banner851

banner614

'MATEMATİK BİLMİYOR'A YANIT

Hükümetin verdiği zam teklifini kabul eden Memur-Sen'i eleştiren Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Osman Çakmak'a Öncü TV ekranlarından "Matematik biliyor olsaydı böyle konuşmazdı" diyen Memur-Sen İl Temsilcisi Orhan Kılıç'a jet yanıt. Çakmak, "Mesele matematik bilip bilmemek değildir. Bu bir vicdan meselesidir." dedi.

banner619
Gündem 28.08.2013, 15:01
228
 'MATEMATİK BİLMİYOR'A YANIT

Erol Tayhan'la Manşet programında Memur-Sen İl Temsilcisi Orhan Kılıç'ın "Osman Bey matematik biliyor olsaydı böyle konuşmazdı. Genel merkez yazıyor gönderiyor, o da okuyor." şeklindeki açıklamasına Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Osman Çakmak'tan cevap gecikmedi. Yazılı bir açıklama yapan Çakmak, Kılıç'ın kendi seviyesine uygun bir açıklamada bulunduğunu söyleyerek, "Bizim görevimize başladığımız günden bugüne kadar memurların ve vicdanların sesi olma noktasındaki samimiyetimiz ve çabamız hem kamu çalışanları hem de kamuoyu tarafından yakinen bilinmektedir. 2014 yılı için yapılan toplu sözleşmede hükümetin pazarlığa açık ilk teklifi yıllık yüzde 6 (3+3)’dır. Memursen’in imzaladığı 123 TL’lik zammın ortalama memur maaşına oranı ise yüzde 5.2’dir. Yani Memursen hükümetin pazarlığa açık ilk teklifinden daha düşük bir zam oranına imza atmıştır. Bunun bir başarı olduğunu iddia edebilmek için akıl yoksunu olmak gerekir. Ayrıca Memur-Sen bu imzayı 30 günlük toplu sözleşme sürecinin 7’nci gününde atmıştır. Bu zammı yeterli görmüşler, bu zamdan memnun kalmışlar ki daha 23 gün vakit varken pazarlığı bırakıp imza atmışlardır. Ayrıca hükümetin ilk zam teklifi yüzde 6 kabul edilmiş olsaydı düşük maaş alan memurlarımız da yaklaşık aynı zammı almış olacaktı." ifadelerini kullandı.

 

Burada sorgulanması gereken pazarlığın devam ettirilmemesi, toplu sözleşmenin alelacele imzalanması olduğuna dikkat çeken Çakmak, şunları kaydetti: "Mesele matematik bilip bilmemek değildir. Bu bir vicdan meselesidir. Kamu çalışanlarının geleceği, ücretlerinin ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi kişilerin siyasi beklentilerinden, çıkarlarından karşılaştırılamayacak derecede kıymetlidir, kutsaldır."

Haber; S. KAŞKIR

Yorumlar (0)