banner851

banner955

MİLLETE HİZMET ETMEYENE YAZIKLAR OLSUN

Kadro ve ekipman eksiklikleri, kötü muamele, yanlış uygulamalar, paralı tedavi gibi durumlar nedeniyle Düzceliler’in artık gitmeye çekinir hale geldiği; gitse de şifa bulamayıp yeniden çevre illerin yollarına düştüğü Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki skandallar zincirine en son eklenen halka da Düzce Üniversitesi Personel Daire Başkanı Mehmet Kütük’ün kalp rahatsızlığıyla başvurduğu acilde intörnlerin eline bırakılarak maruz kaldığı kötü muamele oldu. Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, gün geçtikçe içinden çıkılma bir hal alan hastanenin durumuyla ilgili ilgililere, ‘Siz bu hadiseleri duyuyor musunuz? Peki ne yapıyorsunuz? Yazık değil mi bu insanlara? Üniversite diye güvenip oraya giden insanların, yaşadığı ve yaşayacağı hadiseler sizi hiç rahatsız etmiyor mu?" diye sordu. Ünsal, “Devletin imkanlarından faydalanıp, bu devletin hizmet et dediği insanlara, hizmet noktasında zafiyet gösteren, hissiyat gösteren, kibir yapan, gurur yapanlara da yazıklar olsun.” dedi.

Gündem 30.11.2021, 15:47 30.11.2021, 18:50
3990

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal pazartesi, çarşamba ve cuma günleri Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayınında gündeme dair çarpıcı yorum ve tespitlerini aktarmaya devam ediyor.

Ünsal, ilgiyle takip edilen programın son bölümünde kadro ve ekipman eksiklikleri, kötü muamele, yanlış tedavi, paralı tedavi gibi durumlar nedeniyle Düzceliler’in artık gitmeye çekinir hale geldiği Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin son olarak üniversitenin personel daire başkanına yönelik muamele ve ardından ortaya çıkan iddialarla gündeme gelmesini masaya yatırdı.

Çocuk Acili’nin adının acil olmasına rağmen bir poliklinik gibi çalıştığını hatırlatan Ünsal, “Bugün bundan aylar önce paylaştığımız bir konudan bahsetmek istiyorum. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki acil ve çocuk acil bölümünde yaşanan ibret verici sıkıntılardan ve olaylardan… Mesai saatinin haricinde saat beşten sonra Düzce Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acili kapalı. Bunu biliyoruz. Gerekçe doktor yok, yeterli ekipman yok.” dedi.

‘Kalp rahatsızlığı yaşayan Kütük, intörnlerin eline bırakıldı’

Kalp rahatsızlığıyla hastaneye başvurduktan sonra intörnlerin eline bırakılan Mehmet Kütük’ün başına gelenleri anlatan Ünsal, “Birkaç gün önce, Düzce Üniversitesi Personel Daire Başkanı Mehmet Kütük kalp rahatsızlığı sebebiyle acil servise gidiyor. Yapılan ilk tetkikte kırmızı alana alıyor ve orada da tedavi ile ilgili süreç başlıyor. Fakat tedavide birinci derecede muhatap olduğu intörnler. Yani beşinci ve altıncı sınıf tıp fakültesi öğrencileri. Burada yaşanan bir sıkıntı var. Kalp krizi geçirdiği ilk tespitten sonra oradaki öğrencilerin yaptığı teşhisten sonra öğrencinin eline bırakılıyor. Daha sonra asistan geliyor.” diye konuştu.

İşin aslını Öncü ortaya çıkardı

Öncü Medya’nın konuyu iyi araştırdığını kaydeden Ünsal sözlerine şöyle devam etti:

“Burada da bize gelen bu hemşireyi, orada ki sağlıkçıları darp ettiği konusunda bir bilgi. Sağlık Sen başkanının açıklamasında da sehven olabilmiş gibi bir ifade oldu. Bunu da hakikaten o hastanın panik anında yaşanmış bir hadiseden ibaret olduğu ortaya çıktı. Biz sendikadan ilk gelen bilgileri Öncü Radyo ve Televizyon olarak internet sitemizde bu şekilde vermiştik. Ama işin bu şekilde olmadığı, yaptığımız araştırma ve inceleme sonucu ortaya çıktı. Özellikle bu konuda tüm izleyicilerimizden, dinleyicilerimizden, okuyucularımızdan özür diliyoruz. Biz de burada sendikanın yapmış olduğu değerlendirme, oradan gelen bilgi dâhilinde bu şekilde hareket ettik. İşin burada enteresan boyutu şu: üniversitenin personel daire başkanı ben personel daire başkanıyım demiyor. Mütevazi bir şekilde vatandaş statüsünde işleme tabi tutuluyor. Akabinde ortaya çıktıktan sonra da çok bir şey fark etmiyor zaten. Hepimiz bunu yaşayabiliriz.”

‘Bizim kimseyle bir derdimiz yok’

Büyük bir emek sonucu Düzce’ye kazandırılan üniversitenin hastanesindeki muadilleri artan kötü muamele iddialarına eğilen Ünsal, “Çocuk Acili’ne 5’ten sonra çocuğunu götürme. Bakmıyorlar. Peki, gün içinde gelenlere nasıl yapıyorlar, işte görüyor musunuz muameleyi? Bununla ilgili haber yaptıktan sonra soruşturma gereği daire başkanın görevden alındığı hakkında bir açıklama geldi üniversiteden. Rektörlük bir açıklama yaptı. Yazık. Hakikaten Yazık. Üniversite Hastanesi Tıp Fakültesi, Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’nın ve Düzce’deki bu mücadelenin sonunda bir değerimiz olarak ortaya çıktı. Bunu eleştirmeye, burada ki eksikleri gündeme getirmeye başlayınca da ‘Göz bebeğimizle, değerimizle sıkıntınız var.’ Yok efendim ‘Rektörle ne alıp veremediğiniz var?’ Bizim ne rektörle ne de hastaneyle alıp veremediğimiz bir şey yok. Arkadaş buraya bir vatandaş gittiği zaman canını emanet ediyor. Canıyla beraber girdiği zaman gördüğü muameleye bak.” dedi.

Yetkililere sordu: Bunlar sizi rahatsız etmiyor mu?

Düzceliler’i tedavi için il dışına gitmek zorunda bırakan kokuşmuş sisteme karşı yetkililere seslenen Ünsal, “Bu Düzce’nin Ak Parti İl Başkanına yazık. Milletvekilleri Fahri Çakır’a yazık. Ayşe Keşir’e yazık. Hakikaten Yazık. Bunların hakikaten bu ve buna benzer olaylarda, mağdur olan mahcup olan vatandaşın, vicdanın derdiyle derlenmediğiniz zaman. Vatandaşa çok bir şey anlatamazsın. Şimdi ben soruyorum sayın milletvekillerine. Siz bu hadiseleri duyuyor musunuz? Duyuyorsunuz. Bildiniz mi? Bildiniz. Peki ne yaptınız? Peki ne yapıyorsunuz? Yazık değil mi bu insanlara? Önünde üniversite var. profesör, bilim adamları, doçentler var, uzmanlar var diye bütün güvenirliğiyle oraya intikal eden insanların, yaşadığı ve yaşayacağı hadiseler sizi hiç rahatsız etmiyor mu?" diye sordu.

‘Kibir gurur yapana yazıklar olsun’

Şikâyetler gün geçtikçe çoğalsa da adım atılmamasının Düzce’ye zarar verdiğini söyleyen Ünsal, “Burayla ilgili gerek idare noktasında, gerek başhekim noktasında, gerek diğer birimler noktasında veya Sağlık Bakanlığı’na bağlanma noktasında hiçbir sonuç yok. Birebir ilişkilerde çok farklı konuşuluyor. Kamuoyuna yansıyan ilişkilerde hiç böyle bir şey yok. Burada devletin imkanlarından faydalanıp, bu devletin hizmet et dediği insanlara, hizmet noktasında zafiyet gösteren, hissiyat gösteren, kibir yapan, gurur yapanlara da yazıklar olsun.” diye konuştu.

‘Bu sorun çözülmüyorsa o zaman sizin orada işiniz ne?’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık konusundaki hassasiyetine Düzce’de yazık edildiğini kaydeden Ünsal, “Bu memlekette etkili ve yetkili kişilerin randevu noktasında, işlem noktasında, tedavi noktasında en üst düzeyde buralarda kabul görmesi veya buralarda tedavi edilmesi sizi mutlu edebilir. Ama vatandaş noktasında oraya etkili, yetkili veya il başkanı, diyelim ki oradaki çevreye yakın olan insanlar gider. 3 kişi gider, 5 kişi gider. Binlerce insan gidiyor oraya günde. Bu devletin emeklerine yazık değil mi? Türkiye’de sağlıkta bir numarayız diyen sayın Cumhurbaşkanın emeklerine yazık değil mi? Sizin işiniz ne ya? Burada bir sıkıntı varsa buna müdahil olmak lazım. Çözüm üretmek lazım. Çözülmüyorsa o zaman sizin orada işiniz ne? Göreviniz ne? Bu millet size bu iradeleri niye vermiş?” dedi.

‘Üniversite Hastanesi’ne gitmeyin’

Vatandaşlara kendi sağlıkları için Üniversite Hastanesi’ne gitmeme çağrısı yapan Ünsal, “Başta sayın rektör olmak üzere, sayın milletvekillerini, bu memlekette ki Düzce’deki idare ve irade sahiplerine, lütfen biraz vicdana, insanlığa samimiyete davet ediyorum. Bu olay şunu gösterdi Düzce Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi’ne lütfen gitmeyin. Eğer giderseniz Allah muhafaza. Personel daire başkanının yaşadığı hali, buna bu şekilde davranan zihniyet, yönetim burada irade sahibi olan yöneticiler, kim bilir normal vatandaşı nasıl karşılıyorlar. Hiç düşünebiliyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

‘Burada bir beceriksizlik ve zafiyet var’

Tüm ilgililerin konuya müdahil olması gerektiğinin bir kez daha altını çizen Ünsal sözlerini şöyle noktaladı:

“Milletvekili olmak, siyasetçi olmak, etkili insan olmak. Orada kabul görmek anlamına geliyor. Ama bu sayı çok az. Fazlalığı vatandaşta. Bu milletin maddi, manevi değerleriyle, imkanlarıyla, makam, mevki, yetki sahibi olup. Bu millete hizmet etmeme, hizmet ederken de böyle enaniyet duygusu içinde olma lüksünüz olmamalı. Verilen emeklere yazık günah. Bu milletin verdiği vergilere yazık günah. Biz bunu burada sadece söylüyoruz. Biz başta sayın rektör olmak üzere hiçbir sıkıntımız yok. Sevdiğimiz, saydığımız insanlar. Ama burada bir beceriksizlik var. Burada bir zafiyet var. Burada bir eksik var, burada bir yanlış var. Bizim inancımıza göre bir yerde bir yanlış varsa önce elinizle durdurun. Elinizde durduramıyorsanız dilinizle durdurun. Durduramıyorsanız, kalbinizle buğuz ediniz diye inancımızda bir tema var. Elimizle durduramıyoruz. Dilimizle izah etmeye çalışıyoruz. İnşallah buğuz noktasında kimsenin bedduasını almayın. Çünkü yazık olur. Bu millete yazık. Bu millete hizmet edilsin diye size bu imkânı verenlere de yazık.  Bunun hesabı hem dünyada hem ahirette bir şekilde ortaya çıkar. Ama bunu en büyük hesabını siyasiler verir.”

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

banner844
Yorumlar (14)
Mustafa 37 13 ay önce
Önce hemşire darp edildi dediniz.Sonra başkana intörnler bakmadı, ölüme terk ettiniz dediniz.kişisel verileri alenen paylaştınız. Üniversite hastanesi Düzcemiz için bir nimet. Neden kötülüyorsunuz. Düzceye ve hastane çalışanlarına yazık etmeyin
Düzceli 13 ay önce
Bolu bizi kıskanıyor
CAN 13 ay önce
insangibi pilanli calisdirilirsa sorun olmaz ama herkez vurdum duymaz DISIPLIN YOK ÖNCE DISIPLIN SONRA ISINE ZAMANINDA GELECEN VE HASTALARADA INSANGIBI DAVRANACAN
kemal 13 ay önce
rezil bir hastane. lakayıt kamu kurumu adabından uzak yöneticiler. Baştan aşağı değişim şart. rektör görmüyor mu bunları ?
C. 13 ay önce
Ogrenci yetistiriyorlar
Vatandaşı para gibi görme 13 ay önce
Sn. Ünsal, mesele sadece bu yazdıklarınızdan ibaret olsa iyi, ne polikliniğin birinde 2020 temmuzunda muayene olmaya başladım 8 ay sonra 2021 Mart son haftası bir ameliyat oldum, muayeneye başladığımda ör. Ücret 128 TL. Daha sonra 148 TL. Şu anda 160 müdür veya 180 küsürlerde, birde muayene başlangıçları da bir iğne varki 1000 TL gibi, birde SGK karşılamadığı hap veriyorlar ohh ada epeyce pahalı, bu iğnenin 50 TL şu eczanenin, geri kalan rakamın yarısıdağıtım yapan deponun bilin bakalım kalan yarışı kimin miş. Yani dr.lar 5 dakika muayeneye 100 küsür TL. Ameliyat parası vezneye yatırıyorsunuz bir okadar da devletten SGK dan alıyorlar, yanihem vatandaştan hem devletten iyi kazanı yorlar ama hizmet sizin anlattığınız gibi, dr.lar ders ve ameliyat hariç muayene arasında mekik döküyorlar ancak hepsi extra ücret için. Yani vatandaş para basma makinesi darphane görevi yapıyor.
duzcelı 13 ay önce
unıversıte hastanesı duzcenın goz bebegıdır doktorları on numara bı hastanedır sızın ne gıbı bı beklentınız var bılmıyoruz ama yaptıgınız cok ayıp bı sey onca prof a docentlere haksızlık edıyosunuz cok ayıp
Korunalpli 13 ay önce
Çok acı olay ,Düzceme yakışmadı. Sağlık bakanlığına bağlanmadan sorun çözülmez. Bu yönetimle iş olmaz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız