banner851

banner614

KELEŞ’İ BAŞBAKANLIK İNCELEDİ

banner619

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş hakkında belediyeye lüks makam aracı alındığı iddiasıyla soruşturma başlatan Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Keleş’in ‘savurganlık’ yaptığına karar verdi

banner846
Gündem 05.08.2015, 09:48
6887
KELEŞ’İ BAŞBAKANLIK İNCELEDİ
banner844
VADE FARKIYLA 300 BİN ARTTI

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş hakkında basında çıkan “Belediyenin 104 milyon borcu varken, belediyeye bağlı bir şirket üzerinden kendisine 650 bin TL değerinde makam aracı aldı” yönündeki haberler üzerine resen harekete geçti. Kurul incelemesinde belediyenin bir bankadan 3 milyon 365 bin TL kredi çektiği, 60 ay faiziyle borcun 5 milyon 151 bin TL’ye çıktığı belirtildi. Kurul, bu paranın 978 bin TL’sinin söz konusu aracın satın alınması için kullanıldığını tespit etti. Yazılı savunma isteyen Kurul’a savunma gönderen Keleş, belediyenin başta kamu kurumları olmak üzere toplam 186 milyon TL borcu bulunduğunu, borçları azaltmak için çalıştıklarını ancak belediyeciliğin görev konusunun belediyenin borçlarını ödemek olmadığı prensibinden hareketle belediye yatırım ve hizmetlerinin de yürütülmesi gerektiğini söyledi. 13.9 milyon TL yatırım harcaması yapıldığını kaydeden Keleş, belediye bütçesinin 108 milyon TL olduğunu, belediyeye ait mallar üzerindeki haciz işlemlerinin kaldırıldığını vurguladı.

İddiaya konu makam aracının belediye tarafından alınmadığını veya kiralanmadığını savunan Keleş, belediye başkanı olarak sadece arazi binek tipi 2001 model Mercedes marka bir araç kullandığını anlattı. Kurul, Düzce Belediye Başkanı Keleş’in makam aracı olarak kullanmak amacıyla Audi A8L aracı, 978 bin TL tutarında yüksek bir bedelle, belediye iştiraki bir şirket üzerinden kredi kullanarak satın aldığına karar verdi.

ETİK DIŞI DAVRANIŞ

Satın alma işleminin belediyenin göreceği kamu hizmetlerini mali yönden engelleyici veya azaltıcı nitelikte olduğu belirtilen kararda, bu işlemin Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in “Savurganlıktan Kaçınma” başlıklı 17. maddesi hükmüne aykırı olduğu ve etik dışı davranıldığı tespiti yapıldı. Karar, Belediye Başkanı Keleş’e ve İçişleri Bakanlığı’na tebliğ edildi, Başbakanlık makamına bildirildi.(kaynak:habertürk)
Yorumlar (107)
vatandaş 6 yıl önce
Ananınızın karnından da touaregle mi doğdunuz.
Ötv ödenmeyince sanki bedava mı oluyor. Ulen belediye başkanlarının iş yapması için ille de Q7, A8L yada Touareg makam aracı olacak. Sefiller.
Sadece İnsan 6 yıl önce
Görev sonunda eve mi götürecek diyorlar birde :) Bence götürse daha iyi. Çünkü bu aracın yaktığı yakıt 1 araç daha alır zaten. Bari alsın götürsün de yakıtından kurtarsın Belediyeyi.
Ali 6 yıl önce
Rize Valisi sayın Ersin Yazıcı da köylere hizmet götürme birliğinin parası ile( 641 tl degerinde) makam aracı almış neden bu kadar pahalı araç aldın diye sormuşlar vatandaşa hizmet için demiş yok ya külahı anlat burunları 3 metre havada gidiyor yazık
Ahmet 6 yıl önce
VW Touareg marka aracın sana olan değeri öyle peki belediyeye ne kadara geldi onu biliyormusun 150 bin TL ye arazi araçlarda ÖTV ler kalkıyor resmi kurumlara en uygun olan binekler Q7, range Rover,ml 350 alsınlar en kârlı yatırım yakışır
AKP li SANAYİ ESNAFI 6 yıl önce
ESNAFLAR MALZEME VERMİYOR BELEDİYEYE VERSE ÜÇ BEŞ MİSLİ FATURA YAZIYOR NASIL OLSA ÖDEMİYOR DİYOR.
AKP il yönetimi 6 yıl önce
İbretle okuyun. Ve görevinizi yapın.

koyun 6 yıl önce
Toplumda koyunlar var bir de koyun olmayanlar. Olmayanlar olarak bizler harcanan her kuruşun hesabını elbette soracağız. O müsrifçe harcanan harcanan para da benim vatandaş olarak alın terim ve hakkım var.
vatandaş 6 yıl önce
Bu konunun artık tartışılacak tarafı kalmamıştır.
Başbakanlık savurganlık yaptın bunu tespit ettim demiştir. Vatandaş olarak bizlerin serzenişine cevap verilmiş ve resmi olarak konu takibe alınmıştır. Bakalım yaptırımı ne onu göreceğiz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
açık