banner851

banner955

İYİ PARTİ İHALELERİ SORGULAMIŞTI

Düzce Belediye Meclisi nisan ayı birleşiminde Düzce Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan 4 bin adet Ramazan kolisi ile ilgili İYİ Partili meclis üyeleri tarafından ortaya atılan iddialar hakkında Düzce Belediyesi’nden açıklama geldi. İYİ Partili meclis üyelerinin usulsüzlük iması yaptığı ihalelerin mevzuata uygun olduğunu vurgulayan belediye, “İddialar gerçek dışı ve Düzce Belediyesi’ni yıpratmaya yönelik algı oluşturma çabasıdır.” eleştirisinde bulundu.

Gündem 05.05.2022, 18:09 05.05.2022, 20:34
2410
İYİ PARTİ İHALELERİ SORGULAMIŞTI

Her Ramazan ayı öncesi Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen ihaleyle alım yapılan Ramazan kolileri ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken, geride kalan Ramazan’da yaklaşık 3 bin aileye ulaştırılan erzak paketleri için çıkılan ihale, meclisi gerdi. İYİ Partili meclis üyeleri ilk ihalede 4 bin adet olarak çıkılan erzak kolisi alım ihalesinin iptal edilip, ikinci ihalede alımın 2 bin 900 adet olarak güncellenmesini ve ihalenin usule uygun olup olmadığını sorguladı.

İYİ Partili meclis üyelerinin ihaleler üzerinden yönelttiği eleştiri oklarına, Düzce Belediyesi yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Muhalefetin eleştirileri ve iddialarının gerçek dışı olarak nitelendirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Düzce Belediyesi, her yıl olduğu gibi, bu yıl da ihtiyaç sahibi ailelerin ramazan ayında kullanması amacıyla ramazan kolisi dağıtımı gerçekleştirmiştir. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz tarafından (İhale Kayıt Numarası: 2022/192412) 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19. Maddesine göre açık ihale usulü ile ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 4 bin adet ramazan gıda kolisi alım işi ihalesine çıkılmıştır. Ramazan gıda kolisinin ortalama birim fiyatı 190 TL 42 kuruş, toplam maliyet ise 761 bin 680 TL olarak belirlenmiştir.

İhaleye iki istekli katılmış ancak isteklilerden birinin elektronik ortamda ihale dokümanını indirmemesi nedeniyle başvurusu geçersiz sayılmıştır. Diğer istekli İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti’nin başvurusu geçerli sayılmıştır. İnter Grup Temizlik Tic. Ltd. Şti. 986 bin 800 TL teklif vermiş ve yaklaşık maliyetin çok üzerinde olmasından dolayı ihale iptal edilmiştir.

2022 yılı Ramazan ayı 2 Nisan 2022 tarihinde başlayıp 1 Mayıs 2022 tarihinde biteceğinden, Ramazan ayına çok az bir süre kalması nedeniyle ve ihtiyaç sahiplerinin mağdur edilmemesi gerektiğinden, Ramazan gıda kolisi alım işi ihalesi 30 Mart 2022 tarihinde saat 11.00’de (İhale Kayıt Numarası: 2022/297013) 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun Pazarlık Usulü (21/f) ile 2 bin 900 adet Ramazan gıda kolisi alım işi şeklinde revize edilerek yeniden yapılmıştır.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından ihaleye üç istekli davet edilmiştir. Bu istekliler İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti, Erdal Özgür, Bektem Temizlik Ürünleri Tic. Ltd. Şti’dir. Davet edilen istekliler arasından sadece İnter Grup Gıda Temizlik Ticaret Limited Şirketi ihale dokümanlarını tamamlayarak ihaleye katılmıştır. İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti ikinci oturumda 696 bin TL teklifte bulunmuş ilgili firma adına ihale edilmiştir. İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti. 2.900 adet ramazan gıda kolisini 6 Nisan 2022 tarihinde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne teslim etmiştir. Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından 12 Nisan 2022 tarihinde Ödeme Emri Belgesi’ne istinaden İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti’ne ihale bedeli ödenmiştir.

İlgili ihaleler kapsamında yapılan incelemede mevzuata aykırı bir durum tespit edilmemiştir.

İhtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlar üzerinden karalayıcı ithamlar kullanarak siyasi rant devşirmek isteyenleri kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.”

Yorumlar (7)
Aslı 7 ay önce
Efor büfe ihalesinde de aynı şekilde savunmuştunuz ona dönmesin iş
Beyintör 7 ay önce
İlk ihalede 190 TL olan ramazan kolisi 2. ihalede neden 240 TL ye çıkyor. Maliyetlerin artışından dolayı mı ? Adet de bu artıştan dolayı mı 2900 adete düşürüldü
Duzceli bir firma alsaydi 7 ay önce
Siyaset
Herşey bizim paramız 7 ay önce
Her ne oluyorsa, yapılıyorsa biz HALKIN parasıyla yapılıyor.! Tabiiki doğası gereği ne aldın, nereden aldın, nereye verdin.? Diye sormak yasakmı.? Sormuşlar işte.. herşey yıpratma sizlere yada birilerine göre. Düzcenin bozuk yolları mesela bu konuda acilen sorulmalı.!! Halkın paraları nerede bu bozuk yollar ne zaman DÜZELTİLECEK.? 2560 yılındamı
Duzceli 7 ay önce
İlk ihalede yaklaşık maliyet 190 tl
Firmanın teklifi 240 tl
İkinci ihalede yaklaşık maliyet ne kadar belirtilmemiş
Ama ikinci ihalede de firmanın teklifi yine 240 tl?????
YERSEN 7 ay önce
Koca Düzce’de ihaleye girecek hiç gıda toptancısı kalmamış ve ne hikmetse gıda ihalesine 3 tane Temizlik firması girmiş. İnter Grup, komşusu Erdal Özgür, tedarikçi Sakarya’dan Belmek Temizlik istekliymiş. Ne hikmetse 2 firma ihale dökümanını elektronik ortamda indirememiş. İnter Grup’a kalmış ihale. Biri 3 firmaya da gitsin baksın, gıda adına 1 tane ürün satıyorlar mı?
Düzce'li Esnaf 7 ay önce
240 TL'ye 4bin tane ramazan kolisi he.. Ne ala memleket. 180-190-200 TL'ye ramazan kolisi yapan onca firma vardı. Yiye yiye bitiremediniz memleketin paralarını..
Yeni Sayımız