banner851

banner614

METEOROLOJİ KAR İÇİN TARİH VERDİ

Kuraklıkla mücadele eden Düzce’de bugün termometreler 26 dereceyi gösterdi. Bir rekor olarak kayıtlara geçen sıcaklığı gören vatandaşlar kendilerini dışarı attı. Öte yandan özellikle çiftçiyi karar kara düşündüren bu duruma karşı Meteoroloji’den iyi haber geldi. Kentte yarından itibaren sıcaklıklar 15 derece düşerek yağışlı havanın etkisine girilecek. Pazar günü ise kar bekleniyor.

banner619
Gündem 12.01.2021, 15:29 12.01.2021, 15:53
2325
METEOROLOJİ KAR İÇİN TARİH VERDİ

Uzun zamandır hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Düzce’de termometreler bugün gün içinde 26 dereceyi gördü. Bu ölçüm geçmiş yıllara kıyasla 12 Ocak için Düzce için rekor olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan sıcak havayı gören Düzceliler de kendilerini dışarı attı. Özellikle kentin en işlek bölgeleri olan İstanbul Caddesi, Gaziantep Caddesi ve Spor Sokak’ta insan yoğunluğu oluştu. Güvenlik güçleri de yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınıyla mücadelede büyük bir önem taşıyan maske kullanımı ve mesafe kurallarına vatandaşların uyup uymadıklarını sürekli denetledi.

Hava sıcaklıklarının uzun süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışlardaki azalma ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de kuraklığı da beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Hasanlar Barajı’nın neredeyse kuruma noktasına gelmiş görüntüsü ve Akçakoca’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Sarıdere Barajı’nın suyunun yüzde 45 oranında azalması da kuraklığın ulaştığı boyutu gözler önüne sermişti.

Kuraklığın en çok etkilediği çiftçiler kara kara düşünürken Düzce’de önemli tarım ürünlerinden olan fındık ağaçlarının sıcak havaya aldanarak erken püskül açması da üreticilerde önümüzdeki günlerde yaşanacak don olaylarından zarar göreceği endişesine neden oluyor.

Hal böyleyken Meteoroloji’den Düzce için sevindiren haber geldi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan son verilere göre Düzce yarından itibaren yağışlı havanın etkisi altına girecek. Sıcaklıkların bir günde 15 derece düşeceği kentte Çarşamba ve Perşembe günü kuvvetli sağanak yağmur yağışı bekleniyor.

Cuma günü en yüksek 6 derece olması beklenen hava sıcaklığıyla birlikte Düzce’de karla karışık yağmurun etkili olacağı tahmin ediliyor. Düzceliler’in hasret kaldığı kar yağışının ise sıcaklıkların -4 ila 1 derece arasında seyredeceği 17 Ocak Pazar günü şehre gelmesi bekleniyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (1)
Düzceli Vatandaş 9 ay önce
Sizin tahminleriniz genelde yanlış çıkıyo