banner851

banner614

KARADERE BOLU’NUN İÇME SUYUNU KARŞILAYACAK

Bolu Belediyesi, Yığılca ilçesi sınırları içinde bulunan ve Hasanlar Barajını besleyen Karadere Melen Suyundan şehrin içme suyu ihtiyacını karşılamak için geçtiğimiz yıllarda başladığı çalışmaları tamamladı. Hazırlanan proje kapsamında inşa edilen 3 bin 635 metrelik tünelin açılışı gerçekleştirildi.

banner619
Gündem 10.01.2021, 14:11 10.01.2021, 16:26
3400

Bolu’da, Yığılca İlçesi sınırlarından geçen Karadere kaynak sularını içme suyu şebekesine aktararak şehrin şu ihtiyacını karşılayacak olan ve Yığılca İlçesine bağlı Kırık Köyü Paşabükü mevkiine inşa edilen 3 bin 635 metrelik tünelin açılışı gerçekleştirildi.

Tünelin açılışına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve bürokratlar katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Haziran ayında Bolu'yu memba suyu ile buluşturacağız. Bugün DSİ olarak projenin diğer kısımlarının inşasına hızlı bir şekilde başlayacağız." ifadesini kullandı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise Karadere Tüneli hakkında bilgiler vererek, şöyle devam etti:

"Bu suyu İstanbul'un su havzası olmaktan çıkartarak Bolu'muza kazandıran herkese çok teşekkür ediyorum. Bu tünel yaklaşık 3 bin 700 metre. Tünelin açılması yaklaşık 32 milyon liraya mal olmuş. İç kaplama maliyeti de yaklaşık olarak 25 milyon lira civarında tuttu. Yani 60 milyon liraya yakın bir harcama yapıldı buraya. Bundan sonra deredeki suyun tünele aktarılması için bir regülatör yapılacak. Tünelin içinden boru hattı geçecek. Toplam boru hattı uzunluğu 12,7 kilometre. Bu hiçbir katkı maddesi koyulmadan içilebilecek bir su."

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (17)
BolKar 9 ay önce
Söz konusu derenin başlangıcı ve tünelin olduğu yer duzceye uzak ve kaynakları boluya bağlı bölgede arastirmanizi tavsiye ederim
Mehmet bolu 9 ay önce
Gocunmayın düne kadar kıçınızda 14 plaka takılıydı.ayrı tarafımızmı var
S. Bilen 9 ay önce
Emeği geçenlerden Allah razı olsun, su getirenleriniz çok olsun.
TEBRİK ETMEK LAZIM 9 ay önce
Adamlar 3700mt tüneli kazıp 60milyon para harcamışlar.bunlar yapılırken sen nerdeydin.
Duzceli81 9 ay önce
Başlığa bak sanki zoraki aldınız hayırdır
Rıza 9 ay önce
Bizim bakanın bundan haberi bile yoktur. Gidin sorun. Burdan okuyunca öğrenmiştir.
Osman 9 ay önce
Düzce'de suyu olmayan mahalleler var. Bolu'nun suyu da Düzce'den. Vay be!
Tahsin 9 ay önce
Yemeyenin malını yerler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın