banner851

banner614

Lenin, Akçakoca'yı karıştırdı.

15 yıl önce kıyıya vuran Lenin heykeli Akçakoca'yı birbirine kattı. Heykelin sergilenmesine karşı çıkılıyor.

banner619
Gündem 30.05.2009, 13:52
349
Lenin, Akçakoca'yı karıştırdı.

Akçakoca'da 15 yıl önce kıyıya vuran ahşap Lenin heykelinin sergilenmesine yönelik düşünceler, tartışmaları da beraberinde getirdi. AB Uyum Komisyonu Başkanı Yakış, heykelin açık havada sergilenmesine karşı çıktı.

Eski dışişleri bakanı, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, heykelin bir hikayesi olduğuna inandığını ama açık havada sergilenmesi veya bir yere dikilmesinin doğru olmayacağını söyledi.

Yakış, ''Heykelin dikilmesini uygun görmem. Doğru olmaz. Ama bir eserdir, sergilenebilir. Bir müzemiz olsa bir köşesinde sergilenebilir'' dedi.

Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak ise, turizm çevrelerinden gelen talepler doğrultusunda heykelin bir kent müzesi oluşturularak, sergilenmesi yönünde çalışmalara başladıklarını belirtti.

Sergilemeyi planladıkları heykelin turizme katkı sağlamasını beklediklerini savunan Albayrak, konuyu incelediklerini dile getirerek, ''Biz bu heykeli, önümüzdeki dönemde kuracağımız kent müzesinde uzun yıllar saklamayı düşünüyoruz. Kültürel anlamda, turizm alanında katkısı olacağını düşünüyoruz'' dedi.

Yorumlar (0)