banner851

banner614

KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

banner619

Konuralp’te antik kentteki kazı çalışmaları "Prusias ad Hypium" antik kentindeki tiyatroda yeni sezon kazı çalışmaları başladı.

banner846
Gündem 31.07.2015, 09:42
3350
KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI
banner844
Konuralp’te "Prusias ad Hypium" antik kentinde yaz mevsiminde sürdürülen kazılara başlandı. Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, Konuralp Mahallesi'ndeki antik kentte süren kazılarda 3 mimar, 8 arkeolog, 12 öğrenci ve 14 işçinin görev aldığını söyledi.
Kazıların Konuralp Müzesi işbirliğiyle yapıldığını anlatan Ayengin, "Katıldığımız uluslararası sempozyumlarda çalışmalarımızı anlatıyoruz. Bilim insanları ve dünya genelinde inanılmaz ilgi görüyoruz. Onların ilgisi bizi çok memnun ediyor. Prusias ad Hypium antik kenti çok önemli bir nokta ve bu kadar iyi korunmuş bir tiyatroda çalışmak bize ayrıca bir mutluluk ve gurur veriyor" diye konuştu. Ayengin, il genelinde gerçekleştirdikleri ve tarihi bulguları inceledikleri yüzey araştırmalarına da devam edeceklerini kaydetti.
Yorumlar (2)
konuralp 6 yıl önce
bu kadar iyi korunmuş bir tiyatro mu ? neresi iyi korunmuş zamanında neler yapıldığını bilmiyorsanız konuralp halkına sorun
Konuralpliiii 6 yıl önce
Yollll yollll yollllllllll Allah rızası için yolumuzu yapın bıktık tozdan
15°
parçalı bulutlu