banner851

banner614

Kimlik Kaybeden "Gasp Edildim" Diyor

banner619

Son dönemlerde 'İçinde kimlik kartımın bulunduğu cüzdanım çalındı' diyerek polis merkezlerine şikayet edenlerin sayısının artması üzerine, emniyet yetkilileri harekete geçti. Polisler şaşırtıcı yöntemi ortaya çıkardı.

banner846
Gündem 29.03.2010, 14:31
215
Kimlik Kaybeden
banner844

Son dönemlerde "içinde kimlik kartımın bulunduğu cüzdanım çalındı"diyerek polis merkezlerine şikayet edenlerin sayısının artması üzerine, emniyet yetkilileri harekete geçti. Kısa bir araştırmadan sonra polisler şaşırtıcı yöntemi ortaya çıkardı.

Kimlik kartlarını kaybeden kimi vatandaşların yasada öngörülen idarî para cezasını ödememek için gasp edildiği yönünde suç duyurusunda bulunduğunu tespit etti. Polis merkezine başvuran vatandaşlar, böylece 69 liralık cezayı ödemekten kurtuluyor. 2003 yılında çıkarılan kanuna göre doğal afet, gasp, hırsızlık, yangın ve terör sebebiyle kimlik kaybedildiğinde 69 liralık idarî para cezasının uygulanmaması öngörülüyor.

Ancak yapılan ihbarların tümünü değerlendirmek zorunda kalan polis, ağır bir iş yükünün altına giriyor. Bu da önemli oranda zaman ve işgücü kaybına sebep oluyor. Bu ihbarlar, birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Asılsız ihbarlar sebebiyle gasp, hırsızlık, kapkaç ve yankesicilik gibi suçlarda kağıt üzerinde yüzde 30-40 civarında bir artış meydana geliyor. Böylece bu suçlar, kayıtlara yüksek oranlı suçlar olarak geçiyor.

Yorumlar (0)
19°
açık