banner851

banner614

İŞTE FOTOĞRAFLI İSPAT!

Düzce'nin "Temizlik Haritası"nı çıkartarak, çevrenin korunması için farkındalık projesi başlatan Mavi Ağaç Toplumsal Gelişim Derneği, 3 haftada edindikleri izlenimleri kamuoyu ile paylaştı. Kentin belli yerleşim bölgelerinin konut alanından çok çöplüğe dönüştüğüne şahit olduklarını aktaran dernek yönetimi, "Çöp kutularının arasında sokaklar boyunca uzanan evsel atıklarla, inşaat artıklarıyla karşılaştık. Bu tablo bize ait. Ama bize yakışan asla bu değil." ifadelerini kullandı.

banner619
Gündem 04.02.2018, 14:23 05.02.2018, 14:08
2100

Düzce, çevreyi temiz tutmada sınıfta kaldı! Giderek artan çevre kirliliğini önlemek amacıyla harekete geçen Mavi Ağaç Toplumsal Gelişim Derneği, ilk olarak Düzce'nin "Temizlik Haritası"nı çıkartmış ve ardından temizlik seferberliğine başlamıştı. 6 haftalık olarak hazırlanan ve 3 haftası geride kalan proje kapsamında şehir merkezindeki mahallelerin yanı sıra Güzeldere Şelalesi gibi gözde turistik adresleri ile yol ve sokaklarda da temizlik yapan dernek yönetimi ve üyeler, yaptıkları yazılı açıklama ile karşılaştıkları üzücü manzaraları kamuoyu ile paylaştı.

"Kirlilik sorunu, sokaklarda ve yollarda ciddi şekilde hissediliyor"
Toplumun ortak kullanımına sunulan kamusal alanları korumanın herkesin sorumluluğu olduğu altı çizilen açıklama şöyle devam etti: "Kişisel alanlarımıza gösterdiğimiz özeni mutlak surette ortak hak sahibi olduğumuz bu gibi alanlar için de göstermemiz gerekmektedir. Parklar, çocuk oyun alanları, doğal değerler kapsamında olan göller, ormanlar gibi bir çok farklı türde ortak değerimiz bulunmaktadır. Bunlardan biri de araç ve yaya olarak kullandığımız ulaşım akslarıdır. Yaşadığımız kirlilik sorunu, sokaklarımızda ve yollarımızda da ciddi şekilde hissedilmektedir."

"Bize yakışan asla bu değil"
Mavi Ağaç Derneği olarak Temizlik Haritası Projesi kapsamında mahalle parklarının yanı sıra yol ve sokakların da faaliyet alanı içine dahil edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Çay Mahallesi sınırları içinde bulunan iki çocuk oyun alanı ve çevresinde bulunan sokakları dernek üyeleri ve gönüllüler ile birlikte temizledik. Her çalışmamız öncesinde karşılaştığımız çirkin görüntüler bizleri üzerken , çalışmamız sırasında bölge sakinlerinin olumlu yaklaşımları bize amacımıza ulaşma noktasında umut vermektedir. Bugün kentin belli yerleşim bölgelerinin konut alanından çok çöplüğe dönüştüğüne şahit olduk. Çöp kutularının arasında sokaklar boyunca uzanan evsel atıklarla, inşaat artıklarıyla karşılaştık. Bu tablo bize ait. Ama bize yakışan asla bu değil. Bize bahşedilen doğal güzellikleri muhafaza etmek, yaşadığımız çevrenin tertip ve düzenini korumak hepimizin görevi."

Düzce'de yaşayanlara çağrı
Düzce’nin önemli sorunlarının başında gelen çöp sorununa dikkat çekmek ve toplumda çevreyi "kirletmeme bilinci" oluşturmak amacıyla işe koyulan Mavi Ağaç Toplumsal Gelişim Derneği, açıklamanın sonunda Düzceliler'e bir de çağrıda bulundu: "Bir sonraki çalışmamıza katılmak isteyen herkesi davet ediyoruz. Düzce bütününde oluşmak istediğimiz farkındalık için herkesten destek bekliyoruz."

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (15)
Murat 4 yıl önce
Düzce çöplük olmuş deyip hecinleri açmak için yandaş toplama çabası ise iyi bilin ki Hecinler Çöplük OLMAYACAK!
O bölge içme suyu havzası ve 4 köyün ORTASIDIR!
O bölge ormana geri KAZANDIRILACAK.
Ağaçlandırmadan giden taş ocağı hakkında işlem YAPILACAK!
Belediyede, çevre bakanlığında ve Iski'de bu işe kim bulaştıysa adalet önünde Hesap VERECEK!
HECİNLERDEN UZAK DURUN ÇÖP OLMAYIN!
CELAL KASAPOĞLU 4 yıl önce
Murat Bey biz dernek olarak bu çalışmalara başlarken Düzcenin mevcut durumda kent bütününde üretilen çöpün depolanması ve imhası konusunda çok büyük sıkıntıları olduğunu dile getirmiştik. Projenin ilk haftasında yaptığımız açıklamalarda bu mevcut. Bizim dikkat çekmek istediğimiz nokta yaşadığımız ortamların kirliliği, elimizdeki çöp ile çöp kutusunun buluşmaması. Doğal değerlerimize tabiki sahip çıkmalıyız korumalıyız. Hatta buna değinmek üzere Güzeldere şelalesi yolu üzerinde çalışma yaptık.
timsiz yere cop 4 yıl önce
Kontenirlere gelip copleride devlet belediye atacak deyil cop kutulari duruyor halk copleri yerlere atiyor bence insanimiz egi
kalıcı konutlar 4 yıl önce
12.bölge esentepe gelin görün sarhoşların mekanı,kafayı bulan içki şişelerini kırıyor.her yer çöp yığını.hayvanların patilerini kesiyor cam kırıkları.biraz duyarlı olalım lütfen ,herkes üstüne düşeni yapsa böyle olmaz.
NE OLACAK 4 yıl önce
YAPMIŞ OLDUĞUNUZ TEMİZLİĞİN HEMEN ARKASINDAN GİDİP TEKRAR BAKIN İSTERSENİZ YİNE AYNI DURUMDADIR.TEMİZLİK İŞLEMİ DEĞİL MÜHİM OLAN ONU ZATEN BELEDİYE YETİŞEBİLDİĞİ KADAR YAPIYOR ÖNEMLİ OLAN O PARKI DÜZGÜN KULLANMAK BENCE BU TARAFINA DEĞİNMEK LAZIM BİRİLERİNİ SUÇLAMAK İŞ DEĞİL
DÜZCELİ 4 yıl önce
SEÇİM ZAMANI KÖYLERE ÇÖP KONTEYNERI KOYULUR KÖYLERDE ÇÖPLER TOPLANIR SEÇİM BİTİNCE HERŞEY ESKİYE DÖNER DÜZCE YAPILAN HERŞEY GEÇİCİ GÖZ BOYAMA KALICI DEĞİL .
erkan 4 yıl önce
çöp toplamada da mutfak atıklarını pilastik ,kağıt,şişe olarak geri dönüşüm sağlanmadıkça ailede okulda çocuklara eğitim verilmedikçe bu konu böyle devam eder gider...
X 4 yıl önce
Çok ciddi bir problem. Ama ülkenin heryerinin böyle olduğunu görüyoruz. Yani bu konu ders olarak ilkokul ortaokul ve lisede işlenmeli
T. 4 yıl önce
Kamuoyu oluşturup Hecinler baskısı mı tüm bunlar?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın