banner851

banner955

Mimarlar Odası'ndan hasarlı bina tepkisi

Dün akşam Düzce'de yaşanan 3.8'lik depremin ardından Düzce'deki hasarlı binalarla ilgili Düzce Mimarlar Odası Başkanı Nermin Yılmaz'dan açıklama

Gündem 02.04.2009, 16:07
199
Mimarlar Odası'ndan hasarlı bina tepkisi

Dün akşam meydana gelen ve Düzceliler'in kısa süreli paniğine neden olan 3.8'lik depremin ardından Düzce Mimarlar Odası Başkanı Nermin Yılmaz yazılı açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, özellikle Düzce'de hala hasarlı binaların bulunmasına tepki göstererek, “Ülkemiz coğrafyasının deprem bölgesinde olduğu, ilimizinde 1. derece deprem kuşağında olduğu yaşanan depremlerin hatırlatmaları dışında ne yazık ki unutuluyor. Uzmanlar, depremle yaşamayı öğrenmeliyiz cümlesini hafızalarımıza kazıdılar. Fakat olası depremlere ne kadar hazırlıklıyız bunu öğrendik mi? Bu soruya cevaplarımız henüz net değil. Acil tedbirler alınması gerektiği yapıların teknik olarak güvenliğinin incelenmesi ve hasarlı binaların onarılması yıkılması gereken yapılarında yıkılarak yerine yeni yapılar üretilmesi gerektiğini mimarlar odası olarak defalarca dile getirdik. Yaşadığımız kentte hala onarım görmeyi bekleyen yapılar mevcut. Yetkililer tarafından 31 Aralık 2009 tarihine kadar onarım süresi uzatıldı. Bundan önceki yıllarda olduğu gibi her yılın aralık tarihi verilmesi onarımı yapılmamış orta hasarlı yapılarında 10 yılı geçen süre içerisinde yıkılmaya hazır hale geldiği tartışmasız bir gerçektir. Onarım yapılması gereken yapıların süre uzatımlarıyla, kendiliğinden mi yıkılması bekleniyor? 3.8 şiddetinde bir depremin bile insanımızı olumsuz etkilediği düşünülürse geçmişe yönelik yapılmayan deprem hasarlı binalar için acil ve ivedi tedbir alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak mesleki sorumluluğumuzdur.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
28
kapalı