banner851

banner614

KIZILAY DÜZCE ŞUBESİ YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü insani yardım kuruluşu olan ve 153 yılı geride bırakan Kızılay, yardımseverlerin her geçen gün artan desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor. Kızılay Düzce Şubesi, il genelinde yaptığı yardımlarla ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

banner619
Gündem 11.06.2021, 13:00 11.06.2021, 15:50
525

11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor tarafından “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti”  Cemiyet 1877 yılında “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti” adını aldı. 1923 yılında “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti” adını alan kuruluşun adı, 1935 yılında ise “Türkiye Kızılay Cemiyeti” oldu. Kuruluşa “Kızılay” adını büyük önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı’dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi.

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun en aktif üyesi olmasının yanı sıra, Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Türk Kızılay’ı tüm yurt içi ve yurt dışında olduğu gibi Düzce’de de yardıma muhtaç ihtiyaç sahiplerinin yanında yer almaya devam ediyor. Düzce’de bulunan ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak gıda, hijyen, kıyafet gibi yardımlarda bulunan Kızılay Düzce Şubesi, pandemi döneminde yaptığı yardımlarla da göz doldurmuştu.

Yardımlar Dünyaya Uzanıyor

Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye’nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağlıyor.

Bugün Filistin Kudüs/Gazze’de, Azerbaycan’da, Somali’de, Bangladeş’te, Yemen’de, Suriye’de, Irak’ta ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonları yürüten Kızılay’ın dünya genelinde ise daimi delegasyonları bulunuyor. Kızılay, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor.

Haber: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (2)
Tatar Ramazan 4 ay önce
Turk kızılayı siyasetin ahbap çavuş cemiyetine dönmüş durumda. Kul hakkı yiyenler insani yardım yapiyor muş.
Aldıkları maaşlara bakin
Ömer 4 ay önce
Türk kızılıyı diyecektiniz herhalde .Kızılay değil.