banner851

banner614

KADINA ŞİDDET AYIBI

banner619

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki ''kadına ve aile bireylerine yönelik şiddete'' ilişkin alt komisyon, Valiliklerden, 2008-2011 yıllarına ait polis merkezlerine ve jandarma karakol komutanlıklarına, aile içi şiddet olayları kapsamında yapılan başvurulara ilişkin bilgiler istedi. Bilgilerden derlenen rapora göre Türkiye’nin şiddet gören kadın haritası hazırlandı. Alt komisyon raporunda yer alan bilgilere göre, Düzce’de her bin kadından 13’ü şiddet görüyor.

banner846
Gündem 04.05.2012, 16:29
224
KADINA ŞİDDET AYIBI
banner844

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki ''kadına ve aile bireylerine yönelik şiddete'' ilişkin alt komisyon, 81 ilden kadına şiddet konusunda elde ettiği bilgilerden şiddetin haritasını çıkardı. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yaptığı açıklama ile Düzce’de kadına şiddetin korkutucu boyutlarda olduğunu belirten Kadın Sığınma Evi Koordinatörü Vahide Aksan’ın ardından İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Düzce’de şiddet gören 19 kadının koruma talep ettiği açıklanmıştı. TBMM komisyonunun hazırladığı son rapora göre ise Düzce’de her bin kadından 13’ü şiddet görüyor.
Raporda  veriler toplanırken, ''aile içi; töre ve namus saiki ile adam öldürme, kasten yaralama, cinsel taciz ve saldırı, aile fertlerine kötü muamele, çocuğun cinsel istismarı, eziyet, fuhşa teşvik, aracılık veya zorlamak, kişi hürriyetinden yoksun kılma, reşit olmayanla cinsel ilişki, birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören'' suçlarıyla ilgili olarak, kolluk kuvvetlerine yapılan başvurular ile resen gerçekleştirilen müdahalelerin dikkate alındığı belirtildi. Çeşitli toplumsal, geleneksel ve kişisel sebeplerle yetkili mercilere bildirilmeyen olayların çalışmaya dahil edilmediği kaydedildi.

 Haber; H. İŞCAN

Yorumlar (0)