banner851

banner614

NEDEN DÜZCE’DE YOK?

banner619

Son dönemde sık yaşanan intihar vakaları, psikolojik sorunları olan vatandaşların ruh sağlığını yeniden kazandırılması yönünde Düzce’de bir merkezin eksikliğinin olup olmadığını sorgulamaya açtı. Mevcut hastaneler bünyesinde gerekli tedavinin verilmesi için çaba gösterildiği bilinirken, kimi hastaların çevre illere sevk edilmesi kentte değerlendirilmeyi bekleyen atıl vaziyetteki binaların rehabilitasyon merkezine dönüştürülme fırsatı taşıdığını ortaya koydu.

banner846
Gündem 24.05.2017, 17:09 26.05.2017, 10:18
9660
NEDEN DÜZCE’DE YOK?
banner844

Düzce’de son dönemde yaşanan intihar ve şiddet olaylarıyla birlikte yaşanan acılar, mevcutta bulunan fakat nasıl değerlendirileceği konusunda belirsizlik taşıyan kamu binalarının rehabilitasyon merkezi olarak hizmet verebileceğini akıllara getirdi. Hafta sonu Düzce’de yaşanan üç ayrı intihar girişiminin ikisinin ölümle sonuçlanması, Düzce’de psikolojik açıdan tıbbi desteğe gereksinim duyan vatandaşların tedavilerine yönelik bir merkezin zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini bir kez daha gösterdi.

Düzce’nin baş belası konumundaki uyuşturucudan dolayı madde bağımlılığıyla hayatları kararan bireyler ile çeşitli faktörler nedeniyle ruh sağlığını kaybederek intihara teşebbüs eden ya da eğilimi olanların topluma yeniden kazandırılması için titizlikle çalışılması gerektiğine işaret ediyor.

Biçilmiş kaftan konumunda 2 bina var
Bu yönde Düzce’de mevcut hastanelerin bünyesinde gerekli tedavinin verilmesi için çaba gösterildiği bilinirken, hastalar kimi durumlarda çevre illere sevk edilmek zorunda kalıyor. Bu durum, Düzce’de mülkiyeti Kamu Hastaneleri Birliği’ne ait Aziziye Mahallesi’ndeki Eski SSK Poliklinikleri ile Muncurlu Hastanesi’nin hizmet binalarının ihtiyaç haline gelen rehabilitasyon merkezine dönüştürülebileceği ihtimalini hatırlattı. Bilindiği üzere Muncurlu Hastanesi’nin fizik tedavi merkezine dönüştürülerek faaliyetini sürdürmesi gündeme gelmiş, somut bir gelişme yaşanmamıştı. Düzce’de toplumda son dönemde yaşanan acı olaylar, peşi sıra devam ederken nasıl değerlendirileceği netlik kazanmaya binalar hizmet vermeyi bekliyor.

En yakın örnek Bolu
Öte yandan komşu il Bolu’da geçtiğimiz yıl hizmete açılan Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı AİBÜ İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Ayakta Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ile bağımlılıkla mücadelede önemli bir adım atılırken, sadece madde kullanımı sorunu ile sınırlı kalmayan merkezde sosyal, ekonomik, barınma ve çalışmaya yönelik ihtiyaçların tespiti yapılıyor. Tıbbi ve psikolojik sorunlara da odaklanan bu hayat kurtaracak merkezin bir benzerinin Düzce’ye de kazandırılması önem taşıyor.  

Yorumlar (15)
PSİKİYATRİ HASTANESİ ŞART 4 yıl önce
BÖYLE BİR HABER GEÇEN HAFTA DA YAŞANDI, VATANDAŞ OLARAK BAS BAS BAĞIRIYORUZ, DÜZCEYE BİR PSİKİYATRİ HASTANESİ ŞART, VATANDAŞI BOLUYA (HADİ BOLU GENE YAKIN) ANKARAYA YADA İSTANBULA GÖNDERİP BİR DE AİLELERİNE İKİNCİ BİR ÇİLE ÇEKTİRİYORSUNUZ
adam 4 yıl önce
ne anlatıyonuz ya idare sadece koltuk peşinde..ya bi bina atıl olmadan önceden pi pruoje hazırlanır şimdi bak muncurlu ahır oldu bu hastane açılmadan oraya bi proje hazırlanıp hemen devreye girmeliydi. düzce tamamen tedaviyi hak ediyor
ALİ AYDIN 4 yıl önce
BU HASTALAR ARASIRA HASTALARIN HASTANEYE YATIRILIP AİLELERİN BİR NEBZE NEFES ALMASI SAĞLANABİLİR.AYRICA ÖNCÜ KURUMU YETKİLİLERİNİN KONUYA SAHİP ÇIKMASI BİZİ SEVİNDİRDİ HEPİMİZ DESTEK OLMALIYIZ ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN.
ALİ AYDIN 4 yıl önce
BOLU DA OLAN RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ TÜM TÜRKİYE'YE HİTAP EDİYOR VE HASTANE BU KONUDA ÇOK BAŞARILI REFERANS OLARAK ALINABİLİR , AYRICA BELİRTMİŞTİM BU HASTALIK ÇOK ZOR DIŞARI ÇIKARTILMAYIP EVLERDE TUTULAN YÜZLERCE HASTA VAR .
düzce 4 yıl önce
muncullu hastanesi ne olaçak yazık insanlar böyle binaları değerlendirilir.sayın bakan sahip çık munculluya
memur 4 yıl önce
Düzce Üniversite hastanesinde olmadığını ne biliyorsunuz. Bence hasta hastalığını kabul edip Düzce Üniversite hastanesine başvuru yaparsa bal gibi tedavi ediyorlar. insan kendini değerli hissediyor..bu arada şükranlarımı iletirim..
Görüş 4 yıl önce
Bu vakaların görülmesinin en önemli etkenleri arasında geçim zorluğu, lüks yaşam arzusunu yaşamak isterken borç batağında boğulmak
Vatandaş 4 yıl önce
Mucurlu hastanesinin kapısına kilit vuruldu. Yepyeni bina atıl durumda. Orayı neden akıl ruh sağlığı hastanesi veya kadın çocuk hastanesi yapmıyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın