banner851

banner955

KAZDIKÇA TARİH FIŞKIRIYOR

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında Geç Osmanlı – Erken Cumhuriyet yapı temellerinin yanında, asimetrik pithos (pişmiş toprak küp) tespit edildi.

Gündem 08.06.2022, 12:20 10.06.2022, 13:58
3552
banner986

Düzce Belediyesi tarafından, Batı Karadeniz’in Efes’i olarak adlandırılan Prusias Ad Hypium Antik Kentinde devam eden kazı çalışmalarında her gün yeni bir eser gün yüzüne çıkıyor.  Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ’nün titizlikle takip ettiği Konuralp Antik Kenti ve antik tiyatro alanındaki kazı çalışmasında tarihi dokunun meydana çıkartılmasına yönelik yoğun mesai sarf ediliyor.


6 ARKEOLOG VE 54 KAZI PERSONELİ ÇALIŞIYOR
6 arkeolog ve 54 kazı personeli olmak üzere toplam 60 personelle birlikte çalışmaların devam ettiği Antik tiyatroda 2013 yılından bu yana yapılan kazıların 10 katı Başkan Özlü döneminde gerçekleştirildi. Kazı çalışmaları boyunca Medusa kaidesi, heykel başı gibi birçok eser toprak altından çıkarıldı.


SON OLARAK ASİMETRİK PİTHOS BULUNDU
Kazı ekibinin antik tiyatronun üst kısmında yoğunlaştırdığı çalışmaları neticesinde son olarak Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet yapı temellerinin hemen yanında, muhtemelen depolama amaçlı (su ya da tahıl) kullanılan asimetrik pithos (pişmiş toprak küp) tespit edildi.

HANGİ ANTİK DÖNEME AİT OLDUĞU BİLİNMİYOR

Tiyatronun üst kısmında bulunan alanda çalışmalarını sürdüren ekipler, hangi döneme ait olduğunun belirlenmesi için Pithos ’un kısa sürede çıkartılmasına yönelik çalışmalarını hassasiyetle devam ettiriyor.

banner844
Yorumlar (4)
Ömer 4 hafta önce
Buradan hep taş toprakmı çıkıyor bunları kim denetliyor
Pehli 4 hafta önce
Kaz kaz sade taş tuğla. İşin erbabı defineciler kazsa daha kıymetli eserler bulunur gibi geliyor. Arkioloklar hiç dolu küp lahit vs bulduğu haber oldumu. Gören duyan varmı. Emekçi defineciler buluyor genellikle değerli şeyleri. Nerden biliyorum derseniz. Şimdiye kadarki tüm haberlerden. Adamlar buluyor satamadan yakalanıyorlar. Hiç olmassa böyle suçüstü eser bulup yakalatan definecilere idari ceza olarak arkioloji kazıya katılma cezası verilsin. Tarihi eserler daha çabuk gün yüzüne çıkar. Hiç olmassa tahrip etmeden zarar vermeden çıkarmayı öğrenirler.
Pehlivan 4 hafta önce
Hiç çakı çakmak kılıç alet edevat süs eşyası para vs çıktı haberi yok. Taş çıkıyor boş küp çıkıyor kazılar eserler zayıf. En iyisi işini bilen defineciler kazsın. Hiç olmassa onlar bulunca devlet el koyuyor. Değerli şeyler buluyorlar.
Ali 1 ay önce
İçinden neler çıktı acaba. Bilen gören var mi ki
24
açık