banner851

banner614

İŞSİZLİK SORUNU ELE ALINDI

Düzce İl İstihdam Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Salih Karabulut başkanlığında yapıldı. Toplantı öncesi bilgi veren Vali Yardımcısı Karabulut, masaya yatırılacak konulardan birinin işsizlik olduğunu belirterek, iş arayanlarla işvereni buluşturma noktasındaki adımların değerlendirileceğini kaydetti.

banner619
Gündem 25.10.2016, 15:43 25.10.2016, 17:59
1090
İŞSİZLİK SORUNU ELE ALINDI
İşverenlerin işçi bulmakta sıkıntı yaşaması ve iş arayanların ise iş beğenmemesi Düzce'de çözülmesi gereken bir sorun olarak ortada dururken, problemler çeşitli platformlarda ele alınmaya devam ediliyor. Bu kapsamda bugün Valilik'te Düzce'nin istihdam durumu değerlendirildi, sorunlar masaya yatırıldı.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun 2016 yılı 4. Toplantısı Valilik Makam Toplantı Salonu'nda yapıldı. Vali Yardımcısı Salih Karabulut'un başkanlık ettiği toplantıya Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güney ve ilgili daire müdürleri katıldı.
Düzce'deki istihdam ve mesleki eğitim politikalarının değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantı öncesi Vali Yardımcısı Karabulut, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Kentimizdeki istihdam durumunu değerlendirmek, işsizlere daha fazla iş bulmak, iş arayanlar ile işvereni buluşturmak amacı ile yapılmış bir toplantıdır. Toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Toplantı, basına kapalı şekilde devam etti.

İŞTE DÜZCE'NİN İSTİHDAM RAKAMLARI

Öte yandan Düzce Valiliği, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplatısı sonrası Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan verileri basınla paylaştı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün kayıtlarına göre, 2016 Eylül sonu itibari ile Düzce'deki kayıtlı işçi sayısının 25 bin 594 olduğu rakamlara yansırken, kayıtlı işgücü içindeki işsiz sayısı ise 11 bin 462 olarak kayıtlara geçti.

Aynı dönemde toplam 5 bin 390 eleman için işverenler İŞKUR'un kapısını çalarken, buna karşılık talebin yarısı bile karşılanamadı. Sadece 2 bin 108 kişiye istihdam sağlanması Düzce'deki “İş beğenmeme” sorununu akıllara getirdi.

Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü eleman ilanlarına ilişkin de bilgiler aktardı. Buna göre; bugün itibariyle kurumda 181 aktif ilan bulunuyor. Bu ilanlar için aranan toplam işçi sayısı ise 471.

Açıklamada, özellikle özel sektörün arzu ettiği yetişmiş eleman sorununa çözüm için atılan adımlara da yer verildi ve şunlar kaydedildi: “Düzce’de işyerlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş görenleri yetiştirmek amacıyla 166 meslekte 322 proje uygulanmıştır. Bu projelere 2 bin 429 kişi katılmış ve bu gün itibari ile bin 185 kişi mezun olmuştur.  Yürütülen bu çalışmalara katılıp mezun olanların yüzde 84’ü istihdam edilmiştir. Tüm bu projeler için 8 milyon 886 bin lira kaynak tahsis edilmiştir. Tahsis edilen bu kaynağın 4 Milyon 841 bin liralık kısmı kadar harcanmıştır.”

Ayrıca, Düzce İli İşgücü Piyasası'nın 2016 Yılı Nitelikli İşgücü İhtiyacının tespiti için Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde görevli İş ve Meslek Danışmanlarının bölgede faaliyet gösteren 20 ve üstü işçi çalıştıran 442 işyerini ziyaret ettiği bilgisi de aktarıldı.

banner844
Yorumlar (12)
Arnavut bilal 5 yıl önce
İcat çıkarmayın. Karışmayın işçi ile işverene. Siz sendika mısınız. Bırakın sendikalar çözsün bu işi. Gerçi düzcede sağlam bir tane sendika yok.
Berat 5 yıl önce
Sıkıntı yok hallederiz.
Göçmen 5 yıl önce
Bi dünya Suriyeli var düzcede onları alsınlar işe.
Can . D 5 yıl önce
iscilerin hakkini verin BAKIM OZAMAN NE OLUYO CALISAN CALISANA E HAKKINI VERIRSE IS VERENDE VAY ANAM DER PARA KAZANAMIYOM DIYE AGLAMAYA BASLAR HEP DEVLETDEN BEKLERLER
kudi ye cevap 5 yıl önce
siz yazılanı tersten okuma ustasımısınız. adam diyor ki SİYASETEN İŞE YERLEŞTİRİLENLER HEP GEÇİCİ KADROYA YADA TAŞERONA VERİLİYOR. OYLAR ALININCA TEKRAR İŞTEN ÇIKIŞLAR BAŞLIYOR. TEKRAR İŞ ARAMAYA DEVAM EDİLİYOR. DİYOR. anlaman için büyük harfle yazdık.
engin aydın 5 yıl önce
standart profil kalıfıye elamanları çıkarıyor hiç işçi kurumu sordumu yada yetkili oda başkanları 15 yıl çalışanı çıkarıyon yaş 45 ile 50 arası kım alacak bu kışileri işe soran yok adalet nerde hep patrondan yana devlet ver desteği olmadı işçi desteği ver yine yaranamazsın ondan sonra kalifiye elaman yok diye bağır işten çıkarılan işçilerin durumu ne halde düşünen yok ailesine nasıl bakar ne yer okula giden çocuk var diyen yok kirayı nasıl öder diyen yok inşAllah işçi haklarını düşünen patronlar ve işini seven işçiler birlikte sonuna kadar devam eder
Ümit Ergün 5 yıl önce
Düzce İl İstihdam Kurulu fabrikaları yanlarında fabrika sahipleri, müdürleri, bölüm sorumluları olmadan gezmedikçe mevcut sorunlardan bi haber olarak toplanmaya devam edecek ve masa başında üretilen sorunlara yine masa başında cevap bulmaya/arama devam edeceklerdir. Cevabı halkta aranmayan her sorun çözülmemeye mahkumdur.
Gül 5 yıl önce
Fabrikalarda 2500 TL maaş alanlarda mutsuz , bunun açıklaması var mı ?
var tabi şükürsüzlük , hep daha fazlasını isteme , nankörlük.
Standart profilde eylem yaptılar 2 kalıp sabun ekstra aldılar , şimdi ayda 29 . 29 adam çıkarıyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın