banner851

banner614

KAR YOK! EKMEKLER MALİYETİNE VERİLECEK

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, her yıl ekmek fiyatını yükseltmeyi gelenek hale getiren Düzce Fırıncılar Odası ile DESOB’un gelen tepkilere rağmen ekmek zammında diretmesini eleştirdi. Fırıncılar odasının Ramazan ayında da pide fiyatını en lüksünden açıklayarak canlarını sıktığını belirten Keskin, istişare ve uzlaşı ortamı olması gereken ekmek komisyonu toplantısında, ret oylarını görmezden gelen oda temsilcilerinin Düzce’yi kargaşa atmosferine sürüklediğini vurguladı. Düzce Belediyesi’nin, vatandaşlara ucuz ekmek yedirmek için harekete geçtiğini hatırlatan Keskin, “Düzce Belediyesi burada kesinlikle kar amacı gütmeyecek. Ekmekler maliyetine verilecek.” dedi.

banner619
Gündem 29.09.2021, 11:41 29.09.2021, 17:23
988
KAR YOK! EKMEKLER MALİYETİNE VERİLECEK

Fırıncıların ekmeğe zam hamlesi Düzce’nin gündeminden düşmüyor. Zammı görüşmek üzere toplanan komisyonda, Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi’nin ret kararına rağmen Düzce Fırıncılar Odası ve DESOB, 250 gram ekmeğin fiyatının 2.5 liraya yükseltildiğini duyurmuştu. Zam kararının ardından Düzce kamuoyunda tepkilerin artması üzerine Fırıncılar Odası ile görüşen Düzce Valisi Cevdet Atay, zammın geri çekilmesini istemiş, Fırıncılar Odasının ise buna yanaşmaması üzerine, ekmeğin gramajı, 250’den 270 grama çıkartılmıştı.

Ekmeğin fiyatındaki artış karşısında muhalefetten tepki sesleri yükselirken, iktidar temsilcilerinin tutumu merak konusu oldu. Konu ile ilgili ilk değerlendirmesini Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’a yapan AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, açıklama yapmadıkları için zamma duyarsız kaldıkları gibi bir algının oluşmaması gerektiğini süreci anlatarak ortaya koydu.

Keskin, “Bu konu pandemi dönemindeki Ramazan ayı öncesinde bizim canımızı sıkmıştı aslında. Hatırlarsanız Ramazan Pidesi fiyatları ile ilgili o zamanki komisyon bir karar almış. Burada yumurtalı en büyük pidenin fiyatını yansıttılar. Yanlış hatırlamıyorsam 9 TL mi neydi? Bunun standardını, en ucuzunu yani burada fakir fukaranın yiyebileceği pidenin fiyatını açıklamak yerine, en lüksünü açıklıyorsunuz, burada bir tezat var. Bununla ilgili de o zaman baya uğraşmıştık. Bu komisyonda kanun gereği siyaset yok. Siyasi parti başkanları ya da yönetim kurulu üyeleri bu komisyonlarda yok. Kim var? Sivil toplum örgütleri var, müdürlükler var, Düzce Belediyesi ve odalar var.” diye konuştu.

“Ekmek zammı bizin rahatsız etti, istişare edilmeliydi”

“Ekmeğe zam yapıldığını biz de basından duyduk.” diyen Keskin, komisyonda yer alan Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi temsilcilerinin ret talebine rağmen zammın geçtiğini, ardından ise DESOB’un 15 günlük yasal bekleme kararına rağmen bu zammı onayladığını belirtti.

Keskin, “Araştırdığımızda belediyemizin, bazı odaların ve valiliğimizin komisyonda ret oy vermesine rağmen, Fırıncılar Odası’nın zammı talep etmesinin hemen ardından 15 günlü süreye rağmen DESOB bu zammı onayladı. Bu 15 günlük sürede Düzce Belediyesi ve Düzce Valiliği’nin bu zammı iptal etme yetkisi var. Bunlar beklenmeden, ekmek fiyatının 2.5 TL olması, Düzce’de bir kargaşaya neden oldu. Çünkü bunlar istişare ile olacak mekanizmalar. Halka en son anlaşıldığı veya tartışıldığının sonucunun açıklanması gerekirken, birden bu fiyata geçilmesi tabii bizi de rahatsız etti.” ifadelerine yer verdi.

“Düzce Belediyesi dar gelirlinin evine ucuz ekmek sokacak”

Düzce Belediyesi’nin kuracağı halk ekmek fabrikası ile dar gelirlinin evine ucuz ekmek götürmesini sağlayacağını vurgulayan Keskin, “Bu konu geçen haftaki AK Parti il yönetim kurulu toplantısında gündeme geldi. Bununla ilgili olarak sayın valimizle de görüştük, belediye başkanımızla da görüştük. Zaten özellikle 2019 seçimlerinden sonra bizim projelerimiz de halk ekmeğin kurulması yönünde bir çalışmamız vardı. İl yönetiminde bu konuyu görüştükten sonra, belediye başkanımızla bir toplantı yaptık ve Düzce Belediyesi’nin halk ekmek üzerinden dar gelirli vatandaşlarımıza ulaşılması gerektiği ön plana çıktı, bu toplantıda. Bu da sağ olsun Sayın Bakanımız, Belediye Başkanımız Faruk Özlü tarafından olumlu karşılandı ve orada bir mutabakat sağlandı. Düzce Belediyesi, sonuçta 1.25 TL veya 1.5 TL hanelere ucuz ekmek sokacak olan projeyi hayata geçirmek için çalışma başlattı. Dolayısıyla bu konu ile ilgili belediyemizin hiçbir sıkıntısı yok. Dolayısıyla Düzce Belediyesi dar gelirli vatandaşlarımıza bir alternatif olarak bu ekmeği 1.25 veya 1.5 liraya verecek. İsteyen ve durumu olan 2.5 liralık ekmekten de alabilir. Burada önemli olan, bizim önemsediğimiz AK Parti olarak, AK Partili belediyeler olarak dar gelirli vatandaşlarımıza daha ucuz ekmek yedirtmek. Dolayısıyla böyle bir müdahale etme gereği duyuldu ve sonucunda da Düzce Belediyesi bu alana girmiş olacak.” açıklamalarında bulundu.

“Düzce Belediyesi ekmeği maliyetine üretecek”

“Kimse şunu zannetmesin; fırıncıların kazandıklarını, Düzce Belediyesi kendisi üzerinden kazanacak, böyle bir şey yok.” diyen Keskin, sözlerini şöyle noktaladı: “Düzce Belediyesi burada kesinlikle kar amacı gütmeyecek. Ekmekler maliyetine verilecek. Yani sofrasında ucuz ekmek görmek isteyen herkesin önüne bu ekmekler gelecek. Tabii bu konuda da sayın valimiz yoğun bir mesai harcadı. Biliyorsunuz sayın valimizin talimatıyla 270 grama çıkartıldı ekmek. Burada da baktığımızda eski ve yeni gramajlar arasında 0.13 kuruşluk bir fark var. Sayın Dr. Faruk Özlü, bu alana da girerek, AK Parti belediyelerinin sosyal belediyecilik anlamında nasıl çalıştığını herkes görecek. Bu konuda görüşmeler devam diyor. Ben yaklaşık bir veya bir buçuk ay içerisinde bu işin biteceğini düşünüyorum.”

banner844
Yorumlar (9)
şaban 4 gün önce
ben bu açıklamaları kınıyorum ve hakaret sayıyorum,nedenmi? ; millet açlık sınırının da altında,yakıt,gıda,eğitim,sağlık ve giyim derdinde iken,sen ekmekteki 5 kuruş yalanı yapıyorsun,revamı bu yani,yavan ekmek yicez ozaman,ama sandıkta kandırdığınız cahil millet hesabını sorar,,
Apo 2 hafta önce
Haber değil uzun bir yalama metni
yplcu 2 hafta önce
ne zaman uretecekler acaba.simdi calismaya baslasalar bir yil sonra ancak hazir olur.yillardir belediyeyi cehape mi yonetiyordu.niye simdiye kadar hazirlik yapilmadi.
STONY 2 hafta önce
TAMAM ÇOK GÜZEL SÖYLEMİŞSİN AMA DÜŞÜNMEDEN KONUŞUYORSUN.MADEM MALİYETİNE SATIŞ YAPILABİLİYOR SENDE DÜKKANINDA MALİYETİNE SATIŞ YAP.FIRINCI NİYE ZAM YAPTI UN FİYATLARINDAN İŞÇİ MALİYETLERİNDEN HABERİN VARMI
Ekmek 2 hafta önce
Geçen yıla göre yüzde yüz fakirlestik
As Düzce 2 hafta önce
Ya başkanım ezberleri bozuyorsun. Neden akaryakıt, doğalgaz ,elektrik gibi maliyetler artınca sesiniz çıkmıyor. Yine önünüze bir kitap koymuşlar okutuyorlar. Yoksa kendi iradenizle bu demeçleri verdiğinize inanmıyorum. Saygılar başkanım.
Yorumcu 2 hafta önce
2,5 TL ye ekmek mi olur vicdansizlar
MLH 2 hafta önce
Ak Parti il Başkanı ekmek zammına tepki vermiş :)) vAllahi gülünecek haldesiniz. Diğer zamlara tepki vermeye tıpanız yemez tabi :)
abbas 2 hafta önce
ona da mı tepki vermesinler. nasıl bir zihniyete sahipsiniz merak ediyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın