banner851

banner614

İSTENMEYEN OLAYLAR YAŞANIR!

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşlara bayram alışverişi uyarısında bulundu ve 'Korsan satıcılara dikkat' dedi. Palandöken ayrıca Çin'den gelen kalitesiz bıçaklarla kurban kesilmemesi gerektiğini vurguladı.

banner619
Gündem 06.10.2013, 13:27
198
İSTENMEYEN OLAYLAR YAŞANIR!

Kurban Bayramı öncesi piyasalardaki alışverişlerin hız kazanmaya başladığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşları uyararak, 'Bayrama kadar piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda dükkânımızın önünde tezgâh açan, kaldırımları işgal eden korsan satıcılara mutlaka dikkat edilmelidir. Vatandaşlarımız sağlıklarını ön planda tutarak, bilmediği yerlerden, merdiven altında üretilen sağlıksız gıda alışverişi yapmamalıdır.' dedi.

DENETİMLER ARTTIRILMALI

Vatandaşımızı bayram dönemlerinde ortaya çıkan sorunlara karşı aydınlatmanın görevleri arasında yer aldığını belirten Palandöken, 'Bayram dolayısıyla piyasa hareketlendi. Geçen sene 6 günlük bayram tatilinde 770 bin büyükbaş, 2 milyondan fazla da küçükbaş kurban kesilerek piyasaya 3, 5 milyar lira girdi. Kartla yapılan harcamalarda da 3,7 milyar harcama yapılmış. Bu sene de kurban bayramının 9 günlük tatil olması turizm bölgelerinin de hareketlenmesini sağlayacaktır. Sağlık Bakanlığı ekipleri, il ve ilçe zabıta müdürlükleri tarafından çarşı pazarın hijyenik bakımdan ve fiyat yönüyle kontrol edilerek, denetimler artırılmalıdır. Denetim sırasında satış yapanların esnaf oda kayıtları mutlaka aranmalıdır. Böylelikle kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkârın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmelidir' diye konuştu.

ÇİN MALI BIÇAKLARDAN UZAK DURUN

Çin'den gelen ucuz mallar arasında kalitesiz kurban bıçaklarının da olduğunu, kurban keserken kullanılmaması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Palandöken, 'Kurban Bayramı nedeniyle piyasada kalitesiz kurban bıçak, satır ve baltaları işportalardaki tezgahlarda satılmaya başladı. İstenmeyen olaylara meydan vermemek için bu tür bıçak, balta ve satır gibi ürünlerden uzak duralım. Çünkü Çin malı bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasap için hem de kurban için eziyet vermektedir. Ayrıca bilemesi ve masatlaması zordur. Hâlbuki bizim dünyaca ünlü TSE damgalı, logolu Bursa'da, Sürmene'de üretilen çelik bıçaklar kolay kolay körelmemekte ve yapılan işten daha iyi verim alınmaktadır. Kurbanlık kesmek ustalık ister, mutlaka görevli kasaplarımıza kurbanlarınızı kestirin' diye uyardı.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (0)