banner851

banner955

MÜTEAHHİTLER PANİKTE!

Müteahhitlerde paniğe yol açan ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Artık stüdyo daire yapılamayacak, bina rengini belediye belirleyecek.

Gündem 29.05.2017, 10:53 29.05.2017, 14:57
11495
1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ sektörü gerdi. Müteahhitler, “Proje hazırlığı 6 ay sürer. 1 Temmuz’a kadar ruhsat alamazsak tüm işlemler yeniden yapılacak. İnşaatlar durur” diyor. Gazete Habertürk'ten Murat Ervın'ın haberine göre,‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ itirazlar sonucu bu yılın haziran ayı sonuna kadar ertelenmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaklaşık 2 ay sonra yürürlüğe girecek yeni yönetmeliğin hiçbir şekilde ertelenmeyeceğini söylemesi inşaat sektöründe paniğe neden oldu.

STÜDYO DAİRE YAPILAMAYACAK
Yeni yönetmelikle 1+0 olarak nitelendirilen stüdyo daireler yapılamayacağını hatırlatan yetkililer, en küçük dairenin de 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan oluşacağını açıkladı. Ayrıca yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğundan dolayı arsa payının düşmesi de söz konusu olabilir.

RENGİ BELEDİYE BELİRLEYECEK
Yönetmelikle bina istenen renge de boyanamayacak. Belediyeler, mahalin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek.

TERASA BAHÇE İZNİ GELECEK
Yeniliklerden biri de umumi binalar, sağlık ve eğitim tesisleri, oteller, içinde patlayıcı madde bulundurulan binalar ile yüksek bina ve tesislere paratoner konulma mecburiyeti oldu. Ayrıca teraslara, bahçe hatta havuz yapılabilecek. Balkonların ise alçıpanla bağımsız bölüm haline getirilmesi ise yasaklanacak.

"KIRMIZI ÇİZGİLER KONULACAK, YETKİ BELEDİYEDE OLACAK"
Konuya ilişkin konuşan Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, "Geçtiğimiz ay İzmir’e gelen Bakan Özhaseki, bu yönetmeliğin kesinlikle ertelenmeyeceğini ve 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağını vurguladı. Belediyelerden görüş istendi. Belediyeler bu taleplerini bakanlığa bu ay sonuna kadar iletecek. Bakanlık da kırmızı çizgilerini belirleyip diğer konular için yetkiyi belediyelere bırakacak. 1 Temmuz’a kadar ruhsatı alanlar yürürlükteki haklara sahip olacak ama 1 Temmuz’dan itibaren yeni yönetmelik geçerli olacak." dedi.
banner844
Yorumlar (21)
Sane ne 5 yıl önce
Sen inşaatlar adam gibi yapılıyor mu onu denetle.
Bina renginden sana ne. Böyle bir durum vatandaşı belediyenin kucağına atmaktan bir şey değil. Hele ki Düzce belediyesine...
boşver 5 yıl önce
belediye ye bir gelir kapısı daha yaşasın düzce gelişecek artk.....ye kürküm ye..
erol 5 yıl önce
gelsin paralar avantalar.yaşasın akp yaşasın belediyeleri yaşasın bu kanunu çıkaranlar.şıkıdım şıkıdım şıkıdım.eller cebe mütahitler.parayı veren düdüğün başına.
kat sorunu 5 yıl önce
renginden çizgisinden önce nasıl oluyor bir zamanlar yasak olan kat sayısı şimdi değil ona bakmalı.. acaba zemin birden sağlamlaştı mı ne oldu???
Ne güzel 5 yıl önce
Boyanın rengini seçen boya parasını verir.
düzceli 5 yıl önce
manşette de demiş, müteahhit düşünsün kime ne... fırsatçılar hemen mehmet keleş'e muhalefete başlamı, sanki keleş çıkardı kanunu...
HA HA 5 yıl önce
Uyanı bırak uymasını isteyen var mı, Görürsünüz hiçbir şey değişmez." Aynı tas, aynı hamam" gideriz.
Vatandaş 5 yıl önce
İnsanları yolmanın yeni bir yolunu bulmuşlar, artık ev sahiplerine yerlerinizi mütahitlere verin demek gibi bir şey ,bir iskan vermiyorlar ona niye müdahale etmiyorlar kötü niyetli mimarlara uğrastırıyorlar bizleri.İyi niyetlimimarlar ayrı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız