banner851

banner614

MÜSTEŞAR'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

banner619

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, "Katı Atık Yönetimi Çalıştayı"nda Düzce'yi de yakından ilgilendiren konularda önemli açıklamalarda bulundu. 81 ilde Atık Yönetimi Planlarını oluşturduklarını açıklayan Müstaşer Öztürk, Yığılca'da da kurulması için çalışmaların başladığı çimento fabrikalarının fosil yakıt yakıp havayı kirlettiğine dikkati çekerek, "Bu fabrikalar fosil yakıt yakıp havayı kirletmek yerine atıkları yakmalıdır." dedi. Ayrıca Düzce'de her kış alarm veren hava kirliliği konusuna da değinerek, "2017 ve 2018 kış mevsiminde insanların daha kaliteli hava solumasını amaçlıyoruz." dedi.

banner846
Gündem 15.10.2017, 16:11 15.10.2017, 18:04
1585
banner844

"Atık yönetimi aynı zamanda "israf yönetimi"dir"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca düzenlenen, 3 gün sürecek "Katı Atık Yönetimi Çalıştayı" Konya'da bir otelde başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, atık yönetiminin aynı zamanda "israf yönetimi" olduğunu söyledi.

Türkiye'nin artık 20 yıl sonrası için planlama yaptığını dile getiren Öztürk, çevre yönetimi konusunda çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Düzce'ye yıllardır kazandırılamadı

Düzce'nin ilçelerine yıllardır kazandırılması beklenen ve su kaynaklarının kirletilmesi nedeniyle acil ihtiyaç olan atık su arıtma tesisleri ile ilgili de konuşan Öztürk, 2002'de yüzde 35 olan atık su arıtma oranının bugün yüzde 81'e çıktığını belirterek, "2023'te arıtılmadan derelerimize, akarsularımıza bırakılacak tek damla su kalmayacak. Türkiye su zengini bir ülke olmadığı için de bugünlerde bir proje yürütüyoruz. Bu çerçevede arıtılmış suların tekrar kullanımı ve değerlendirilmesiyle ilgili çalışmalarımız kasımda bitecek." diye konuştu.

81 ilde anlık hava kalitesi izleniyor

İnsan sağlığı ve ekosistemin korunmasını sağlamak amacıyla 81 ilde anlık hava kalitesinin izlendiğini anlatan Öztürk, ülke genelinde 249'u sabit, 4'ü mobil olmak üzere 253 hava kalitesi izleme istasyonunun bulunduğunu ifade etti. Öztürk, 2017 ve 2018'de kış mevsiminde insanların daha kaliteli hava solumasını amaçladıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yıllık 31 milyon ton belediye atığı ortaya çıkıyor"

"Atıklardan ekonomimize kaynak oluşturma çabası içindeyiz. 81 ilimizin atık yönetimi planlarını oluşturuyoruz. Büyükşehirlerimizde atıkların bertaraf tesislerinin kurulması noktasında ciddi yol aldık. Geri dönüşümü arttırmak, hammaddeye erişimi kolaylaştırmak ve istihdam sağlamak amacıyla maddesel dönüşüm en önemli husus olarak görülmektedir. Ülkemizde geri kazanım açısından önemli ilerlemer sağlamıştır. Yıllık 31 milyon ton belediye atığı ortaya çıkıyor. 2002'de bunun yüzde 1'i geri kazanılırken, bugün sayı yüzde 13'e çıkmıştır."

"Fosil yakıt yakıp havayı kirletmek yerine..."

Çimento sanayisinde yakılan katı atık miktarının 1 milyon tona çıktığını dile getiren Öztürk, "Atığı bir yerden alıp bir yere depolamak çağ dışıdır. Yeni metodları geliştirip artığı minimize etmemiz lazım. Minimize etmek için de elimizde bin 600 derece sıcaklığı olan çimento fabrikaları var. Bu fabrikalar fosil yakıt yakıp havayı kirletmek yerine bu atıkları yakmalıdır." dedi.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (5)
asda 4 yıl önce
düzcenin çöpü yanacak ? naber
Vatandaş 4 yıl önce
Enerji kimlik belgesi,iş güvenliginin az tehlikeli grubu, bina enerji yöneticiligi,tehlikeli madde taşıyıcılığı .yaptır8mlar sürekli erteleniyor.iş ciddiye alınmalı.icraat görmek istiyoruz.
Dikkat 4 yıl önce
Düzce de çevre işlerinin başına harita mühendisini il müdürü olarak görevlendirirseniz sorunların çözülmesini çok daha beklersiniz,
yığılcaalı 4 yıl önce
tarım ilçesi yığılca rant uğruna yok oluyor.EY SİYASİLER BU İLÇEDE YAŞAMAYI DÜŞÜNMÜYORMUSUNUZ. ENCÜMENLER YARIN SİZDE HALK OLACAKSINIZ.
mechul adam 4 yıl önce
Yığılca'da kaç dönüm tarım arazisi var acaba.Yığılca'da fındık dışında hangi tarım ürünü üretilip satılıyor.Fındıkta zaten Yığılca'da 1 yıl oluyor 1 yıl olmuyor.Yığılca nasıl gelişecek projeniz varmı elinizde.