banner614

KADIN AVUKATLAR ŞİDDETE “DUR” DEDİ

banner619

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Düzce’nin ilk kadın Baro Başkanı Avukat Azade Ay, baro, üniversite ve STK’lar başta olmak üzere kadına yönelik şiddette topyekün mücadelenin önemine vurgu yaparken kadın cinayetlerine ilişkin dikkat çeken rakamsal veriler de paylaştı. Verilere göre, 2017 yılının ilk on ayında 286 kadının şiddet sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

banner846
Gündem 25.11.2017, 14:04 25.11.2017, 16:49
1387
banner844

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1999 yılında ilan edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Baro Başkanı Avukat Azade Ay, baroya kayıtlı kadın avukatlarla birlikte kameraların karşısına geçti. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa dikkat çekilen basın açıklamasına erkek avukatlar da destek verdi.

20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren kadınların başta çalışma hayatı olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında söz sahibi olmalarıyla kadına yönelik insan haklarının ihlalleri ve özellikle şiddetle mücadelenin küresel bir boyut kazandığına dikkat çeken Avukat Azade Ay, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne (CEDAW) taraf bir ülke olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bu sözleşme ve devamında 25 Kasım 2011'de İstanbul'da imzaya açılan "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi" başlıklı İstanbul Sözleşmesi, taraf ülkelere kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı, gerekli yasal düzenlemeleri yapma ve şiddeti ortadan kaldıracak uzun ve kısa vadeli çözümler getirme sorumluluğu getirmektedir.”

Türkiye’nin kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusunda dünya sıralamasında oldukça gerilerde kaldığını ifade eden Ay 2016 yılına ilişkin verileri de paylaştı.

“Verilere göre 2016 yılında kadın cinayeti sayısı 278 iken 2017 yılının ilk on ayında bu sayı 286'dır. Kadın ölümleriyle sonuçlanan şiddet olayları yıllara göre artış göstermektedir. Bununla birlikte kayıtlara geçen rakamlar buz dağının görünen yüzü olup, şiddet nedeniyle intihara sürüklenen yahut şiddet mağduru olmasına rağmen kaza eseri hayatını kaybettiği bildirilen onlarca kadın bulunmaktadır.”

Barolar, üniversiteler ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile koordineli bir şekilde kadına yönelik şiddete karşı önleyici tedbirlerin düzenlenmesinin zorunluluğu üzerinde duran Avukat Azade Ay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu özel gün dolayısıyla Düzce Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak, kadının cinsel, fiziksel, psikolojik bütünlüğünün dokunulmaz olduğunu, kadına karşı cinsiyetçi yaklaşıma dayanan tüm şiddet ve ayrımcılık eylemlerinin karşısında duracağımızı, kadına yönelik her türlü şiddet sonlanıncaya kadar Baro olarak çalışmalarımızı sürdüreceğimizi bir kez daha önemle bildiririz.”

Haber: G. TEMEL

Yorumlar (3)
kadın 4 yıl önce
kadın öldürüldü kadın mazlum kadın zavallı muhtaç.kadınlar kendi kendine acizezik s yapıyo bu haberlerle.kadının şeytanlığo dili erkeğin beynini maf ediyo tamam şiddet iyi değil ama kadınlarda bukadar masum değil tm mı.tüm kanunlar kadınlar
Zihniyet 4 yıl önce
Dünyada müslüman kadın çoluk cocuk öldürülüyo sesiniz cıkmıyo bir güne cıkıp konuşuyorsunuz ama müftü nikah kıycak diye hergun acıklama yaptınız sizlerde iki yuzlusunuz ölen kadınlar için bisefer acıklama yapmadınız.kafir yasasın dime
şiddeti kınıyorum 4 yıl önce
kadına saygıyı ve övgüyü . peygamberimizin hadislerini okuyun. kuranı okuyun ve öyle nesiller yetiştirin. nerede din bilmez . ahlak bilmez varsa kadına şiddet uyguluyorlar
25°
parçalı az bulutlu