banner851

banner614

MECLİS YENİ KARARLARI DUYURDU

banner619

Koronavirüs haritasında ‘yüksek riski’ temsil eden turuncu kategoride yer alan Düzce, son haftalarda 70’in üzerine çıkan vaka sayısına bağlı olarak ‘çok yüksek risk’ olan kırmızıya döndü. Bu durum bazı kısıtlamaların yeniden hayatımıza girmesine neden oldu. Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, toplantıda alınan yeni kararları duyurdu. Buna göre; 3-4 Nisan günlerini kapsayan bu hafta sonu için daha önceden nikah tarihi alan çiftler ve merasime katılacaklar kısıtlamadan muaf tutulacak.

banner846
Gündem 30.03.2021, 11:44
3718
MECLİS YENİ KARARLARI DUYURDU
banner844

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Düzce’nin de aralarında bulunduğu 58 ilin koronavirüs haritasındaki renginin kırmızı olduğunu açıkladı. Daha önce ‘yüksek risk’ olan turuncu bölgede yer alan Düzce’nin günlük ortalama 72 olarak kayıtlara geçen vaka sayısı ile ‘çok yüksek risk’i temsil eden kırmızı bölgeye geçiş yapması 3 haftalık esnemeden sonra cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma yasağının tekrar devreye sokulmasına neden oldu.

Düzce Valisi Cevdet Atay başkanlığında toplanan Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak 29 Mart 2021 günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda Düzce’de uygulanacak yeni tedbirleri şöyle sıraladı:

“Yeni bir karar alınıncaya kadar ilimizin risk grubu çok yüksek riskli olarak değiştirilmiştir.

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlenmiştir. Buna göre ilimizde ;

-Hafta içi günlerde; 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir.

-Hafta sonlarında; Cuma günü saat 21.00’de başlayıp cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacaktır.

Yukarıda belirtilen şekilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında İçişleri Bakanlığı İller idaresi Genel Müdürlüğünün genelgesiyle belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

Lokanta, kafe ve restoranlara yüzde 50 kapasite şartı

Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edeceklerdir.

Ancak bu işyerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir.

Yeme-içme yerleri; 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

Bu hafta sonuna tarih alınan nikahlar için önemli karar

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir. Ancak bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacaktır.

Halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler, girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir.

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde; yüzde 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabileceklerdir.

Sıkı denetim devrede

Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine il genelinde ağırlık verilecektir.

 “Dinamik Denetim Sürecinin” uygulanmasına kesintisiz şekilde uygulanmasına devam edilmesi gerekmektedir.

Salgının seyrini etkileyen (olumlu-olumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edildiği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer aldığı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmaların aksaklığa meydan verilmeden sürdürülmesi sağlanmalıdır.”

Yorumlar (3)
sade vatandaş 4 ay önce
NEYİN FİLMİNİ ÇEKİYORSUNUZKİ ÜST DÜZEY DEVLET YÖNETİCİSİMİSİNİZ Kİ
Dudulu 4 ay önce
Otobuslerin bazilari ayakta yolcu aliyor sanki cok genis alan var bazi kafe restiranlarda hes kodu almadan musteri alan yerler var %50 musteri kapasitesine uymayan yerlerde var bu yerlerin tespit edilip acılmaksizın kapatilmalı bence
düzce li 4 ay önce
akp kongreleri bitince belli idi zaten yasakların geri gelecegi yaşasın ev hapsi devammm hayat kaldıgı yerden