banner614

KARANTİNAYA ALINAN BÖLGELERDE UYGULANACAK

banner619

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, çalışan ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla sayaç okumalarının yapılamayacağı bölgelerde elektrik ve doğal gazda 3 ay süreyle "kıyasen fatura düzenlemesi" gerçekleştirilecek.

banner846
Gündem 03.04.2020, 09:54
3821
KARANTİNAYA ALINAN BÖLGELERDE UYGULANACAK
banner844

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında karantinaya alınan, idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda, elektrik ve doğal gaz faturalarında "kıyasen" düzenleme yapılacak. Söz konusu uygulama, 3 ay süreyle yürürlükte kalacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildi.

Buna göre, sektör çalışanlarının ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla elektrik ve doğal gazda "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" hayata geçirilecek.

Söz konusu düzenleme, sadece karantinaya alınan, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda geçerli olacak ve 3 ay süreyle uygulanacak.

Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak.

Sayaçları okunamayan tüketicilere kıyasen oluşturulan faturalar posta, kargo, SMS veya e-posta gibi yöntemlerle ulaştırılacak.

Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığı ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağına yönelik bilgilendirme de yapılacak.

Mahsuplaşma yapılacak

Sadece sayaç okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte mahsuplaşma işlemi gerçekleştirilecek. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacak.

Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek ve tükecinin mağdur edilmesine izin verilmeyecek. Tüketiciler, kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumların internet sitelerinden veya e-Devlet üzerinden kontrol edebilecek.

Öte yandan, genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları ertelenecek.

Mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları EPDK tarafından değerlendirilecek ve dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacak.

Ayrıca, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim araçlarıyla yapılabilmesine imkan oluşturmak amacıyla tüketicilerin iletişim bilgilerini ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine iletmesi ve gerekliyse güncellemesi öneriliyor.

Yorumlar (6)
Hakan 1 yıl önce
Daha bu gün doğalgaz faturası kesildi ödemedğinz hergün faiz işlenecektir yazıyor teşekkürler TÜRKİYE
Esnaf 1 yıl önce
Çalışmayan işletmeler nasıl olacak çalışmadan faturamı ödeyecek
Birgul 1 yıl önce
Sn.Abonemiz 17.4.2020 Son Ödeme Tarihli faturanız 40,42 TL dir. Son ödeme tarihi geçen ödemelerde, geçilen gün sayısına göre yasal gecikme faizi uygulanmaktadır. Ödemelerinizi; bankanızdan talimat vererek, internet bankacılığı aracılığıyla, ATM cihazları veya işlem merkezlerimizden güvenle yapabilirsiniz. B016
SANAYİCİ 1 yıl önce
HALA NEYİ KONUŞUYORSUNUZ SİZ MİLLETİN ÖDEYECEK GÜÇÜ YOK İŞTEN CIKARILAN VE ÜÇRETSİZ İZİN VERİLENLER NEYLE ÖDEYECEK BUNU YAKINTA BİZDE SURİYEYE MÜLTECİ OLARAK GİDECEGİZ
vatandaş 1 yıl önce
bence saçma 3ay ertelendiyse üç ay sonra gelip okuyup yazsınlar ne çıkarsa ödenir öyle karambole fatura yazmamı olurmuş
Beyciler 2581 1 yıl önce
Doktor bey gorevinizden ayrildiginiz an kendinize gidecek bir yogun bakim sonra da yeni bir il bulun