banner614

İŞTE YENİ KISITLAMALAR!

banner619

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerinin konuşulduğu Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Yeni kısıtlamaları tek tek sıralayan Erdoğan, "Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak" dedi.

Gündem 30.11.2020, 20:14 30.11.2020, 20:23
5759
İŞTE YENİ KISITLAMALAR!
banner785

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerinin masaya yatırıldığı ve 15.30’da başlayarak yaklaşık 4 saat süren kabine toplantısının ardından alınan yeni tedbir ve kısıtlama kararlarını açıkladı. 

Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olmasına dikkat çeken Erdoğan, "Çok dikkatli ve sabırlı davranmamız gerektiğini gösteriyor. Sıkıntıları asgariye indirebilmek için her türlü gayreti gösteriyoruz. Şu aşamada insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tedbirler dışında bir çare bulunmuyor" dedi.

"Önümüzdeki bahar aylarından itibaren küresel salgını geride bırakmayı ümit ediyoruz" diyen Erdoğan, "Aşı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Her aşıyla yakından ilgileniyor, gereken bağlantıları kuruyoruz. İlk etapta 50 milyon doz anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi ücret ödemeden aşıya erişebileceklerdir. Önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması başlayacaktır" aşı müjdesini de verdi. Erdoğan ardından tek tek yeni koronavirüs tedbirlerini sıraladı.

YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta sonları cuma akşamı 21.00'den Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecek. Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.

Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.

Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacaklar.

Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkları gidermek için gereken tedbirleri alacak.

Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumların faaliyetlerine ara verilecek.

Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı gibi etkinlikler yapılamayacak.

Cenaze namazları yakınları dahil 30 kişiyle kılınacak, nikahlar bu sayıyı geçirmeyecek.

Hamam, sauna, spor salonları faaliyetlerine ara verilecek.

Her alışveriş merkezi, semt pazarı için hıfzıssıhha kurulu sayıyı tek tek belirleyecek.

Ayrıca alışveriş merkezlerine girişlerde HES kodlamasına geçilecek.

Kalabalık caddeler ve meydanlara girecek kişi sayısı sınırlanabilecek.

Yorumlar (3)
hamza 2 ay önce
Bence camilerin abdesthanelerinde de cok bulasiyor bu cunki o kadar dindar insanlar temizlik hijyen nedir bilmiyor el ayak pis mikrop yuvasi lavabolarin icinde abdest alan cok sordan bize din ahlak temizlik dersi verirler herkes evinde abdest alsin
Düzceli 2 ay önce
Bu şekilde çözüm olmaz. Bizim milletimiz böyle yasaklamalara gelemez.Şu saat çıkamazsın,şu gün yasak kölemiyiz biz.
Baki Celik 2 ay önce
Gercek sayilari vermediniz namuslu dokotlari da bu sayilari acikladi diye teroristilan ettiniz.Cunku basarisizliginizi ortaya doktuler.insanlar sizin yuzinuzden ciddiye almadi bu hastaligi.Cok tehlikeli olsa erdogan halka cay pajetifirlatmazdi dedilr
-3°
kar yağışlı