banner851

banner955

İYİ PARTİ’NİN FENDİ AK PARTİ’Yİ YENDİ

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayını olan ve ilgiyle takip edilen Yorumluyorum programının son bölümünde AK Parti içindeki ‘ret çatlağı’nı değerlendirdi. Ünsal, AK Parti İl Teşkilatı ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye rağmen çoğunluğun AK Parti’de olduğu meclisten bu kararın geçmemesinin arka planına indi. ‘AK Partili bazı üyeler muhalif üyenin peşine takıldılar’ diyen Ünsal, belediye içindeki derin yapılanmaya ilşkin de ‘Tuz kokmaya başlamış, tedbir alınmalı’ dedi.

Gündem 06.11.2021, 14:00 06.11.2021, 18:51
1348

Düzce Belediye Meclisi’nin son oturumuna AK Parti’deki anlaşmazlık damga vurdu. Yeşilay Şubesi’nin Düzce’ye Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) kurmak için Düzce Belediyesi’nden talep ettiği arsaya grup kararına rağmen AK Partili 3 meclis üyesi ret, biri ise çekimser yönde oy kullandı. Muhalefetin de ret vermesi ile karar meclisten geçmedi. Yine oylamaya dakikalar kala AK Partili Erdem Akalın’ın salondan ayrılması da farklı yorumlara yol açtı.

Ünsal, ret çatlağının arka planına indi

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayını olan ve iğiyle takip edilen Yorumluyorum programının son bölümünde AK Parti içindeki ‘ret çatlağı’nı değerlendirdi. Ünsal, AK Parti İl Teşkilatı ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye rağmen çoğunluğun AK Parti’de olduğu meclisten bu kararın geçmemesinin arka planına indi.

3 ret, 1 çekimser, 1 terk

Ünsal, “Perşembe akşamı Düzce Belediye Meclisi Toplantısı vardı. Toplantıda AK Partili 3 üye red, 1’i çekimser oy verdi. 1 tanesi de salonu oylamaya 5 dakika kala terk etti. Peki, konu neydi? YEDAM diye Yeşilay’ın danışma merkezi olan ve önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak olan bir merkezin Düzce’de yapılacak olması. Meclis gündeminde bu vardı. İlk toplantıda geçmedi. Dediler ki ‘Yeşilay Başkanı Ali Dilber’e yer mi hazırlıyorsunuz?’ Sanki adamın yeri, ofisi, oturacak yeri yok da… İkinci oylamaya gelince şu anda isimleri de var. AK Parti’den Murat Aydın, Cemil Aksoy, Cihat İnan buna ret oyu kullandı. Celal Kasapoğlu da çekimser oyu kullandı. Bir üye de 5 dakika öncesinde salonu terk etti.” Dedi.

Bunu neden partinin grup toplantısında konuşmadınız?

Parti kültürüne göre üzerinde anlaşılamayan konunun görüşüleceği yerin meclis değil grup toplantısı olduğunu kaydeden Ünsal, “Burada birinin dediği oldu. Ama ne Düzce Belediye Başkanı Özlü’nün ne de İl Başkanı Keskin’in dediği oldu. Bu ne demek? Dün saat 16.00’da partinin il başkanlığı binasında AK Parti Belediye Meclis Grubu, il başkanı ve belediye başkanıyla beraber toplantı yapıldı. YEDAM’ın onaylanması noktasında bir grup kararı aldılar. Alınan grup kararına göre bunun oylanması lazımdı. Niye olumsuz oy verdiler? Orada soruluyor. Belediye meclis üyesinin de iradesi var tabii ki. Peki, bunu neden partinin grup toplantısında konuşmadınız? ‘Arkadaş biz buna şu nedenlerden dolayı ret vereceğiz’ demediniz. Belki dediler onu da bilmiyoruz. Ama bunun bir arka planı var.” diye konuştu.

‘Bir belediye başkan yardımcısı ‘Her şeyi kabul etmeyelim’ diyor’

Bu durumun neden değil sonuç olduğunun altını çizen Ünsal, “Bu kompozisyon tek başına oluşmadı. Bunun giriş ve gelişmesi var. Düzce Belediyesi’nde bir yapı var. Bir belediye başkan yardımcısı oradaki birim amirlerini ve yapıyı kullanıp ‘Faruk Özlü, AK Parti yarın gider. Biz yine buradayız. Biz birbirimize güç ve denge olalım. Bir takım siyasi uygulamaları kabul etmeyelim’ düşüncesi var. Doğru veya yanlış. Bu düşünce Başkan Özlü’ye rağmen, AK Parti İl Teşkilatı’na rağmen, grup toplantısına rağmen kararları tanımıyor, şerh koyuyor. Ve Başkan Özlü de bunlara nezaket ve hoşgörü ile bakıp tolerans gösteriyor. O da onun anlayışı. Ama ekilen nezaketin, iyi niyetin ve samimiyetin sonucuna bak. Belediye meclisinde AK Parti İl Teşkilatı’nın ve AK Partili belediye başkanının aldığı karar geçmiyor. Bu nasıl iş?” dedi.

‘Kazanan ender İYİ Partili Ender Çakar ama Özlü bu gole karşılık verir’

AK Parti içindeki bu çatlağın kazananın İYİ Partili Ender Çakar olduğunu söyleyen Ünsal, “İşin arka planına bakalım. Burada dedik ya biri kazandı. Kazanan Ender Çakar. Bir zamanlar Doğru Yol Partisi, sonra MHP en son da İYİ Parti’de kendine yer bulan Ender Çakar, il başkanını ve belediye başkanını dinlemeyen belediye meclis üyeleri üzerinde kafe ya da başka yerlerde yaptıkları akşam kulisinden sonra ikna etti. İYİ Partili Ender Çakar, İYİ Parti daha doğrusu, AK Parti’nin belediye başkanı ve grup kararına, il başkanına rağmen belediyedeki 3-4 meclis üyesine ‘Biz bunu istemiyoruz’ dedirtti. ‘İstemezük’ dediler. Siz istemezseniz de o olmaz mı? Olur, olacak da. Öyle tahmin ediyorum. Faruk Özlü’de atılan bu golün, bu manevranın, bu algının mutlaka bir karşılığı vardır.” diyerek Başkan Özlü’nün konuyla ilgili mutlaka adım atacağını kaydetti.

‘YEDAM bağımlılar için bir danışma merkezi’

YEDAM üzerinden yataklı hasta kabul edileceği gibi yanlış bir algı oyunu yapıldığını söyleyen Ünsal, “YEDAM; sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıkları olan vatandaşlar için bir danışmanlık merkezi. ‘O buraya olmazmış! Neden olmadığını sebepleriyle grup toplantısında izah et.  İşin enteresanı şu ki Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu YEDAM’ın 81 ilde açılışını yapacak. Ben bu bağımlılıkların nasıl illetler olduğunu en iyi bilenlerden biriyim. Efendim orada yatılacakmış. Yahu ne yatması? Sadece psikolojik danışmanlık merkezi olacak. Saat 6-7 olduğunda da kapanıp gidecek. 2 kişilik bir aile bugün bin liranın üzerinde sigara parası veriyor. Senede 12-13 bin lira, 10 senede bir daire parası. İnsanların bundan kurtulması lazım.” dedi.

‘AK Partili bazı üyeler muhalif üyenin peşine takıldılar’

Durumu özetleyen Ünsal, “Cumhurbaşkanının açacak olduğu yer, belediye başkanının irade koyarak ‘Yapılsın’ dediği yer, il başkanının grup kararı aldığı yer; İYİ Partili muhalif bir belediye meclis üyesinin peşine takılarak hareket eden 3-4 AK Partili belediye meclis üyesi. Buyur buradan yak!” ifadelerini kullandı.

‘Kol kırılır yen içinde kalır’ anlayışı olmalı

Ünsal, “İl başkanı dâhil olmak üzere aynı dili konuşmak önemli değil. Aynı duyguyu paylaşmadan, aynı dili konuşmadan anlaşılamaz. Eğer belediyenin ve başkanın eksiği varsa o kol kırılır yen içinde kalır ve o odada tartışılır. Çözüm üretilir. Artısı varsa sahiplenilir. Eksisi de sahiplenilir ama eksisine muhalif bir partinin diliyle değil, aynı duyguyu paylaştığın dille buna yaklaşılır.” sözleriyle de olması gereken işleyişi anlattı.

‘Tuz kokmaya başlamış, tedbir alınmalı’

Belediye içindeki derin belediye ile ilgili adım atılmazsa ileride daha büyük sorunların gündeme geleceğini söyleyen Ünsal, “Belediyenin içindeki derin yapıya gösterilen müsamaha, aynı duyguyu paylaşıp da aynı dili konuşamayan bir teşkilatla belediye ve işin sonunda cumhurbaşkanının açacağı bir YEDAM projesi Düzce’de belediye meclisinde İYİ Parti’nin muhalefeti ve iknasıyla geçmiyor. El insaf, el insaf, il insaf… Tuz kokmaya başlamış. Tedbir alınması lazım. Düzce’nin bundan sonraki sorunlarında teşkilat ile belediye aynı duyguyu paylaşıp aynı dili konuşmazsa, devlet içinde devlet, belediye içinde belediye anlayışına net çözümler sunulmazsa gelinen nokta bu. İYİ Parti’nin dümen suyuna giderler… Allah kolaylık versin Bakan Faruk Özlü ve diğerlerine. Siz doğru olun, doğrular sizi bulur diyor büyüklerimiz. “ dedi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (6)
Düzceli.. 1 yıl önce
Seçilmişleri tercihine saygı göstermiyor, akp savunuculuğuna geçiyorsunuz.. Haber mi yapıyor yoksa akp nin basın yayın sorumluluğunu mu yapıyorsunuz..
çikolata bal kaymak 1 yıl önce
Ender Çakar. Çikolata yedinmi sen. Bu ara çok tatlı görünüyorsun
Vatandaş 1 yıl önce
Ender çakar mı yapmış bunların hepsini, onda o kapasite ne arar. Bu kadar önem yüklemeyin arkadaşa sonra kendini bir şey sanıyor.
Ahmet hakan 1 yıl önce
Vaybe duzce ender cakarin laflarina kaldi ise bitmisdir bitmisligin habercidir siyaset ona kaldi memlekette oldukde aglayanimiz yokmus
Kazım Karabekir 1 yıl önce
Aga ben anlamıyorum herkez o partiden diye mecbur mu evet diyecek.O partiden olup aklına yatmayan bişeye hayır denildi mi neden tepki gösteriyorsunuz.Herkezin hür iradesi düşüncesi yok mu illa dediğim dedik mi olcak.İşte bizler bu yüzden bir yerlere gelemiyoruz sizde derin belediyecilik diyip durun.Mehmet Keleş’i istenmeyen adam ettiler partide ama kongrede en önden izledi yani değişcek bişeler hazır olun
D.d 1 yıl önce
Murat aydın başkandan habersiz adım atamaz sözünden de çıkamaz zannımca danışıklı dövüş
Yeni Sayımız