banner851

banner614

KÖYLERE KÖTÜ HABER!

banner619

Boğaziçi beldesinde gelecek aydan itibaren doğalgaza kavuşacak olmanın heyecanı yaşanırken, belde sınırlarında yer alan ve içerisinden hat geçmesine rağmen doğalgaz verilmeyeceği gerekçesiyle ayaklanan Düzköylüler’e Dergaz Müdürü Mustafa Doğan’dan kötü haber… Doğan, kanun gereği belediye imar alanı içerisinde kalan ve imar yolu oluşmuş yerlerle yükümlü olduklarını belirterek, doğalgaz isteyen Düzköy’e mevcut düzenlemeler gerekçesiyle doğalgaz veremeyeceklerini ifade etti. Bu durum hava kirliliği ile boğuşan Düzce’de köylerin ne zaman doğalgaza kavuşacağı sorusunu sorgulamaya açtı.

banner846
Gündem 23.10.2017, 16:26 24.10.2017, 17:37
8446
banner844
Köylerinin içerisinden hat geçmesine karşılık doğalgaz aboneliği verilmeyeceği gerekçesiyle geçtiğimiz ay ayaklanan Boğaziçi beldesine bağlı Düzköy Köyü sakinlerinin beklentilerine boşa çıkaracak açıklama, Dergaz Müdürü Mustafa Doğan’dan geldi.

Doğan kapıyı kapattı
Köyün içinden geçen doğalgaz hattından yararlanmak isteyen vatandaşlar, geçen ay yaptıkları açıklama ile beldenin gelecek aydan itibaren kavuşacağı doğalgazdan yararlanmak istediklerini dile getirmişti. İmar planı olmadığı gerekçesini talepleri kabul görmeyen vatandaşlar, yetkililere seslenerek doğalgaz verilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını vurgulamıştı.

Bölge halkının doğalgaz umudunu hüsrana dönüştürecek açıklama Boğaziçi Belediyesi’nde yapılan doğalgaz protokolü imzalama töreninde Dergaz Müdürü Mustafa Doğan’dan geldi. Doğan, lisans alanlarının çok net tanımlandığını aktararak, “4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’yla belediye imar alanı içerisinde kalan ve imar yolu oluşmuş yerlerle yükümlüyüz. İl Özel İdaresi’ne ait yerlerden sadece bir bölgeye gaz arzı sağlanabilir veya serbest tüketici ise sağlanabilir. Bunun da tanımı okul, hastane, fabrika, ticari işletmedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tanımlanmış yerlere gelme yükümlülüğümüz var. Onun dışındaki konutlar için o bölgenin imar planı olması gerekiyor. Şuan mevzuat ve kanunlarla bunu söylüyoruz.” dedi.

Büyük bir sorun aşılmayı bekliyor
Düzce’de özellikle son yıllarda artan hava kirliliği ile mücadele için hazırlanan eylem planı çerçevesinde doğalgaz kullanmasına yönelik atılan adımlar devam etmesine karşın imar planı dışında kalan yerlere dağıtım şirketlerinin doğalgaz verememesi, teşvik girişimlerini sorgulamaya açıyor. Isınma amaçlı kömür kullanımının en yaygın olduğu yerlerin köyler olması bu bölgelere doğalgaz ne zaman ulaşacak sorusunu gündeme taşıdı? Düzce’de hava kirliliğini azaltmak hedefiyle doğalgaza teşvik girişimleri sürürken vatandaşlar tarafından talep edilmesine rağmen mevzuat ve yasa gereği belediye imar planı dışındaki alanlara doğalgazın götürülememesi büyük bir çelişkiye neden oluyor. Vatandaşlar talep ettikleri doğalgaza ulaşmak için her türlü fedakarlığa hazırken doğalgaz arzının şirket tarafından sağlanamaması aşılmayı bekleyen en büyük sorun olarak görülüyor.
Yorumlar (5)
T. 4 yıl önce
Bir cümlelik prosedürden ötürü Düzce'nin çukur havası pisliğe boğulacak ve en kirli il olmaya devam edeceğiz. Doğalgaz bağlansa ne olur?
Duraklar 4 yıl önce
Biz 1.organize sanayı bölgesinde doğalgaz olmasina ragmen kac seneden beri bekliyoruz artık yetkililerin bu olaya bir el atması lazım insanlar rahat etmek istiyor organize den duraklar koyu ne hat çekmek çok da kolay mesafe yakın.
Kabalaklı 4 yıl önce
Eskiden konuralptan b.araçlarının köye girmelerini istemiştik ancak ret etmişlerdi sonradan geldiler. Ohoy ohoy da neden şimdiye kadar girmedik tüm borçları ödedik demişlerdi. Telefon köye geldiğinde telekomcularda aynı demişti. Vala siz
kanun değişikliği 4 yıl önce
İmar kanununda değişikliğe gidilmelidir o zaman. Doğalgazdan faydalanmak köylerinde hakkıdır. Köylere elektrik, su, telefon hattı döşenirken imar kanunu mu soruluyormuş sanki?
YIĞILCALI 4 yıl önce
BİZİM DOĞALGAZ SESNEYE BAĞLANIYOR.ÖYLE DİYORLAR.