banner851

banner614

Kart borçlusuna uyarı..

Kredi kartı affından yararlanmak isteyenler avukata yönlendirildiğinde bir şokla karşılaştı. Bu konuda BDDK bir uyarı yaptı.

banner619
Gündem 13.07.2009, 12:08
194
Kart borçlusuna uyarı..

Kredi kartı affından yararlanmak isteyenler avukata yönlendirildiğinde bir şokla karşılaştı. Bu konuda BDDK bir uyarı yaptı.

Kredi kartı affından sonra ödeme yapmak için bankaya gidenler  avukata yönlendirildi. Avukatlar ise 'önce vekalet ücretini yatırın' dedi. Ancak BDDK uyarıyor: Avukatlık ve harç giderleri yüzde 25'ten fazla olamaz. Yani 1200 liralık davanın avukatlı gideri sadece 300 lira...

Avukatlık ücreti borçtan fazla

Kredi kartı affı yasasından yararlanacak olan 874 bin dosyanın 300 bini varlık yönetim şirketlerinde, geri kalanı da sözleşmeli avukatlara verildi. Avukatlara giden borçlular, vekalet ve harç giderlerinin öncelikle ödenmesine ilişkin talepler ile karşılaştı. Bazı kredi kartı borçlularının vekalet ve harç ücretlerinin, kart borcu tutarı kadar çıkması da, tüketicileri isyan ettirdi.

BDDK'dan % 25 uyarısı
Tüketicileri, kredi kartı borçlarının faizlerinin yeniden hesaplanması konusunda uyarıda bulunan BDDK, BDDK’nın internet sitesinde yer alan hesaplama sisteminden yararlanarak borçlardaki düşüş oranının tespit edilmesini istedi. BDDK, avukatlık ve harç giderleri içinde borçluları uyararak, bu kapsamda yapılacak tahsilatın toplam giderin yüzde 25’i olacağını bildirdi. Buna göre, bin 200 liralık avukatlık ve dava giderinin sadece 300 liralık kısmını tüketici ödeyecekbanner844
Yorumlar (0)