banner851

banner955

İŞYERLERİNE “KİRA SINIRLAMASI” ÇAĞRISI

Düzceli esnaf, kiracıları mağdur eden fahiş konut kira artışlarına çözüm için uygulamaya konan yüzde 25’lik sınırlamanın işyerlerine de getirilmesini bekliyor.

Gündem 11.06.2022, 15:30 11.06.2022, 14:54
645

Düzce’de kepenk açan kiracı durumundaki binlerce esnaf, konuttaki kiracılar gibi yüksek kira artışlarına ‘Dur’ denmesini istiyor. Düzce’deki oda başkanları yine susmayı tercih ederken, bağlı bulundukları konfederasyon, giderleri gelirlerini aşan esnafın sorunlarına ses olmak için görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

İşyerleri kira zamlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kiracılar için büyük sorun olan astronomik kira artışlarına çözüm için konutlarda yapılan yüzde 25’lik sınırlamanın işyerlerine de getirilmesi gerekiyor. Pandemi döneminin etkisini yeni yeni atlatan esnafımız tam düzeni kurduk derken bu seferde kiralar yük oluyor. Konuttaki kiracılar için sevindirici ve rahatlatıcı olan bu düzenleme esnafımız için de yapılmalı.” dedi.

“Bütün malları satsa kirayı karşılayamayacak esnafımız var”

Esnafın büyük umutlarla dükkanlarını açtığını belirten, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Artan maliyetler büyük bir motivasyon ile işyeri açan esnafımızın umutlarını zedeliyor. Temel girdi maliyetlerindeki artışların yanı sıra kiracı olan işyerinin yüzde 20’lik stopaj payını ödemesiyle başlayan sorun sonu olmayan kira artış oranlarıyla esnafımıza büyük bir yük oluyor. Dükkanındaki bütün malları satsa kira masrafını karşılayamayacak esnaflarımız var. Devletimizin konutlardaki kiracılar için 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerindeki zam oranında yüzde 25’lik sınır getirmesi kiracıları rahatlatırken, esnafımızın işyerlerinde de bu düzenleme uygulanmalı. Aynı avantaj esnafımız için sağlanmalı. Birkaç yıllığına devam ettirilmeli.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (5)
sts 3 hafta önce
o zaman günü dolan sözleşmesi biten çıkar gider konutta oturuluyor iş yerinde para kazanıyorsunuz birde indirim bekliyorsunuz bu olmaz kira ile geçinenler var o zaman çıkın biz işletelim
ismail zengin 3 hafta önce
KİMSE KUSURA BAKMASIN 1 MİLYONLUK EVİ BİN TL KİMSE KİRAYA.VERMEKİCİN EV ALMAZ YİNE KİRACILARA OLAN OLUR EV BULAMAZLARR
Ahmet 3 hafta önce
Oksijen bedava, dışarıya çıkıp güzel hava alabilirler.
Ahmet 3 hafta önce
Oksijen bedava, dışarıya çıkıp güzel hava alabilirler.
Esnafa da sınır getirilsi 3 hafta önce
Madem kiralara yüzde 25 zam sınırı getiriliyor, esnaf da mallarına yüzde 25 ten fazla zam yapamasın. Sen geçensene 10 tl’ye sattığın ürünü bu sene 30 tl’ye satacaksın ama dükkan sahibi sana yüzde 25 zam yapacak! Neden? O zaman sen de 30 tl’ye değil de 12,5 tl’ye sat madem!
18
açık