banner851

banner614

KARAÜÇ, DİYANET’E ATEŞ PÜSKÜRDÜ

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılan 9 yaşınki kız çocuklarının evlenebileceği hatta çocuk sahibi olabileceği fetvasının ardından yaptığı basın açıklaması ile adeta ateş püskürdü. Bu fetvanın çocuk istismarına açıkça teşvik anlamına geldiğini kaydeden Karaüç, “Her şeyden önce insanlığa, ahlaka ve insanlığa aykırıdır.” dedi.

banner619
Gündem 04.01.2018, 15:40 06.01.2018, 09:46
2537

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesinde yaptığı nikah tanımıyla bulûğ çağına girmiş 9 yaşındaki kızların ve 12 yaşındaki erkeğin evlenebileceğini açıkladı. Hatta 9 yaşındaki kızların gebe kalabileceği ve 12 yaşındaki erkeklerin de baba olabileceğini belirtti. Gelen tepkiler üzerine ise diyanet tarafından haberlerin asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığı şeklinde açıklama yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu fetvası üzerine ise CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç ve partililer ayağa kalktı.

“Her şeyden önce insanlığa, ahlaka ve insanlığa aykırıdır”
“Amaçsız, fakatsız bütün kadınlar, bütün anneler tek ses tek yürek olarak karanlık ellere karşı duracağız.” diyen Karaüç yaptığı açıklamada diyaneti uyararak şunları kaydetti:

“Verdiğiniz fetva anayasamıza medeni kanunun evlendirme ehliyetiyle ilgili emredici hükümlerine ve çocuk haklarını korumaya yönelik düzenlenmiş olan uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Ama her şeyden önce insanlığa, ahlaka ve insanlığa aykırıdır. Resmi sitenizden yapmış olduğunuz açıklamayı şuan yalanlamış olsanız dahi nasıl bir algı yönetimi yaptığınızın farkındayız. Elimizi yakanızdan çekmeyeceğiz. O maddelerin orada kalması basın açıklamasında samimi olmadığınızın ispatıdır. Defalarca dile getirdiğimiz gibi çocuklarımızın geleceğine, çocuklarımızın yarınlarına ve çocuklarımıza uzanacak karanlık ellere karşı biz kadınlar set olacağız.”

“Çocuk istismarı ve tecavüzlerin birçoğu dini nikah adı altında yapılıyor”
Konunun siyaset üstü bir konu olduğunu belirten iktidara seslenen Karaüç şöyle konuştu:

“Ülkenin halen kanayan yarası çocuk istismarı olayına bir kereden bir şey olmaz diyen bakanınızı soru önergesine karşı alkış tutup hakladığınız bakan ve kurumları unutmadık. Müftülüklere resmi nikah yetkisi verilmesi yasasına tepki gösterirken bu tasarı büyük bir gaflettir demiştik. Bugün bu gafleti bir kez daha yaşadık. Çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük bir çoğunluğunun dini nikah adı altında yapılıyor olması diyanetin çocuk yaşta evliliği teşvik eden fetvası ile bir kez daha yüzümüze çarptı.”

“Çocuk istismarına açıkça teşvik”
Bu fetvaların açıkça çocuk istismarına teşvik olduğunu kaydeden CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç son olarak şöyle konuştu:

“Biz kadınlar olarak çocuklarımızın korunması, geleceğimizin korunması, çocuk haklarının savunulması için mevcut hükümeti bir kez daha yeniden göreve çağırıyoruz. Atatürk devrimlerinin koruyucusu kadınlar olarak toplum ahlakını yok eden çocuk istismarına açıkça teşvik eden bu ve benzeri fetvalara, açıklamalara, söylemlere asla izin vermeyeceğimizi, mücadelemize çok daha kararlı, çok daha dirençli devam edeceğimizi duyuruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti laik sosyal bir hukuk devletidir. Karanlık zihniyetlere teslim olmayacağız. Ülkemizi karanlık zihniyetlerin yönetmesine izin vermeyeceğiz. Yaşasın tam bağımsız, laik, sosyal, hukuk devleti. Yaşasın örgütlü kadın mücadelemiz.”

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (49)
fatih 4 yıl önce
diyanet dediğimiz bir kurumdur. malesef her kurumda oldugu gibi diyanetin içindede bir takım acaip insanlar mevcut. ki eğer dinen arkasında durulabilecek bir konu olsaydı kaldırmazdı sitesinden. demekki birtakım işgüzarlar bu mevzuları oraya yazıp ortalıgı karıştırıyolar. diyaneti itibarsızlaştırma olabilir. unutmayalımki halen her resmi dairemizde ortalıgı ayaga kaldırmak karıştırmak isteyen birileri halen var. biz gerekli durumda tepkimizi verelim ama kargaşa çıkarmadan. kargaşadan fayda yok
Orhan karataş 4 yıl önce
Kız çocuğu 9 yaşında erkek çocuğu 12 yaşında bulug olur derken islaon şartlarını yerıne getirmek zorunda olduğu anlatılmış bir açıklamayı nasılda işine geldiği gibi anlıyoruz CHP liler bravo valla
vah vah 4 yıl önce
nikahın tanımına baksaydın keşke orada kaç yaşında nikahlanır deniyor görürdün
çilimli gerçek 4 yıl önce
Diyanetin türkçe sözlük gibi dijital ortamda bir sözlüğü var ve diyanet işleri başkanlığı sözlük yazınca karşımıza çıkıyor du şimdi çıkmıyor error veriyor. O sözlükteki tanımlarda tanımlar aynen paylaşıldığı buluğ ve nikah kelimelerini sorguladığınıza anlam yukarıda karşı çıkılan şekildedir.Diyanet tamamen işine yapanlardan siyeset yapmayanlardan olmalı kula kulluğu değil Allaha kulluğu haramı helalı hırsızlığı arsızlığı kul hakkını peygamberini imanı inancı sevgiyi barışı küçüğü büyüğüöğretmeli
vatandaş 4 yıl önce
aleyna tilki ile ilgili bi açıklamanızı bekliyoruz..ama yapamazsınız, çünkü hayatınız zaten aşağı yukarı böyle.15 yaşında kız çocukları tango ayağına dans kurslarında harcanırken, adı çıkma yada aşk oluyo,
:) 4 yıl önce
şarkı söylemekle ilgili fetvamı verildi.Ben 9 yaşındaki kız çocuğunuzu evlendirin diye bi fetva verdi diyanet diye biliyorum.Şarkıcı kızımızda daha eğitimini bitirmedi okuyacam dedi evlenecem demedi..
alakaya çay demle 4 yıl önce
aleyna Tilkinin evliliğimi oldu.O kız şarkıcı.Evlilikle şarkı söylemesi ne alaka
düzceli 4 yıl önce
nerde dinle diyanetle alakalı bi mevzu var, zıplayıp milletin gıcığına açıklamalar yapıp bir de iktidar mı bekliyorsunuz...diyanet işini yapmayacaksa yazın bi ilmihal de ona göre yaşayın madem dininizi..
ali 4 yıl önce
diyanetin bu konuyla ilgili acıklaması belli sözcünün askerleri bunlar başka türlü kadın kollarının gündeme gelme olasılıgı yok mantık aynı ya dine saldır yada akp ye vah zavallım vah
Veysel Bağcı 4 yıl önce
Fetva nin metni nerede?
Mert 4 yıl önce
diyanet acilen kapatılmalıdır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın