banner851

banner614

İYİ ORGANİZE OLUNAMAMIŞ, BU HAYALİN GERÇEKLEŞMESİ LAZIM

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü radyo ortak yayını Yorumluyorum programının son bölümünde, Düzce’ye mobilyacılık sektöründe sınıf atlatacak projeler arasında gösterilen Mobilyacılar Çarşısı Projesi’ndeki son durumu masaya yatırdı. Kentte faaliyet gösteren 20 mobilyacının bir araya gelerek başlattıkları sürecin beklenmeyen bir gelişmeden dolayı başka bahara kaldığını belirten Ünsal, “Bundan sonraki süreçte de gerek yer bulunması, gerekse de bu yerin uygun olması noktasında birilerinin çaba sarf etmesi lazım.” dedi. Mobilyacılar Sitesi için düşünülen alanın başka bir şirket tarafından 5 yıldızlı otel yapımı için satın alındığını belirten Ünsal, Algün ve Dedeman ortaklığıyla hayta geçecek bir diğer projeyi de hesaba katarak “Mobilyacılar sitesi nasip olmadı ama 5 yıldızlı ikinci bir otelin gelmesi Düzce’nin önünü açacak bir çalışma.” değerlendirmesinde bulundu.

Gündem 08.01.2022, 13:31
3539
İYİ ORGANİZE OLUNAMAMIŞ, BU HAYALİN GERÇEKLEŞMESİ LAZIM

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü radyo ortak yayını Yorumluyorum programında pazartesi, çarşamba ve cuma günleri gündeme dair çarpıcı yorum ve tespitlerini aktarmaya devam ediyor. Ünsal, ilgiyle takip edilen programın son bölümünde Düzce’ye mobilyacılık sektöründe sınıf atlatacak projeler arasında gösterilen Mobilyacılar Çarşısı Projesi’ndeki son durumu masaya yatırdı.

’20 mobilyacı bir araya geldi’

“Düzce’de yıllardır bir çaba içinde organize yeni olunabilmiş bir hayalin, bir yatırımın şimdilik ileri bir tarihe, belirsizliğe doğru gitmesini konuşacağız.” diyen Ünsal,  “Mobilyacılar Sitesi. Düzce’nin merkezinde 70’e yakın mobilyacı var. Bunlar bir araya gelsin, bir AVM gibi, insanların araçlarını park edebildiği, rahatça dolaşıp alışverişinin yapabildiği bir konsept kurmak adına yola çıkıldı. Bununla ilgili Ticaret ve Sanayi Odası’nda toplantısı yapıldı. Bu işin Düzce’de ticaretini yapan 20 mobilyacı arkadaşımız bir konsorsiyum oluşturdular. Sunumlar yapıldı, projeler düşünüldü ve çalışma başlatıldı.” dedi.

‘Yer belirlendi ama beklenmeyen bir gelişme yaşandı’

200 milyon TL’lik yatırım için yer belirleme çalışması yapılmışken beklenmeyen bir gelişmenin yaşandığını belirten Ünsal, “ Bu proje için Düzce girişte, CEVA Plastik ve Görür Otomotiv’in olduğu İslahiye bölgesinde bir yer. 3 parselden oluşuyor. Burada Düzce’nin mobilya ticaretinde bir marka olması adına, Düzce’den farklı yerlere gidenlerin de alışverişlerini burada yapabilmeleri adına bir yer düşünüldü. İnegöl’deki MOBESKO gibi. Bu adım atıldıktan sonra burada 28-29-30 olmak üzere 3 parsel Milli Emlak’ın bir yeri var. Buraya 20 iş insanı talip olundu. Daha önceki senelerde 70 kiş i bir araya gelmişti ancak bu işten bir sonuç çıkmamıştı. Ama bu 20 kişi bir araya geldi. Akabinde yaklaşık 1 ay önce bir ihale yapıldı. İhaleye Düzce’den farklı kesimlerden insanlar girmek istediler. Bu konsorsiyumun yaklaşık 200 milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz. Biz 50 milyon yatırım yapana ne kadar iltifat ediyoruz. Bu yatırım olacaktı olmadı. Buraya hiç beklenmedik bir firma girdi. Bu da Türkiye’nin en büyük kerestecilerinden, ağaç sanayisinde ilk 5’te olan Kuruoğlu firması 2 parseli yüksek bir bedelle aldı. Bir parsel de mobilyacılara kaldı. Fakat bu proje 1 parsele oluşabilecek bir proje değil.” diye konuştu.

Mobilyacılar Çarşısına niyet, 5 yıldızlı otele kısmet

2 parseli alan söz konusu firmanın buraya 5 yıldızlı bir otel projesi hazırlığı içinde olduğunu aktaran Ünsal, “Bunu neden aldı diye sorduk soruşturduk. O da yine hayırlı bir il olarak önümüze çıktı. Dünyada önemli yatırımları olan bir firmanın buraya 5 yıldızlı otel inşa etmek adına burayı aldığını duyduk. Ne kadar doğru bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var. Mobilyacılar Çarşısı yapılması hayali biraz daha ileriye gitti. Mobilyacılar Çarşısı ile ilgili iş dün yasında, siyasette, ticaret dünyasında bunu bilmeyen yoktu. Bunu bilen ticaret erbabı ihaleye girmedi. İhaleye o anda ortaya çıkan biri girdi.” ifadelerini kullandı.

‘Bu hayalin gerçekleşmesi lazım’

Düzce’nin mobilya sektöründe ülke çapında bilinen bir yerken bunun daha da üst noktalara taşınması gerektiğini belirten Ünsal, “Mobilya ve ağaç sektörü denilince Düzce, gerek imalatında gerekse de satışında Türkiye’de bilinen bir yer. Bu hayalin gerçekleşmesi lazım. Burada iyi organize olunamadığı görülüyor. Açık bir ihale. Ancak burada Ticaret Odası, belediye ve diğer ilgili kurumların iyi bir organizasyonu olmadığı görülüyor. Fakat hayrın içinde şer, şerrin içinde hayır varmış. Allah nasip ederse buraya 5 yıldızlı bir otel yapılması için bir çalışma ve düşünce var.” dedi.

‘5 yıldızlı otel de Düzce’nin önünü açar’

Önümüzdeki çarşamba günü Algün İnşaat ile Dedeman Otel arasında imzalanacak sözleşmenin ardından ikinci bir 5 yıldızlı otelin kente kazandırılmasının da önemli olacağına dikkat çeken Ünsal, “Düzce’nin en büyük inşaat firmalarından Algün İnşaat, 12 Ocak’ta sayın vali, sayın belediye başkanı ve ticaret odası başkanıyla beraber Dedeman Otel’le ilgili protokol yapılacak. Bu çok sevindirici ve güzel bir gelişme. Eğer burada mobilyacılar sitesi nasip olmasıysa buraya da 5 yıldızlı ikinci bir otelin gelmesi Düzce’nin önünü açacak bir çalışma.” diye konuştu.

‘Markalaşmak adına alternatif üretmesi lazım’

Düzce’nin markalaşması adına Mobilyacılar Sitesi için gerekli adımların atılması gerektiğini altını çizen Ünsal sözlerini şöyle noktaladı:

“Tabii bunlar düne kadar olmamış d abuğun oluyorsa Başkan Özlü’nün mutlaka bir çalışması, emeği ve teşviki var. Düzce’ye geldiğinde buraya gelenlerin ağırlanabileceği 5 yıldızlı otele sahip olacak. Bir tanesi 12 Ocak’ta imza töreni olacak. Diğeri de gerçekleşirse inşallah faydalı olur. Düzce’de de insanlar şehir merkezinde park etme sorunu olduğundan mobilya alışverişi için farklı illere gidiyordu. Mobilyacılar sitesinin mutlaka ama mutlaka Düzce’ye kazandırılması lazım. Şehir merkezinden bunların çıması lazım. Onların da isteği bu. Mesela Bolu’da bu yol kenarında kendiliğinden oluştu. Burası olmadı. Ama bu memleketi yönetenler bunun ve sektörün önünün açmak ve markalaşmak adına alternatif üretmesi lazım. Bunun çaresi de öncelikle yerel yönetim. Bu hayal bitmesi ileri tarihe ertelendi. Bunu da idare sahipleri sahiplenmeli. Zaten bu 20 kişi bunun için bir araya gelmiş. Bundan sonraki süreçte de gerek yer bulunması, gerekse de bu yerin uygun olması noktasında birilerinin çaba sarf etmesi lazım. Dışarıdan gelen yatırımlara büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Yerli dinamiklerimizin harekete geçmesi adına bunda fayda var.”

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
ESNAF 2 hafta önce
45 MOBİLYA MAĞAZASI 400 KİŞİ İSTİHDAM VE ÇEVRE İLLERDEN MÜŞTERİ DAHA KAPSAMLI HİZMET AMA ANLATAMADIK YETKİLİLERE HERKES GERİ DURDU
Mery 2 hafta önce
5 yıldızlı otelde Düzcede kim yatacak ki?
Yakınında Bolu ve Akçakoca otellerle dolu
0
hafif kar yağışlı