banner851

banner614

KARADENİZ'DE ACIMASIZ BİR AVCILIK VAR

banner619

Hamsiye kota getirilmesi gerektiğini belirten Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, "Şu anda hamsi acımasızca yem fabrikalarına gidiyor. Doğu Karadeniz'de tutulan hamsi piyasaya yayılsa hamsinin fiyatı belki de 5 liraya, 3 liraya düşecek ama insanlar bunu maalesef yem fabrikalarında kullanıyor." dedi.

banner846
Gündem 28.11.2019, 13:22 28.11.2019, 16:54
2215
banner844
Batı Karadeniz'in önemli limanlarından Akçakoca'dan denize açılan balıkçılar, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle karaya ağları dolu dönemiyor.
Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz'de bu yıl hamsi dışında az miktarda mezgit ve barbun avlandığını, bundan sonraki süreçte de bu avcılığın az da olsa devam edeceğini söyledi.Lüfer ve çinekop zamanı olduğunu aktaran Karakaş, "Bunlar olmadığı gibi zamanı da artık geçmek üzere. Mevsimler artık değişti. Avcılıkta değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Levrek olacaktır. Kıyı balıkçılığından farklı balıklar gelebilir ama çinekop ve lüferde bir artış olmayacaktır." diye konuştu.


Karakaş, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin avcılığı olumsuz etkilediğini dile getirerek şöyle devam etti:
"Balık yeterli sıcaklığı bulup havyarını dökemedi. Havyar kendi içinde yandı. Bu nedenle göç balıklarında, özellikle palamut olmadı. Mayıs, haziran aylarında Karadeniz'e çok ciddi oranda çinekop, lüfer girdi ama devamı olmadı çünkü yumurtası tutmadı. Önemli olan hayvanın yumurtasının tutması. Tutmayınca ister istemez bu sene kısır bir döngü olarak bu şekilde gitti. Sıcakların artması nedeniyle balıklar üreme yapamadı."


"Karadeniz'de acımasızca bir hamsi avcılığı var"

Aşırı avcılığın önlenmesi için kota getirilmesi gerektiğini vurgulayan Karakaş, şunları kaydetti:
"Hamsiye kota getirilmeli. Şu anda hamsi acımasızca yem fabrikalarına gidiyor. Doğu Karadeniz'de tutulan hamsi piyasaya yayılsa hamsinin fiyatı belki de 5 liraya, 3 liraya düşecek ama insanlar bunu maalesef yem fabrikalarında kullanıyor. Piyasaya bile artık çok fazla balık satmıyorlar. Satmamalarının sebebi kasa, kutu, işçilik, nakliye parası yok. Bunun için yem fabrikalarına verip paralarını alıyorlar. Karadeniz'de acımasızca bir hamsi avcılığı var. Buna kota getirilmeli." (AA)
Yorumlar (4)
noname 2 yıl önce
boş yapma başkan bu balığı sen tutmazsan başka ülke kıyılarına gider ordaki yem fabrikalarına gider fabrikalar daha karlı ki oraya veriyor balıkçıda neyin peşindesin ekonomiyimi baltalıyorsun
Ercan sevki 2 yıl önce
Buzhanelere atılan balıklarında ekleyelim
Ercan sevki 2 yıl önce
Mustafa başkan atıp tutuyon güzel millet dinliyo gürcüstan ve abhazyaya kim dur diyecek yem konusunda buna bir cevabın varmı Moritanya da yapılan balık katliamına diyecek sözün varmı görüşlerini okonulardada alalım
HY 2 yıl önce
KİME NE YAPARLAR , BEN HAMSİYİ SEVERİM AMA YEMESEM ÖLMEM YA, O ACIMASIZ AVCILAR SONRA NE TUTACAKLAR, DENİZİ KURUTSUNLAR BAKALIM..
19°
açık