banner851

banner614

KUDÜS’TE KANDİLLERİ ONLAR YAKACAK

Peygamber Efendimizin “Kudüs’e gidemezsiniz oraya kandillerini yakmak için zeytinyağı gönderin Böylelikle orada namaz kılmış gibi olursunuz” hadisinden yola çıkan Düzce Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrenciler hazırladıkları zeytinyağı şişeleri ve Kuran’ı Kerim’leri Kudüs’e gönderiyor.

banner619
Gündem 18.05.2018, 17:03 18.05.2018, 19:25
1550

Düzce Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden anlamlı proje… ABD’nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararına karşı sokağa dökülen Filistin halkına yapılan katliamın ardından öğrenciler ‘Kudüs’te Bir Kandil de Sen Yak’ projesini başlattı. Proje ile öğrenciler, Filistin halkına destek olmak amacıyla küçük şişelere hazırladıkları zeytinyağı ve Kuran’ı Kerim’i Kudüs’e gönderecek.

Hazırladıklarını nasıl göndereceklerini bilemeyen öğrenciler İl Müftüsü Hüseyin Can’ın kapısını çaldı.

“Kudüs önemli”
Bugün Müftülük Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen program ile öğrencilerle bir araya gelen Müftü Hüseyin Can, projenin Kudüs’ü anmak, anlamak, gündemde tutmak gibi bir anlam taşıdığını belirterek şöyle konuştu:

 “Bunun için bir emanet oluşturmuşlar. Zeytinyağı küçük şişede, bir de Kur’an-ı Kerim. Demişler ki; ‘Biz bunları Kudüs’e gönderelim. İnşallah Kudüs hürriyetine kavuşur.’ Bize getirmişler, bizim de bu emaneti Kudüs Baş Müftüsüne ulaştırmamızı istiyorlar. Biz de kabul ettik bunu. Mukaddes değer olarak kabul ettik. İnşallah kısa bir zamanda Kudüs’e ulaştıracağız. Bu arada ben kendilerine benim lisanımla bir şeyler anlatmaya çalışmıştım. Şöyle demiştik: ‘Kudüs önemli. Çünkü Kudüs Hz. Peygamberimizin Miraç yolundaki son toprak parçası, ayak bastığı son toprak parçası’ demiştik.”

Biz Müslümanlar, Kudüs’ü bir başka severiz”
Düzce Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi, ‘Türkiye'den, Düzce'den, Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nden selamlar’ diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Peygamberler şehri, kutsal şehir, ilk kıble Kudüs’te yaşamak ne kadar güzelse bir o kadar da zor olsa gerek. Oysa sevgili Peygamberimiz ilk defa Kudüs’e dönüp kılmıştı namazını, Miraç’a oradan yükselmişti. Bu yüzden biz Müslümanlar Kudüs’ü bir başka severiz. Sevgili kardeşlerimiz, elimizden hiçbir şey gelmeden oturup izlemek ne kadar zor, bir bilseniz! Haberlerde feryatlarınızı işitip yardımınıza koşamamak ne kadar acı verici... Burada, rahat ve güvenli evlerimizde iyi Müslümanlar olduğumuzu düşünmek, vicdanımızın sesini duymadan rahatça oturmak ne kadar kötü...”

Peygamber Efendimizin Hadis’i harekete geçirdi
Okul öğrencisi okullarında başlatılan projenin amacını ise şöyle aktardı:


“Hz. Peygamberimizin buyurduğu, ‘Kudüs'e gidin, orayı ziyaret edin. Mescid-i Aksa'da namaz kılın. Şayet gidemezsiniz oraya kandillerini yakmak için zeytinyağı gönderin. Böylelikle orada namaz kılmış gibi olursunuz.’  Hadis-i şerifini hatırlamak ve hatırlatmak; böylelikle Kudüs’e dikkat çekmek, Kudüs’ün bizler için ne kadar önemli bir yer olduğunu, Kudüs’ün sahipsiz olmadığını göstermektir.”

Haber: H.GÜRSOY

Yorumlar (8)
Merttürk 3 yıl önce
Buradaki amaç bir farkındalık oluşturmaktır , elektiriğin olduğunu elbette biliyorlar çocuklar. Gönderilen zeytinyağları sembolik küçük şişedeler. Amaç onlarla küdüsle gönül birliğini hatırlamak,Hz peygamber Efendimizin küdüse bakişını göst
Kaynak Kuran olmalı. 3 yıl önce
Hadisleri toplayan kişiler peygamberimizden, Buhari 238- Müslim 243- Tirmizi 260 - Ebu Davud 256- Nesai 283 sene sonra yaşamışlar. Sizce kaynak Kuran olmalıdır değilmi?
tubitak. 3 yıl önce
zeytin yağı göndermek için öncelikle zeytin ağaçlarını korumamızı çocuklarımıza aşılamalıyız ki.....
Hasan 3 yıl önce
Çocuklari üzmek haddimize degil ama efendimizn kastettigi zaman elektriknyoktu mescidi aksa kandillerle aydinlatilrdi. Şimdi elektrik var canlarim.
Receb 3 yıl önce
Sızma organik yağ olsun
Akliselim 3 yıl önce
Duyarli gençligimizi tebrik ediyorum. Gelecek emin ellerde çok şükür..
nsm 3 yıl önce
yemende suudlarin katlettikleri kim? o katliama niye sizin gikiniz cikmaz yahu? onlar size göre 'kötü müslüman' lar mi? hep bir arada olmaktan bahseden siz buysaniz vay daha bizim basimiza geleceklere.
Bunlarıda unutmayın. 3 yıl önce
Yıl 1882 Filistin topraklarını yahudilere sattılar,1911 Filistin Osmanlıya ihanet edip bağımsızlılarını istedi. 1918 cephedeki 50 bin Türk askerini terk etti. 1988 Azebeycan konusunda Ermenistana destek oldu.