banner851

banner614

İŞTE BAŞVURU İÇİN İZLENECEK YOLLAR

banner619

Düzce’de koronavirüs salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenlerin Düzce Valiliği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvurabileceği bildirildi.

banner846
Gündem 24.03.2020, 12:34
5742
İŞTE BAŞVURU İÇİN İZLENECEK YOLLAR
banner844

Dünyaya yayılan ve Türkiye’yi de etkileyen koronavirüs salgını iş hayatını da olumsuz etkiledi. Devlet işverenlerin bu süreci en az hasarla atlatması için gerekli düzenlemeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödeniyor

Bilindiği gibi kısa çalışma genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabiliyor. Kısa çalışma uygulaması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödeniyor.

Vali’nin koordinesinde çalışmalar devam ediyor

18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Koronavirüs (Covid-19) kapsamında açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi”nde yer alan “Kısa Çalışma Ödeneği”nin devreye alınarak, bundan faydalanmak için gereken süreçlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılması çerçevesinde Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın koordinesinde çalışmalar devam ediyor.

Kısa çalışma ödeneği için başvuru şartları

Valilikten konuya ilişkin yapılan yazılı bilgilendirmede şunlar kaydedildi: “İlimizde koronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren Düzce Valiliği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü için oluşturulan kısacalı[email protected] elektronik posta adresine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabileceklerdir. Elektronik ortamda gönderilecek belgelerin ıslak imza ile imzalandıktan sonra bilgisayar ortamına taratılarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Kısa çalışma ödemeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir. Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Formlarına İŞKUR https://iskur.gov.tr/işveren/kisa-calisma-odenegi internet adresinden ulaşılabilecektir.”

Yorumlar (4)
Niisa 1 yıl önce
Siz değil işverenin işkura başvurması gerekiyor.
Ersin arikan 1 yıl önce
Kim ilgileniyor kimse internetten başvur yada sosyal yardımlaşmaya git diyorlar
Niisa 1 yıl önce
Siz değil işverenin işkura başvurması gerekiyor.
İşsiz 1 yıl önce
Kyk yurdunda yemek sirketınde çalışan bırı olarak başvuru sonucu ihale devam ettıgı için olumsuz cevap verilmiş işkurdan pekı sgk primleri yatmıs alma sartlarına uygun çalışan olarak nasıl bır yol izlicez şimdi
20°
parçalı bulutlu