banner851

banner614

İzin Ve Rapor Dönemlerinde 420 TL Ek Ödeme

Sağlık-Sen'in en önemli toplu görüşme kazanımlarından biri olarak kabul edilen ek ödemede aylık mahsuplaşma TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

banner619
Gündem 14.02.2011, 11:53
188
İzin Ve Rapor Dönemlerinde 420 TL Ek Ödeme

Sağlık çalışanlarının tek yetkili sendikası olan Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarının yıllardan beri yaşadığı döner sermaye sorunlarının çözümü için verdiği mücadeleden olumlu sonuç çıktı. Aylık mahsuplaşma konusunu Sağlık-Sen, 2010 yılı toplu görüşmelerinde daha kararlı bir şekilde gündeme getirmesiyle sağlık çalışanları için ayrı bir düzenleme yapılması konusunda mutabakat sağlandı. Sağlık Sen İl Başkanı Bülent Güleç konuyla ilgili bilgi vererek, “Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkının en önemli kazanımlarından olan ek ödemede aylık mahsuplaşmanın 2010 yılı sonu itibariyle yasalaşması için kararlı bir mücadele ortaya konularak, Torba Yasa ile 209 Sayılı Döner Sermaye Kanununda aylık mahsuplaşmanın yer alması sağlandı. Aylık mahsuplaşma hakkının yürürlüğe girmesiyle birlikte Sağlık çalışanları Ocak 2011 zamları da hesaba katıldığında her ay en az 420 TL ek ödemeyi garanti gelir olarak almaya hak kazanmış oldu.” şeklinde açıklama yaptı.

Güleç sağlıkçıların izin ve rapor döneminde de döner sermaye alabileceklerini söyleyerek, “Döner sermayeleri kesildiği için yıllık izne çıkamayan, sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığından ötürü döner sermayeleri kesilen sağlık çalışanlarının mağduriyeti de sendikal mücadelemiz sonucu büyük oranda giderilmiş oldu. Ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının yürürlüğe girmesi sonucu sağlık çalışanları izin ve rapor dönemlerinde ek ödeme tutarında döner sermaye alabilme imkanına kavuşmuş oldu.” dedi.

Ayrıca Güleç, Döner sermaye hakkı bulunmayan vekil ebe ve hemşireler, Kızılay'dan geçen personel ve geçici işçilikten 4/B'ye geçen personelin Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkıyla döner sermaye hakkına kavuştuğunu bildirdi.

Haber; A. DEVELİOĞLU

banner844
Yorumlar (0)