banner851

banner614

KADINLAR "RABİYE", ERKEKLER "ÜMÜT"İ İSTEMEDİ

banner619

İçişleri Bakanlığının ad ve soyadında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkan sağlayan uygulaması ilgi gördü.

banner846
Gündem 27.10.2019, 15:00
2761
KADINLAR "RABİYE", ERKEKLER "ÜMÜT"İ İSTEMEDİ
banner844
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün, ad ve soyadında yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkan sağlayan uygulaması sayesinde 188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti. Uygulama 3 Kasım'a kadar devam edecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sayılı kanunun geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatıldı.

Buna göre, Soyadı Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadlarını il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilme imkanı getirildi. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, ad ve soyadının değiştirilmesine yönelik talepleri geçen aralık ayından itibaren ülke genelinde alınmaya başlandı. Büyük ilgi gören uygulama kapsamında bugüne kadar 188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti. Başvurular kapsamında "Top, Koyun, Karpuz, Karabaş, Ördek, Kör, Dana, Çürük, Armut, Davul" gibi 74 bin 708 soyadı mahkeme kararı aranmaksızın değiştirildi.

Düzeltme talebinde İstanbul birinci sırada
En çok ad düzeltmesi yapılan il 13 bin 442 ile İstanbul oldu. İstanbul'un ardından 5 bin 23 ile Ankara, 3 bin 114 ile İzmir, 2 bin 367 ile Diyarbakır, 2 bin 245 ile Antalya, 2 bin 36 ile Bursa, 2 bin 32 ile Adana, bin 878 ile Kocaeli, bin 804 ile Konya en çok ad düzeltmesi yapılan iller olarak sıralandı.

Kadınlar "Rabiye" adıyla "Top" soyadını istemedi
Kadınlarda en çok düzeltmesi yapılan ad 655 ile "Rabiye", soyadı ise 2 bin 26 ile "Top" oldu.

Erkekler "Ümüt" adıyla "Top" soyadını değiştirdi
Erkeklerde en çok düzeltmesi yapılan ad 409 ile "Ümüt", soyadı ise 2 bin 523 ile "Top" soyadı oldu.

Uygulama 3 Kasım'a kadar devam edecek
Ad ve soyadlarında noktalama işareti eksiliği, harf eksikliği ve düzeltme işareti eksikliği bulunanlar ve değiştirmek isteyenler, il ve ilçe idare kurullarına başvuru yapabiliyor. Ad ve soyadlarındaki yazım yanlışlarını değiştirmek isteyenler bulunduğu yerleşim yerindeki nüfus müdürlüğüne müracaat edebiliyor. Yerleşim yeri dışındaki nüfus müdürlüklerine yapılan müracaatlar ise kabul edilmiyor. Yurt dışında bulunanlar ad ve soyadı değişikliğine ilişkin talepleri için dış temsilciliklere başvuru yapabiliyor. 3 Kasım'a kadar devam edecek uygulama sayesinde ad ve soyadlarının düzeltilmesine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçler de kısaltıldı. (AA)
Yorumlar (0)
açık