banner851

banner955

LİMANA TONLARCA PALAMUTLA DÖNDÜLER

Batı Karadeniz'in önemli limanlarından Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki balıkçılar, yaklaşık 250 ton palamut avlayarak limana dönmenin sevincini yaşadı. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, "Balıkçılar açısından şu anda umduğunuzu bulduk diyebiliriz." dedi.

Gündem 16.09.2022, 10:27 16.09.2022, 14:06
2952
banner1032

Sinop, İstanbul, Samsun, Trabzon, Ordu gibi illerden Karadeniz'e açılan balıkçılar, Akçakoca Limanı'na teknelerini doldurarak döndü.

Balıkçılar, gırgır tekneleriyle sırayla limana girdi. Teknelerden indirilen palamutlar, burada bekleyen araçlara yüklenerek, çevre illerin yanı sıra İstanbul ve Ankara'ya gönderildi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada, liman içerisinde ciddi bir palamut sevkiyatı olduğunu belirterek, "Balıkçılar açısından şu anda umduğunuzu bulduk diyebiliriz. Liman içinde kamyonlardan adım atılacak yer yok. Balıkçılar seri olarak kamyonlara yüklemeye çalışıyorlar, bir an önce işlerini bitirip avlanmak için..." diye konuştu.

Bolluğun balık fiyatlarını da etkilediğini ve düşüş yaşandığını ifade eden Karakaş, şunları söyledi:

"Şu an tam bolluk zamanı. Bu şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz. Havalar sıcak olduğu için palamudun tüketilmesi lazım. Bu yoğunluğu sık sık göreceğiz diye tahmin ediyorum. Bu gece tahminimiz 200-250 ton civarında. Tekne başı ortalama 7 ton ile 10 ton arası bir balık geliyor.

Yani kasa olarak hesaplarsak bin, bin 200 civarında. Balıkçıların yüzü kesinlikle güldü."

Balıkçı Mustafa Kıroğlan da bol miktarda palamut avladıklarını ve 6 bin çift palamudu sevk ettiklerini açıkladı.

Öte yandan palamut bereketine rağmen Düzce’deki balık tezgahlarında palamudun tane fiyatı hala 35-60 TL arasında değişiyor. Küçük boylar 30 TL’den alıcı buluyor. (Öncü Haber/AA)

Yorumlar (5)
Büyük şehirleremi 3 hafta önce
Rant var kardeşim. Balık şurada yanıbaşımızda çıkıyor ANKARADA daha ucıxa satılıyor. Ayrıca DÜZCEli balıkçılar kusura bakmayın ama işiniz gücünüz kazık. Yalanmı.? 800 gr palamutu 50 ila 70 tl arası halka çakmaya çalışıyorsunuz.!! Belediye ve denetmenler ne yapıyor uyuyormu.?
Nerede bu Akçakoca 3 hafta önce
Akçakoca ya faydası yok çöpü ve yola dökülen yaglarindan başka bir şeyini görmüyoruz. Maalesef ankarda Akçakoca dan hem ucuz hem taze ben Ankara'dan almayı tercih ettim.
Kaan 3 hafta önce
Bolluk olsa da pahalı balık az olsa da pahalı. Demek ki neymiş balıkçılar millete hikaye anlatmışlar. Kim kime güm güme
Serdar 3 hafta önce
Balikcikcilara el atin..ucuk fiyat.vergide kaciriyorlar.fis fatura yok..
Maliyecilerin dikkatine.. 3 hafta önce
maliyeciler balıkcı lokantalarında 40 tl bir balık yazıyor.2 porsiyon söylüyorsun.hadi salata 15 tl 5 tl ekmek subilemedin 120 tl öde..200 250 nedir arkadaş.....neymiş servis parasıymış oturma işgaliyesiymiş...Vergi memurları kontrol etsin...
16
hafif yağmur