banner851

banner614

MARSİAD’DAN FINDIK BOMBARDIMANI

banner619

Marmara Sanayici ve İş adamları Derneği Genel Başkanı Bahri Odabaş, CHP ile Demokrat Parti’nin destek verdiği basın açıklamasında fındıktaki sorunu ve çözüm önerilerini sıraladı. Odabaş, fındıktaki sorunların çözülememesinin iktidarın siyasi ranta ortak olmasından kaynaklandığını iddia etti.

banner846
Gündem 05.10.2017, 16:02 05.10.2017, 17:05
4740
banner844

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Bahri Odabaş, dernek olarak 15 yıllıkARGE çalışmalarının sonucu kamuoyu ile paylaşarak fındıkta sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla Anıtpark Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan ile Demokrat Parti İl Başkanı Mithat Ceylan da destek verdi.

Fındıkta üç sorun var
Odabaş fındık probleminin bir günde çözülebileceğini, fiyatının 15 TL olabileceğini ve 50 milyar Dolar kazanç sağlanabileceğini ifade ederek fındıktaki üç sorunu ve çözüm önerilerini sıraladı.
Odabaş, “Bizce fındıkta üç sorun var. Birincisi fındığı katma değerli ürüne dönüştürüp dünyaya pazarlayamamak. İkincisi fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilerin ve Sivil toplum kuruluşlarının Devlet ve siyasi iktidar tarafından muhatap alınmaması ve desteklenmemesi. Üçüncüsü başta Hükümet, Türk girişimciler, Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere fındığın tüm tarafları arasında sağlıklı iletişim ve işbirliğinin olmaması. Üç soruna üç çözüm önerimiz var. Fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilerin Hükümet tarafından acilen muhatap alınarak desteklenmesi, lisanslı depoculuğun, tüm tarafların görüşü alınarak acilen devreye sokulması ve başta Hükümet yetkilileri olarak, Türk Girişimciler, Üniversiteler, Ziraat odaları. Fındık üreticileri ve fındıkla ilgilenen tüm sivil toplum kuruluşları olmak üzere fındıkla ilgili fikri, projesi ve söyleyecek sözü olan tüm tarafların acilen bir merkezde toplanarak ortak aklın ortaya çıkarılması ve bundan sonra tüm taraflar arasında sağlıklı iletişim ve işbirliğini sağlayacak koordinasyonun sağlanması ve devamlı hale getirilmesidir.” dedi.

İktidar siyasi ranta ortak oluyor
“Fındıktaki sorun neden çözülmüyor?” sorularına yanıt veren Odabaş açıklamalarını şöyle devam etti:
“Bizce fındıktan yaklaşık 50 Milyar dolar civarında yabancı firmalar rant elde ediyor. Çünkü Yabancı bir firma, malum marka ile fındığın dörtte birinden 12,5Milyar dolar kazanıyor. Kalan dörtte üçünü de ilave edersek bunu tahmin etmenin bir deha istemediği ortadadır. Şüphemiz ve endişemiz odur ki fındıktaki 50 Milyar dolar ranta, siyasi iktidarın ortak olması bu sorunun çözülmemesine neden olmaktadır.”

TMO8 Milyon fındık üreticisini rantçılara köle yapmaya devam edecek
Fındık alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile ilgili konuşan Odabaş, “TMO, aldığı fındığı kime satacak? Ya yağ yapıp zararını 80 Milyona ödetecek veya yabancı firmalara satıp milletin parasını depo kiralarına, güvenlik ve memur maaşlarına ile yabancılara finans sağlamak için harcayarak 80 milyonu zarara sokup yaklaşık 8 Milyon fındık üreticisini rantçılara köle yapmaya devam edecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Odabaş, “Devlet olarak harcadığınız paranın sadece yüzde 5’i ile fındığı katma değerli ürüne dönüştüren Türk girişimcilere fındığı 15 TL’den almak kaydı ile faizsiz kredi verdiğiniz takdirde fındığı 15 TL’den almaya hazırız! Böylece rantçıların oyunu bir günde bozulacak, birkaç Tekelci yabancı firmanın karşısına yüzlerce Aslan gibi Türk girişimci rakip olarak çıkacağı için onlarda fındığa 15 TL ödemek zorunda kalacaklardır.” diye ifade etti.
Odabaş, fındık üreticilerinin fındığına sahip çıkmayanlara sandıkta sahip çıkmaya devam ettiği müddetçe sorunun çözülmeyeceğini sözlerine ekledi.

Haber;Y. SEVER 
 

Yorumlar (11)
Vatandaş 4 yıl önce
Devlet arazilerine fındığı diktiler devlet tapuda verdi halen fındık fiyatı diyorlar bırakan bu ayakları
Adaiı 4 yıl önce
Üreticiler korkuda Fındık yürüyüşüne balkonlardan alkışlarla tepki verdiler. Fındığa sahip çıkmayanlar bu sefer sandıktan da çıkmayacaklar...... EMEK FINDIK EKMEK DEMEK 1 Kg Fındığı Maliyeti 12 TL.dir En Az 15 TL .olası gerekir
Düzceli 4 yıl önce
Fındık bahcesinde ne var emek var arın deri var kim insanların alın terini kalem oynatarak yiyiyorsa ahiret mutlak var.Ancak üreticinin hiç sucu yokmu var bunlar yürüyüşle bagırmayla olmaz üretici bir beraber olsun bir kooperetif kursun bak
Hk 4 yıl önce
Fındık 2 lira olmalı çoluk çocuk yesin gari
Fındığı olmayan 4 yıl önce
Marmara da fındık var mı
nsm 4 yıl önce
yasadiklari kepazeliklere karsi kayitsiz kalip %70 akp diyen, 3'te 3 yapcaaaaaaaz diye bagiran, findikta ciftciye okkali destek yerine kendilerine saraylar yapip 13. ucagini alanlara hülloooog ceken düzce'liyi niye düsünsünler kardesim?
nsm'e 4 yıl önce
sende az tellallık yapmıyorsun maşAllahın var.! her şeye muhalefetlik yapıp nefret tohumu ekiyorsun..
sıktı artık 4 yıl önce
Bırakın ya her zaman akp ye destek olan fındıkçıya bu haktır.Yarın fiyatı 2 lira artırsalar unutur bunlar.Destek falan olmayın ne halleri varsa görsünler.
Komik 4 yıl önce
Fındık 100 lira olsun nasıl çalışana Allah verir biraz çalışın boş konuşmayı bırakın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın