banner851

banner614

KURTARICI ÖNERİSİNİ AÇIKLADI

banner619

Düzce’de iki sezondur fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürmeyen ve hükümet yetkililerinin çözüm olarak lisanslı depoculuğa işaret ettiği fındıkla ilgili bu kez öneri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan geldi. Fındık ihracatında lider konumunda olan Türkiye için fındığın büyük bir koz olduğunu ve sürdürülebilir politikalar uygulanması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Birim alandaki verim tablosunu değiştirdiğimiz zaman, fındık piyasasının dolayısıyla ticaretinin geleceği tamamen bize ait olacaktır.” dedi.

banner846
Gündem 12.04.2017, 11:19
1921
KURTARICI ÖNERİSİNİ AÇIKLADI
banner844

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan fındıkta birim alanda verim ve kaliteyi arttırıcı politikalar izlemesi gerektiğini bildirdi.
 
“Fındık Karadeniz'i dünyaya bağlayan köprüdür”
Hisarcıklıoğlu, Borsa Haber Dergisi'ne yaptığı açıklamada, yaklaşık yüzde 70 üretim ile Türkiye'nin fındık üretim ve ticaretinde söz sahibi olduğunu hatırlatarak, Karadeniz Bölgesi'ni dünya ticaretine bağlayan en büyük köprünün fındık olduğunu söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şu görüşleri savundu:
 
“Verim ve kalite ile birlikte üretim de arttırılmalı”
 "Türkiye'de fındık üreten diğer ülkelerden açık ara öndedir. Ancak Allah’ın bize bahşettiği bu zenginliği en kazandırıcı şekilde ekonomik getiriye çevirmek zorundayız. Bunun yolu da verim ve kalite ile birlikte üretimi arttırmaktan geçiyor. Bunun için halen yıllık ortalamalara göre 80-100 kg fındık alınan yerlerde üretimi 350 kg'a kadar çıkarmalıyız. Fındıkta verim ibaresi fındıkta ana sözcüğümüz durumundadır."
 
“Uygun ve sürdürülebilir politikaları uygulamalıyız”
"Birim alandaki verim tablosunu değiştirdiğimiz zaman, fındık piyasasının dolayısıyla ticaretinin geleceği tamamen bize ait olacaktır.” diyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Fındık gibi insan sağlığı için çok önemli olan kritik bir ürünün ekonomimizde de aynı ölçüde etkili olabilmesi için üretimden tüketime kadar uygun ve sürdürülebilir politikaları uygulamalıyız." dedi.
 
“Fındık bizim elimizde büyük bir kozdur”
Ekonomik ömrünü tamamlamış fındık bahçelerinin iklim ve arazi koşullarına göre yenilenmesi, destekleme ödemeleri, verim ve kaliteyi ön planda tutan modelle devam edilmesi, organik tarım-iyi tarım uygulamaları yaygınlaştırılmasının öncelikle göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Üretim sahamız bu kadar geniş olduğu halde, biz fındıktan yeteri kadar kazanamıyorsak, mutlaka bize bu alanda kazandıracak fikirleri birlikte tartışmalı ve hayata geçirebilmeliyiz. Hükümetimiz de her alanda olduğu gibi bu konudaki istişarelerden çıkacak sonuçlara da eminim destek verecektir. Fındık bizim elimizde büyük bir kozdur ve biz ekonomi oyununda bu kozu en iyi şekilde kullanmak durumundayız. Kısacası birim alanda verimi arttırarak mevcut tabloyu müspet yönde değiştirmeliyiz."

Yorumlar (13)
Citci 4 yıl önce
Perişan olduk tarım bitti artık bu ülkede başkanlık gelince tarım mi iyi olacak işsizlik mi azalacak 4 milyon suriyeli bakıyorsunuz biz bu ülkede 2 vatandaş olduk bizde fındık kahverengi oyumuzda kahverengi olacak uyanın artık
teknik 4 yıl önce
sayın başkan mesleğim dolayısıyla çiftçinin elinde gübre alacak para kalmıyor ona ne diyeceksiniz?
kieros 4 yıl önce
fındık önemli bir has sektördür..
Reco 4 yıl önce
Fındık fiyatlarından şikayetci Olanlar. fındıgı Söküp Lale diksinler. Lale fiyatının tonu 5o Bin tl
FATSALI 4 yıl önce
İNANMAYIN SECİM YATIRIMI EN AZINDAN BU SECİM KAYBETSİNLER BELGİ ÖTEKİ SECİMDE SAHİP CIKARLAR FINDIĞA HEP AKP DEDİK 15 YILDIR BU DEFA HAYIR
ÜRETİCİİİ 4 yıl önce
yalanlar yalanlar yalanlar .....
demet 4 yıl önce
Tek kelime soyluyorum findiga ayrica vakit ayirip cozum bulunmali artik
SÜLEYMAN METE 4 yıl önce
FINDIKTA TRENİ KAÇIRIYORUZ...
TÜRKİYE; İTALYA, AZERBAYCAN, GÜRCİSTAN, ABD, İSPANYA VE DİĞER ÜLKELERİN TOPLAMINDAN FAZLA FINDIK ÜRETİYOR AMA YANLIŞ POLİTİKALAR YÜZÜNDEN SÖZ SAHİBİ OLMAKTAN UZAKLAŞIYORUZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın