banner851

banner614

KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN

banner619

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, bu gece idrak edilecek. Cedidiye Camiinde 21.30'da İl Müftülüğü tarafından yapılacak program Öncü TV ekranlarında canlı olarak yayınlanacak.

banner846
Gündem 10.06.2018, 10:12 10.06.2018, 21:38
348
banner844

Ramazan ayının bitmesine artık sayılı günler kalırken, 'bin aydan daha hayırlı' olarak nitelendirilen ve yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in indirildiği Kadir Gecesi, bugün dualarla idrak edilecek. 

Pek çok hayır ve bereketi barındıran bu mübarek gece dolayısıyla İl Müftülüğü tarafından Cedidiye Camii’nde program yapılacak. Program, Öncü TV ekranlarında saat 21.30’da canlı olarak yayınlanacak.

Kadir Gecesi’nde neler yapılmalı
Bu anlamlı gecede yapılması gerekenler ise din adamları tarafından şu şekilde ifade edildi:

Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar. Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir. Peygamber Efendimiz (SAS)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli. Bol bol zikir, evrad-ü ezkarda bulunulmalı. Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. Bu, bin aydan hayırlı olduğu bildirilen gecede insanlık alemini huzura kavuşturmak için gerekli olan esaslar indirilmiştir. Namaz, zikir, tesbih, Kur'an okumak gibi bedeni ibadetlerimiz yanında düşünce ile ibadet olarak isimlendirdiğimiz tefekkürü insanlığın amacı nedir? Olgun insan olma mertebesine nasıl ulaşabiliriz? Nasıl insanlığa daha iyi hizmet edip, daha çok sevgi sunabiliriz? Şeklindeki odak noktaları ile güçlendirelim.”

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (3)
Osman ÇOLAK-Saray 3 yıl önce
Kadir gecemizin Alla katında kadru kıymetimizin artsına vesile olmasını dilerim
İsmail ALTUN 3 yıl önce
Bütün islam aleminin
EMİN AKIN ABAĞBA 3 yıl önce
TÜMİSLAM ALEMİNİN DÜZCE VE ÜLKEMİN ABHAZYANIN KADİR GECESİNİ KUTLARIM SELAMLAR HAYIRLI BAYRAMLAR EMİN ABAĞBA ANKARA
26°
açık