara her zaman daha fazla sefkat, sevgi, saygı duyulması gerekir.
Cem 5 yıl önce
Biz erkekler hata yapiyoruz, esiniz ya da sevgiliniz olan bir bayan artik sizi sevmiyorsa,durmadan naz, kapris asiri isteklerde bulunuyorsa butcenizi zorluyorsa,baska baska erkekler ile konusma meraklisi ise hemen bosanma ya ya da sevgili ise ayrilmaya bakmiyoruz da kadina zarar veriyoruz. Benimde yasadigim bir olayda kiz cok cektirdi, naz yapmalar, telefona ya da mesajlaraf cevapladin vermemeler falan, durduk yere problem cikarmalar,sonradan internet ten kapsamli bir arastirma yaptim kiz bir suru erkege mavi boncuklar dagitiyor. Sonra akilli bir insan gibi ne kadar asik olsam da bu psikolojisi bozukla en degerli varligimiz olan zamanimi heyecanlarimi hayallerimi karartamam dedim kizdan ayrilip kurtuldum. Ne oldu sonucta ben kazandim. Erkeklere tavsiye bir kadin ya dasevgiliniz surekli sikayet getiriyorsa sizle eglenceli ve espirili sekilde sohbet etmemeye basladiginda bilin ki sevgi saygi kalmamis ve medeni bir sekilde helallik alip bosanin ya da sevgiliyseniz ayrilin, ne o sizin ne de Siz onun hayatini karartmayin.
VATANDAŞ 5 yıl önce
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR, FAKAT : Olaya tek taraflı baktığınız sürece çözümün imkansızlığına bir katman daha eklediğinizin farkında olunuz , lütfen. Kadın erkeğe tokat atınca medeni - erkek karşılık verince maço...